„Złoty wrzesień” – ukraiński film o agresji ZSRR na Polskę

23 września we Lwowie odbędzie się premiera filmu pt. _Złoty wrzesień. Kronika Galicji 1939-1941_ (w oryginale _Золотий вересень. Хроніка Галичини 1939-1941р_) – fabularyzowanego dokumentu przedstawiającego wkroczenie Armii Czerwonej na Kresy we wrześniu 1939 r. oraz sowiecką okupację Galicji Wschodniej.

W serwisie YouTube pojawił się zwiastun 50-minutowego filmu. Pokazano na nim fragmenty opowiadające o przedwojennym polskim Lwowie, wrzesień 1939 r. i spotkanie się oddziałów niemieckich i radzieckich oraz codzienność okupowanej Galicji Wschodniej i represje reżimu sowieckiego.

Staraliśmy się być jak najbardziej obiektywni. Pokazaliśmy Galicję jako część Polski, na którą napadają Niemcy. Potem polską obronę i wkroczenie wojsk sowieckich. I różne reakcje ludzi na to wydarzenie – mówi w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” reżyser filmu Taras Hymych – Polacy byli do Sowietów nastawieni jednoznacznie negatywnie. Ukraińcy różnie, jedni dobrze, inni źle. Żydzi wyłącznie pozytywnie, między innymi z powodu strachu przed Niemcami [...] Mieliśmy ukończyć go rok temu, na 70-lecie września 1939 roku, ale wtedy nie udało się tego zrobić. Na Ukrainie wciąż trwają dyskusje, czy 17 września był najazdem i początkiem obcej okupacji, czy też było to wyzwolenie z rąk bohaterskiej Armii Czerwonej.

W części dokumentalnej filmu występują świadkowie tamtych wydarzeń, w tym dwóch Polaków. Twórcy filmu zapewniają, że nie chcą skupiać się na tragedii poszczególnych narodów, ale pokazać mechanizmy funkcjonowania reżimów totalitarnych.

Produkcję filmu wsparła Rada Miejska Lwowa. Po premierze w kinie Kopernik będzie wyświetlany w innych kinach oraz wydany na DVD rozsyłanym do szkół i uczelni. Twórcy filmu liczą też na to, że będzie on pokazany w telewizji, jednak biorą pod uwagę opór środowisk prorosyjskich, w tym podobnie nastawionych władz. Przygotowano angielskojęzyczną wersję filmu, producenci nie wykluczają też powstania wersji polskojęzycznej.

Materiał o „Złotym wrześniu” z telewizji ukraińskiej, a w nim wywiad z reżyserem filmu.

Źródła: rp.pl, ukraincy.wm.pl

Ukraińska polityka historyczna:

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Redaktor działu naukowego, członek redakcji merytorycznej portalu od października 2006 roku, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora

Polecamy artykuł...
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
telefon: 798 537 653
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy