Antoni Słonimski w roli przewodnika po Warszawie

opublikowano: 2016-08-22 14:04
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Twórczość poetycka Słonimskiego, odnosząca się do jego rodzinnego miasta, wpisuje się na jedno z pierwszych miejsc w dziejach gatunku poezji poświęconej Warszawie. W czterdziestą rocznicę śmierci pisarza nakładem PIW-u ukazała się Warszawa Antoniego Słonimskiego, książka Tomasza Lerskiego, która przenosi Czytelnika w niezwykłą podróż po stolicy widzianej oczami jednego ze skamandrytów.
REKLAMA
Tomasz M. Lerski
Warszawa Antoniego Słonimskiego. Portret miasta w zwierciadle literatury
cena:
Rok wydania:
2016
Okładka:
twarda
Liczba stron:
363
EAN:
9788364822575

Najnowsza książka Tomasza Lerskiego to wędrówka pełna rozrzewnienia i tęsknoty za urokiem oraz urodą Warszawy czasów belle époque, w której Słonimski się urodził, Warszawy magicznego przedziału między wojnami, wreszcie miasta widzianego z daleka w gorzkich latach wojny, a na koniec epoki złudzeń i rozczarowań po powrocie Słonimskiego do gruzów Warszawy w roku 1945. To także lektura pełna uśmiechu i bardzo warszawskiego poczucia humoru. Wobec całospalenia Warszawy wszystko to, co widział Słonimski w krzywym zwierciadle swej satyry, nabiera zupełnie innego wyrazu – w zetknięciu z wielką za tamtą Warszawą tęsknotą i żalem, że stała się zaginioną Atlantydą.

Antoni Słonimski

Słonimski w swojej twórczości porusza najistotniejsze kwestie istnienia narodu i całej Polski – w sytuacji najsroższej w dziejach próby, jaka dotknęła serce kraju, Warszawę, w latach drugiej wojny światowej. Zagadnienia to bardzo odległe od zwyczajnych aspektów warszawskiej tematyki wierszy poprzedników Słonimskiego, takich piewców stolicy, jak Gomulicki czy Or-Ot. Zapewne dlatego tak cenne są warszawskie wiersze właśnie Słonimskiego, bo to On zobaczył Warszawę w momentach jej największej chwały i wielkości. Najsłynniejsze utwory, jak Alarm dla miasta Warszawy, napisany w końcu września 1939 roku już w Paryżu, czy powojenna Kolumna Zygmunta, są poetyckim odbiciem przełomowych dni w dziejach miasta. Momentów naznaczonych piętnem wielkiej, tragicznej historii, jakiej żaden poeta warszawski, żyjący wcześniej, nie mógł ani zaznać, ani nawet przewidzieć.

Spojrzenie Pisarza na Warszawę w sferze jej obyczaju to osobna karta Warszawy Antoniego Słonimskiego. Charakteryzuje się niezwykłym warszawskim humorem, nie ludycznym, jak portretował to zjawisko Wiech, choć czasem Słonimski także potrafi uderzyć w podobny ton, ale humorem inteligenckim. Jest też mistrzem szmoncesu, zarówno dzięki swym przedwojennym monologom kabaretowym, jak i przede wszystkim monodramowi Jak to było naprawdę, napisanemu w 1963 roku. Słonimski ironizuje na temat wszystkich warszawskich wydarzeń, doszukuje się śmiesznostek i absurdów w działaniu urzędów, instytucji kultury, w poczynaniach ludzi władzy (fragmenty wstępu książki Warszawa Antoniego Słonimskiego).

Państwowy Instytut Wydawniczy zaprasza na dwa spotkania z autorem książki o Antonim Słonimskim. Pierwsze z nich odbędzie się już 15 września o godz. 18.00 w Muzeum Literatury w Warszawie. Szczegóły na stronie www.piw.pl.

Książka dostępna jest w sklepie internetowym PIW-u z 20% rabatem – kliknij tutaj.

REKLAMA
Komentarze

O autorze

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone