Autor: Agnieszka Woch
Tagi: Niemcy, Austria, Szwajcaria, Historia społeczna, 1945-1989, Internet, Polska, Newsy, Europa
Opublikowany: 2016-04-02 11:02
Licencja: wolna licencja

Wirtualna opowieść o polskich uchodźcach w Niemczech

Interesujecie się historią polskiej emigracji? Powinniście odwiedzić blog Uchodzcywniemczech.pl, opisujący losy Polaków żyjących w Niemczech po II wojnie światowej, a także tworzących organizację Zjednoczenie Polskich Uchodźców.

Blog Uchodzcywniemczech.pl jest poświęcony polskim uchodźcom wojennym w Niemczech po zakończeniu II wojny światowej. Jak mówi dr Łukasz Wolak, twórca serwisu, służy on popularyzacji wiedzy o działaczach z tamtego terenu, centralnej organizacji tego środowiska i wydarzeniach związanych z aktywnością Polaków w Niemczech przez cały powojenny okres. – Na jego łamach podejmuję wiele aspektów z działalności organizatorów życia społeczno-kulturalno-politycznego oraz centralnej organizacji polskich uchodźców – Zjednoczenia Polskich Uchodźców – tłumaczy założyciel strony.

Zobacz także:

Na blogu znajdziemy wiele artykułów popularnonaukowych dotyczących tej tematyki, listę pozycji naukowych, która może służyć do głębszego poznania opisywanych wątków, a także archiwum fotografii. Dr Wolak skupia się na zagadnieniach, które nie zostały szerzej omówione w publikacjach naukowych i popularnonaukowych. – Informacje zawarte we wpisach w całości pochodzą z literatury przedmiotu lub są wynikiem moich wieloletnich kwerend w archiwach krajowych i zagranicznych – mówi. Na stronie badacz ukazuje chociażby sylwetki polskich uchodźców w Niemczech, historie obozów przejściowych czy szkolnictwa Polaków w RFN. Historyk i dokumentalista, w swojej pracy naukowej zajmuje się losami polskich uchodźców w Niemczech i wspomnianej organizacji – Zjednoczenia Polskich Uchodźców w RFN, istniejącej w latach 1951-1993. Interesują go także problemy polskich organizacji emigracyjnych po II wojnie światowej, historii sportu- sztuki walki w Polsce (karate), grabieży dóbr kultury w czasie II wojny światowej, przestępstw wobec dóbr kultury w PRL i tajnych służb.

Więcej informacji znajduje się na stronie: uchodzcywniemczech.pl.

Powyższy artykuł powstał na podstawie informacji nadesłanej na naszą skrzynkę kontaktową:

Prowadzisz walkę o ochronę lokalnego zabytku? Tworzysz projekt popularyzujący przeszłość? Robisz z przeszłością coś, o czym warto, by dowiedzieli się inni? Daj się usłyszeć miłośnikom historii – Histmag24 jest dla Ciebie! Napisz na: histmag24@histmag.org

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Agnieszka Woch
Studentka filologii polskiej i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, interesuję się wszelkiego rodzaju literaturą, historią XX wieku i językiem, a także filmem i teatrem. Redakcyjny mistrz boksu.

Wszystkie teksty autora

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
telefon: 798 537 653
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy