10 materiałów z Histmag.org, które szkoda byłoby przeoczyć (12 VII 18)

opublikowano: 2018-07-12 14:58
wolna licencja
poleć artykuł:
Jak wyobrażano sobie rok 2000? Algorytm którego portalu społecznościowego uznał Deklarację Niepodległości USA za rasistowską? Które zabytki w okolicach Jeleniej Góry warto zobaczyć? Jak nastąpił koniec polskich Kresów? Między innymi na te pytania odpowiadamy w najciekawszych artykułach ostatniego tygodnia w Histmagu. Polecamy ich zestawienie!
REKLAMA


Tak wyobrażano sobie rok 2000 na przełomie XIX i XX wieku [Galeria]

En L'An 2000 ” („W roku 2000”) to seria ilustracji powstałych u schyłku XIX i na początku XX wieku. Prace artystów takich jak Jean-Marc Côté czy Villemard przedstawiały wyobrażenie świata za ok. 100 lat, pełnego niezwykłych technologii. I choć z naszej perspektywy wizje te mogą śmieszyć, to w niektórych przypadkach były one zaskakująco trafne – przewidziano m.in. wynalazki w stylu audiobooka czy Skype'a.

Algorytm Facebooka uznał Deklarację Niepodległości USA za rasistowską

Algorytm Facebooka zablokował jeden z fragmentów Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych, uznając go za rasistowski. Chodziło konkretnie o część tekstu dot. Indian.

Koniec Kresów [Nieskończenie Niepodległa]

Rok 1943 przyniósł polskim Kresom Wschodnim serię tragedii: działania ukraińskich nacjonalistów doprowadziły do rzezi na Wołyniu, a sowiecka partyzantka dążyła do wyeliminowania z tych terenów Armii Krajowej.

8 zabytków w okolicach Jeleniej Góry, które warto zobaczyć

Szklarska Poręba i Karpacz to miejscowości znane wszystkim miłośnikom turystyki górskiej. Podnóże Karkonoszy i okolice Jeleniej Góry to też jednak tereny bogate w historyczne zabytki. Co warto zwiedzić w tym regionie?

Bitwa pod Kurskiem – pancerne starcie tytanów

Rankiem 5 lipca 1943 roku ziemia wokół Kurska zadrżała. Ryk oznaczał początek operacji „Cytadela” – największej bitwy pancernej w dziejach.

Archeolog znalazł w przedwojennej prasie informacje o zapomnianych wykopaliskach

Nie tylko w czasie wykopalisk czy w muzealnych zbiorach można dokonać odkryć archeologicznych, ale również w... gazetach. W przedwojennej prasie z niewielkiej części późniejszych Ziem Odzyskanych naukowiec natknął się na opisy wielu zapomnianych znalezisk oraz skarbów.

Jak wyglądali rycerze w średniowieczu?

Rycerz musiał być nie tylko wierny ideałom chrześcijańskim i uosabiać wszelkie cnoty. Wyróżniał go także wygląd zewnętrzny. Jak powinien się prezentować idealny rycerz?

„Total War Saga: Thrones of Brittania” – recenzja gry

Słynna seria wraca do swych historycznych korzeni. Jednak czy gracze też będą chcieli do niej powrócić?

Wbrew tabu. Gladiatorki w starożytnym Rzymie

Wiedza o gladiatorach jest powszechna. Mniej osób wie, że w starożytnym Rzymie walczyły też gladiatorki. Niektóre były do tego przymuszane, inne robiły to dla pieniędzy lub sławy, same stając się gwiazdami. Opowiada o tym PAP historyk prof. Dariusz Słapek.



Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!


Ponadto w serwisie opublikowaliśmy:



Lunia Nester – burzliwe losy „tancerki trzech kontynentów”

Lunia Nester była znaną tancerką, której zdolności podziwiano w Europie, Azji i Ameryce. W latach 20. i 30. regularnie pojawiała się na łamach polskiej prasy, lecz po wojnie przestano o niej pisać. Jak potoczyły się jej losy?

Instytut Historii Uniwersytetu Łódzkiego świętuje swoje 70-lecie

Konferencja naukowa, bal absolwenta i konkurs na wspomnienia z czasów studiów – to główne elementy obchodów 70-lecia Instytutu Historii Uniwersytetu Łódzkiego.

Czarna śmierć! [video]

W połowie XIV wieku do Europy zawitała tajemnicza choroba , która w zastraszająco szybkim tempie zebrała krwawe żniwo. W najnowszym odcinku Historii na szybko na swoim kanale na YouTube ThrashingMadPL opowiada o epidemii Czarnej Śmierci w Europie. Zapraszamy do oglądania!

Polscy archeolodzy odkryli średniowieczne groby na Sycylii

Pochówki sprzed ponad ośmiuset lat odkryli polscy archeolodzy w czasie wykopalisk obok średniowiecznego kościoła San Michele del Golfo na Sycylii koło Palermo. Zdaniem naukowców mogły należeć do Normanów, czyli potomków wikingów.

W Puszczy Noteckiej powstaje... zamek

We wsi Stobnica (gmina Oborniki, Wielkopolska), na terenie Puszczy Noteckiej powstaje... wielki zamek. Wiadomo już, kto jest inwestorem, pojawiła się także informacja o kontroli ze strony Ministerstwa Środowiska.

Ptolemejski grobowiec odkryty w Egipcie w trakcie rutynowej kontroli

Tajemniczy grobowiec odkryty w Aleksandrii zawierał w swym wnętrzu sarkofag i popiersie.

Filmy historyczne i seriale w telewizji (9 VII – 15 VII 2018)

Historia na małym ekranie, czyli filmy i seriale historyczne, produkcje inspirowane historią oraz dokumenty historyczne. „Aviator”, „Wściekły byk” czy „303”, to niektóre z ciekawych propozycji filmowych, które możecie zobaczyć w telewizji w najbliższym tygodniu!

Pan wiecznie Młody. Lucjan Rydel w 100-lecie śmierci

Sto lat temu zmarł Lucjan Rydel poeta i dramaturg. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa przygotowało z okazji tej okrągłej rocznicy wystawę „Pan wiecznie Młody. Lucjan Rydel w 100-lecie śmierci”. Ekspozycja ma na celu przybliżenie publiczności sylwetki poety, który do dzisiaj, niestety, odbierany jest jako osoba na pół zmitologizowana. Wystawę można zwiedzać do 9 grudnia 2018 roku w Domu pod Krzyżem.

Z dziejów gospodarczych Polski – odc. 5!

To piąta część serii magazynu "Mówią Wieki" zrealizowana wspólnie z Narodowym Bankiem Polskim, pod nazwą "Z dziejów gospodarczych Polski". W piątym odcinku przeczytają Państwo o tym, czy warto mierzyć produkt krajowy brutto dla epok historycznych, o PKB w dawnej Polsce, oraz poznają postać Tadeusza Brzeskiego. Zachęcamy do lektury!

5 najciekawszych nowości w Księgarni Odkrywcy w lipcu!

Prezentujemy wybór najciekawszych lipcowych nowości w Księgarni Odkrywcy. W tym miesiącu warto zwrócić uwagę na książki: „Kampania ukraińska 1651 roku”, „Rycerz krzyżacki 1190-1561”, „Polskie piwo. Biografia”, „Homo militans” oraz „Wielkopolska poprzez wieki”!

Tadeusz Tomaszewski – „Wracając do Wilna” – recenzja

Jak najlepiej opowiedzieć o polskiej historii Wilna? Można korzystać ze źródeł historycznych i spędzać godziny na kwerendach, gromadząc różnorodne dane, na bazie których powstanie książka. Można też porozmawiać z dawnymi mieszkańcami, którzy w swoich niezwykłych wspomnieniach przywołają ekspresyjny obraz Wilna z pierwszej połowy XX wieku.

Joanna Wojdon (red.) – „Historia w przestrzeni publicznej” – recenzja

Internet, książki, telewizja, radio, gry, kino – wszystkie czerpią inspirację z historii. Ale jak mądrze i z sukcesem przełożyć przeszłość na współczesny język? Książka pod redakcją Joanny Wojdon to wieloaspektowy poradnik dla takich tłumaczy.

Jarosław Nikodem – „Litwa” – recenzja

Nakładem Wydawnictwa Poznańskiego ukazała się niedawno kolejna książka z serii „Początki Państw”. Co wiemy o kształtowaniu i początkach państwowości Litwy?

Lawrence Wright – „Wyniosłe wieże. Al-Kaida i atak na Amerykę” – recenzja

Zamach na World Trade Center rozpoczął kolejną globalną konfrontację. Przeciwko Zachodowi zwrócił się islamski terroryzm. Jakie są źródła fundamentalizmu religijnego na Bliskim Wschodzie? Jakie były kamienie milowe w jego rozwoju? Czy amerykańskie służby mogły zapobiec wydarzeniom z 11 września 2001 roku?

Mary Beth Keane – „Gorączka” – recenzja

Mary Mallon. Kucharka, która przeszła do historii medycyny jako „Tyfusowa Mary”. Dziennikarze okrzyknęli ją mianem „Pani Zarazek” – czy zasługuje na nasze współczucie?

Stephen Bown – „Amundsen. Ostatni Wiking” – recenzja

Był słynnym podróżnikiem, ale i prawdziwym celebrytą. Roald Amundsen doczekał się właśnie pierwszej biografii w języku polskim. Czy wspólnie z norweskim polarnikiem warto przełamywać kolejne granice?



Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!



Życzę miłej lektury!

Michał Świgoń
wydawca portalu „Histmag.org”
https://histmag.org
[email protected]
Facebook Histmag.org
tel.: 0692929681

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Michał Świgoń
Założyciel i wydawca „Histmag.org”. Odpowiada za działania promocyjne serwisu, kontakt z reklamodawcami i szeroko pojęte kwestie marketingowe. Jako dziennikarz współpracował z mediami ogólnopolskimi, regionalnymi i lokalnymi. Magister politologii Uniwersytetu Śląskiego (specjalność medioznawcza), ukończył również studia z zakresu marketingu.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone