Opublikowano
2018-07-12 16:58
Licencja
Wolna licencja

10 materiałów z Histmag.org, które szkoda byłoby przeoczyć (12 VII 18)

Jak wyobrażano sobie rok 2000? Algorytm którego portalu społecznościowego uznał Deklarację Niepodległości USA za rasistowską? Które zabytki w okolicach Jeleniej Góry warto zobaczyć? Jak nastąpił koniec polskich Kresów? Między innymi na te pytania odpowiadamy w najciekawszych artykułach ostatniego tygodnia w Histmagu. Polecamy ich zestawienie!


Możesz też otrzymywać takie zestawienie co tydzień na swoją skrzynkę. Aby to zrobić, załóż konto w naszym serwisie i zaznacz opcję: „newsletter”!Tak wyobrażano sobie rok 2000 na przełomie XIX i XX wieku [Galeria]

En L'An 2000 ” („W roku 2000”) to seria ilustracji powstałych u schyłku XIX i na początku XX wieku. Prace artystów takich jak Jean-Marc Côté czy Villemard przedstawiały wyobrażenie świata za ok. 100 lat, pełnego niezwykłych technologii. I choć z naszej perspektywy wizje te mogą śmieszyć, to w niektórych przypadkach były one zaskakująco trafne – przewidziano m.in. wynalazki w stylu audiobooka czy Skype'a.

Algorytm Facebooka uznał Deklarację Niepodległości USA za rasistowską

Algorytm Facebooka zablokował jeden z fragmentów Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych, uznając go za rasistowski. Chodziło konkretnie o część tekstu dot. Indian.

Koniec Kresów [Nieskończenie Niepodległa]

Rok 1943 przyniósł polskim Kresom Wschodnim serię tragedii: działania ukraińskich nacjonalistów doprowadziły do rzezi na Wołyniu, a sowiecka partyzantka dążyła do wyeliminowania z tych terenów Armii Krajowej.

8 zabytków w okolicach Jeleniej Góry, które warto zobaczyć

Szklarska Poręba i Karpacz to miejscowości znane wszystkim miłośnikom turystyki górskiej. Podnóże Karkonoszy i okolice Jeleniej Góry to też jednak tereny bogate w historyczne zabytki. Co warto zwiedzić w tym regionie?

Bitwa pod Kurskiem – pancerne starcie tytanów

Rankiem 5 lipca 1943 roku ziemia wokół Kurska zadrżała. Ryk oznaczał początek operacji „Cytadela” – największej bitwy pancernej w dziejach.

Archeolog znalazł w przedwojennej prasie informacje o zapomnianych wykopaliskach

Nie tylko w czasie wykopalisk czy w muzealnych zbiorach można dokonać odkryć archeologicznych, ale również w... gazetach. W przedwojennej prasie z niewielkiej części późniejszych Ziem Odzyskanych naukowiec natknął się na opisy wielu zapomnianych znalezisk oraz skarbów.

Jak wyglądali rycerze w średniowieczu?

Rycerz musiał być nie tylko wierny ideałom chrześcijańskim i uosabiać wszelkie cnoty. Wyróżniał go także wygląd zewnętrzny. Jak powinien się prezentować idealny rycerz?

„Total War Saga: Thrones of Brittania” – recenzja gry

Słynna seria wraca do swych historycznych korzeni. Jednak czy gracze też będą chcieli do niej powrócić?

Wbrew tabu. Gladiatorki w starożytnym Rzymie

Wiedza o gladiatorach jest powszechna. Mniej osób wie, że w starożytnym Rzymie walczyły też gladiatorki. Niektóre były do tego przymuszane, inne robiły to dla pieniędzy lub sławy, same stając się gwiazdami. Opowiada o tym PAP historyk prof. Dariusz Słapek.Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!


Ponadto w serwisie opublikowaliśmy:Lunia Nester – burzliwe losy „tancerki trzech kontynentów”

Lunia Nester była znaną tancerką, której zdolności podziwiano w Europie, Azji i Ameryce. W latach 20. i 30. regularnie pojawiała się na łamach polskiej prasy, lecz po wojnie przestano o niej pisać. Jak potoczyły się jej losy?

Instytut Historii Uniwersytetu Łódzkiego świętuje swoje 70-lecie

Konferencja naukowa, bal absolwenta i konkurs na wspomnienia z czasów studiów – to główne elementy obchodów 70-lecia Instytutu Historii Uniwersytetu Łódzkiego.

Czarna śmierć! [video]

W połowie XIV wieku do Europy zawitała tajemnicza choroba , która w zastraszająco szybkim tempie zebrała krwawe żniwo. W najnowszym odcinku Historii na szybko na swoim kanale na YouTube ThrashingMadPL opowiada o epidemii Czarnej Śmierci w Europie. Zapraszamy do oglądania!

Polscy archeolodzy odkryli średniowieczne groby na Sycylii

Pochówki sprzed ponad ośmiuset lat odkryli polscy archeolodzy w czasie wykopalisk obok średniowiecznego kościoła San Michele del Golfo na Sycylii koło Palermo. Zdaniem naukowców mogły należeć do Normanów, czyli potomków wikingów.

W Puszczy Noteckiej powstaje... zamek

We wsi Stobnica (gmina Oborniki, Wielkopolska), na terenie Puszczy Noteckiej powstaje... wielki zamek. Wiadomo już, kto jest inwestorem, pojawiła się także informacja o kontroli ze strony Ministerstwa Środowiska.

Ptolemejski grobowiec odkryty w Egipcie w trakcie rutynowej kontroli

Tajemniczy grobowiec odkryty w Aleksandrii zawierał w swym wnętrzu sarkofag i popiersie.

Filmy historyczne i seriale w telewizji (9 VII – 15 VII 2018)

Historia na małym ekranie, czyli filmy i seriale historyczne, produkcje inspirowane historią oraz dokumenty historyczne. „Aviator”, „Wściekły byk” czy „303”, to niektóre z ciekawych propozycji filmowych, które możecie zobaczyć w telewizji w najbliższym tygodniu!

Pan wiecznie Młody. Lucjan Rydel w 100-lecie śmierci

Sto lat temu zmarł Lucjan Rydel poeta i dramaturg. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa przygotowało z okazji tej okrągłej rocznicy wystawę „Pan wiecznie Młody. Lucjan Rydel w 100-lecie śmierci”. Ekspozycja ma na celu przybliżenie publiczności sylwetki poety, który do dzisiaj, niestety, odbierany jest jako osoba na pół zmitologizowana. Wystawę można zwiedzać do 9 grudnia 2018 roku w Domu pod Krzyżem.

Z dziejów gospodarczych Polski – odc. 5!

To piąta część serii magazynu "Mówią Wieki" zrealizowana wspólnie z Narodowym Bankiem Polskim, pod nazwą "Z dziejów gospodarczych Polski". W piątym odcinku przeczytają Państwo o tym, czy warto mierzyć produkt krajowy brutto dla epok historycznych, o PKB w dawnej Polsce, oraz poznają postać Tadeusza Brzeskiego. Zachęcamy do lektury!

5 najciekawszych nowości w Księgarni Odkrywcy w lipcu!

Prezentujemy wybór najciekawszych lipcowych nowości w Księgarni Odkrywcy. W tym miesiącu warto zwrócić uwagę na książki: „Kampania ukraińska 1651 roku”, „Rycerz krzyżacki 1190-1561”, „Polskie piwo. Biografia”, „Homo militans” oraz „Wielkopolska poprzez wieki”!

Tadeusz Tomaszewski – „Wracając do Wilna” – recenzja

Jak najlepiej opowiedzieć o polskiej historii Wilna? Można korzystać ze źródeł historycznych i spędzać godziny na kwerendach, gromadząc różnorodne dane, na bazie których powstanie książka. Można też porozmawiać z dawnymi mieszkańcami, którzy w swoich niezwykłych wspomnieniach przywołają ekspresyjny obraz Wilna z pierwszej połowy XX wieku.

Joanna Wojdon (red.) – „Historia w przestrzeni publicznej” – recenzja

Internet, książki, telewizja, radio, gry, kino – wszystkie czerpią inspirację z historii. Ale jak mądrze i z sukcesem przełożyć przeszłość na współczesny język? Książka pod redakcją Joanny Wojdon to wieloaspektowy poradnik dla takich tłumaczy.

Jarosław Nikodem – „Litwa” – recenzja

Nakładem Wydawnictwa Poznańskiego ukazała się niedawno kolejna książka z serii „Początki Państw”. Co wiemy o kształtowaniu i początkach państwowości Litwy?

Lawrence Wright – „Wyniosłe wieże. Al-Kaida i atak na Amerykę” – recenzja

Zamach na World Trade Center rozpoczął kolejną globalną konfrontację. Przeciwko Zachodowi zwrócił się islamski terroryzm. Jakie są źródła fundamentalizmu religijnego na Bliskim Wschodzie? Jakie były kamienie milowe w jego rozwoju? Czy amerykańskie służby mogły zapobiec wydarzeniom z 11 września 2001 roku?

Mary Beth Keane – „Gorączka” – recenzja

Mary Mallon. Kucharka, która przeszła do historii medycyny jako „Tyfusowa Mary”. Dziennikarze okrzyknęli ją mianem „Pani Zarazek” – czy zasługuje na nasze współczucie?

Stephen Bown – „Amundsen. Ostatni Wiking” – recenzja

Był słynnym podróżnikiem, ale i prawdziwym celebrytą. Roald Amundsen doczekał się właśnie pierwszej biografii w języku polskim. Czy wspólnie z norweskim polarnikiem warto przełamywać kolejne granice?Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!


Możesz też otrzymywać takie zestawienie co tydzień na swoją skrzynkę. Aby to zrobić, załóż konto w naszym serwisie i zaznacz opcję: „newsletter”!

Napisz komentarz
Regulamin komentarzy
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Michał Świgoń

Założyciel i wydawca „Histmag.org”. Odpowiada za działania promocyjne serwisu, kontakt z reklamodawcami oraz z Czytelnikami i szeroko pojęte kwestie marketingowe. Jako dziennikarz współpracował z mediami ogólnopolskimi, regionalnymi i lokalnymi. Magister politologii Uniwersytetu Śląskiego (specjalność medioznawcza), ukończył również studia z zakresu marketingu.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org