Opublikowano
2019-03-14 16:38
Licencja
Wolna licencja

10 materiałów z Histmag.org, które szkoda byłoby przeoczyć (14 III 19)

Wielka federacja polsko-kaukaska – tajne plany polityków II RP; Wrak niemieckiego tankowca spoczywającego na dnie Bałtyku to tykająca bomba; Alma Kar – córka popa wkracza na salony; Antoni Zygmund: „Zdobywca matematycznych Himalajów” – to tylko niektóre z tematów, które poruszaliśmy w ostatnich tygodniach na łamach Histmaga. Zobaczcie zestawienie naszych najciekawszych treści!


Możesz też otrzymywać takie zestawienie co tydzień na swoją skrzynkę. Aby to zrobić, załóż konto w naszym serwisie!Wielka federacja polsko-kaukaska – tajne plany polityków II RP

Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku polscy przywódcy i politycy marzyli o uczynieniu z Rzeczpospolitej europejskiego mocarstwa. Ponieważ założenia Traktatu Wersalskiego uniemożliwiały zmianę granic na zachodzie, ich oczy zwróciły się na wschód, m.in. w kierunku Kaukazu.

Wrak niemieckiego tankowca spoczywającego na dnie Bałtyku to tykająca bomba

Bałtyk to cmentarzysko zatopionych statków. Wiele z nich stanowi poważne zagrożenie dla środowiska naturalnego. Skorodowany tankowiec Franken spoczywający w Zatoce Gdańskiej może spowodować olbrzymią katastrofę ekologiczną.

Alma Kar – córka popa wkracza na salony

Alma Kar, muza producenta Stefana Gulanickiego, była jedną z najbardziej zagadkowych postaci polskiego kina lat 30. Pod tym tajemniczym pseudonimem skrywała się córka popa, która marzyła o wielkiej aktorskiej karierze.

Antoni Zygmund: „Zdobywca matematycznych Himalajów”

Antoni Zygmund (1900-1992) to zdobywca matematycznych Himalajów. Nie tylko sam zdobywał naukowe szczyty, ale i wskazywał kolejne rejony do zdobycia dla następnych pokoleń matematyków – mówi prof. Paweł Strzelecki, przedstawiając sylwetkę jednego z najwybitniejszych polskich matematyków.

„Faworyta” – reż. Yorgos Lanthimos – recenzja i ocena filmu

Film o angielskim dworze z początku XVIII wieku wyreżyserowany przez ekscentrycznego Greka okazał się ogromnym zaskoczeniem w Hollywood. Czego można się po nim spodziewać?

Jak wyglądała Ziemia miliony lat temu? Sprawdzisz to na tym interaktywnym „globusie”!

W serwisie dinosaurpictures.org dostępny jest trójwymiarowy, interaktywny model Ziemi, przy pomocy którego możemy zobaczyć, jak nasza planeta wyglądała przed milionami lat – konkretnie w przedziale od 20, do 750 milionów lat!

Marek Teler o kobietach Kazimierza Wielkiego w Czwórce!

Gościem sobotniej audycji „Zaklinacze czasu” w radiu Czwórka był Marek Teler, autor wielu naszych artykułów i książki „Kobiety króla Kazimierza III Wielkiego”. Rozmowa dotyczyła roli kobiet bliskich królowi Kazimierzowi w jego życiu i w średniowiecznej polityce Królestwa Polskiego. Posłuchaj jej zapisu!

Marian Rejewski i sekret Enigmy

Dokonania polskich kryptologów zapisały się w historii II wojny światowej. Jakie były początki prac nad rozszyfrowaniem Enigmy?

Karol I Habsburg: Ku pokojowi. Rządy ostatniego cesarza Austrii

Karol I Habsburg objął tron cesarski w najbardziej niekorzystnym okresie dla historii Austro-Węgier. Nie miał pojęcia, że dwa lata panowania będą też najtrudniejszym okresem w jego życiu. Świat, w którym żył, właśnie się kończył.Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!


Ponadto w serwisie opublikowaliśmy:Rozstrzygnięcie lutowych konkursów!

W lutym przeprowadziliśmy w naszym portalu cztery konkursy, w których można było wygrać wiele ciekawych nagród. Sprawdź, czy jedna z nich nie powędruje już wkrótce do Ciebie!

Sygurd Wiśniowski i złoto Gór Czarnych

Sygurd Wiśniowski i Henryk Sienkiewicz na bieżąco relacjonowali gorączkę złota, która wybuchła w Ameryce Północnej i opisywali sytuację Indian. Poznajcie pierwszego z nich.

Znaleziono wejście do podziemnych laboratoriów Hitlera

W Czechach odkryto zapomniane wejście do tajnych laboratoriów III Rzeszy. W poszukiwaniach pomagał Polak, powstaniec warszawski, Henryk Król, który kiedyś sam pracował przy drążeniu tunelu.

Bertha Benz: Podróż, która zmieniła wszystko [Video]

Z okazji niedawnego Dnia Kobiet koncern Mercedes-Benz przygotował bardzo ciekawą reklamę, utrzymaną w stylu filmowym. Opowiada ona historię Berthy Benz i pewnej podróży...

Gdy Mikołaj Kopernik był młody...

Czy mały Mikołaj Kopernik wiedział, kim zostanie, gdy już dorośnie? Oto historia, która zainteresuje nie tylko najmłodszych.

Romańskie i gotyckie Ponidzie [Galeria]

Ponidzie to region położony w województwie świętokrzyskim, na terenie Niecki Nidziańskiej, nad środkową i dolną Nidą. Rozciąga się od Chęcin po Nowy Korczyn. To zaciszna kraina, pełna urokliwych widoków i nieskażonej przyrody. Znajduje się tu wiele zabytków średniowiecznej architektury gotyckiej, a nawet romańskiej. Oto niektóre z nich!

Rewolwery Samuela Colta [Video]

W kolejnym odcinku swojego vloga w portalu YouTube IrytujacyHistoryk opowiada o rewolwerach konstrukcji Samuela Colta – broni, która odmieniła dzieje USA i świata. Polecamy uwadze!

15 kobiet z historii Polski, które warto znać [Galeria]

8 marca to wyjątkowe święto – obchodzimy bowiem Dzień Kobiet. W dziejach Polski można znaleźć wiele kobiet, które odegrały w swoich czasach niebagatelną rolę. Dziś przypominamy 15 z nich – ich życiorysy naprawdę warto znać!

Kobiety polityki - startuje plebiscyt „Liga Histmaga”

Kleopatra, caryca Katarzyna II, Margaret Thatcher - to kobiety, które odegrały olbrzymią rolę w dziejach świata. Przy okazji Dnia Kobiet chcemy przypomnieć postaci słynnych niewiast i rozpocząć histmagową „Kobiety polityki. Ligę Kobiet”, czyli rozgrywki pucharowe, w których nasi Czytelnicy mogą oddawać głosy na zawodniczki. Plebiscyt prowadzony będzie na naszym facebookowym profilu.

Bursztynowa Komnata – jak można zgubić cały pokój? [Video]

Bursztynowa Komnata od lat pobudza wyobraźnię jako przykład niebywale cennego, a zaginionego skarbu. Jej śladów poszukuje się w całej Europie, w tym m.in. w Polsce. Należy zadać sobie jednak podstawowe pytanie: jak w ogóle można zgubić cały pokój? O tym opowiada Radosław Gajda w ramach vloga „Good Idea” na kanale Radosław Gajda & Natalia Szcześniak. Polecamy!

Łódź: Odnaleziono fragment jednej z najstarszych w mieście publicznych studni

Na placu Wolności w Łodzi odnaleziono pozostałości po jednej z najstarszych publicznych studni w mieście. Obiekt pochodzi z początku XIX wieku i stał przed budynkiem, w którym przed wojną mieścił się magistrat, a obecnie jest Muzeum Archeologiczne.

Taras Szewczenko – chłop, który został bohaterem Ukrainy

Choć jako człowiek w pełni wolny Taras Szewczenko spędził jedynie kilka lat swojego życia, to zdążył odcisnąć trwałe piętno na dziejach ukraińskiej literatury. Przyszły poeta i malarz urodził się 9 marca 1814 roku jako chłop pańszczyźniany, umierał zaś jako bohater narodowy Ukrainy.

„Imię róży” na małym ekranie. Powstała serialowa adaptacja powieści Umberto Eco

„Imię róży” Umberto Eco powróciło na szklany ekran. Właśnie powstała serialowa adaptacja słynnej powieści kryminalnej opowiadającej o serii morderstw, do której doszło w średniowieczu. Premierowe odcinki można oglądać we włoskiej telewizji RAI.

100 milionów złotych dla warszawskiego kirkutu. Efekty prac konserwatorskich już są widoczne

Nekropolia żydowska przy ulicy Okopowej w Warszawie zaledwie dwa lata temu wyglądała niczym z horroru. Roślinność panoszyła się dosłownie wszędzie, a spomiędzy krzewów wystawały fragmenty nagrobków. Obecnie wiele się zmieniło, bo z budżetu państwa przeznaczono 100 milionów złotych na ratowanie zapomnianego cmentarza.

Odnaleziono wrak okrętu U-23 wchodzącego w skład „zaginionej floty Hitlera”

Tureckie wody kryją wiele tajemnic. Niedawno na dnie Morza Czarnego udało się odnaleźć wrak statku prawdopodobnie należącego do „Zaginionej floty Hitlera”. Teraz tamtejsza telewizja kręci o nim film dokumentalny.

Poznańskie uczelnie zbierają przedmioty do kapsuły czasu

Cztery poznańskie uczelnie organizują wspólnie konkurs na przedmioty, które trafią na 100 lat do kapsuły czasu. To część obchodów stulecia powstania Uniwersytetu Poznańskiego.

„Magis quam homo... Świętość i heroizm od starożytności do czasów współczesnych” - konferencja w Warszawie

W dniach 13-15 marca, w Instytucie Historycznym UW odbędzie się Ogólnopolska Interdyscyplinarna Sesja Naukowa „Magis quam homo... Świętość i heroizm od starożytności do czasów współczesnych” organizowana przez Studencki Klub Międzyepokowych Badań Historycznych Uniwersytetu Warszawskiego.

„Zbrodnie sądowe w latach 1944–1989. Konformizm czy relatywizm moralny środowisk prawniczych?” – konferencja w Kielcach

W dniach 14–15 marca 2019 r. w Audytorium Wyższej Szkoły Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych w Kielcach odbędzie się II edycja międzynarodowej konferencji naukowej „Zbrodnie sądowe w latach 1944–1989. Konformizm czy relatywizm moralny środowisk prawniczych?”. Jej celem jest analiza i poszerzenie wiedzy o organach sądowych PRL-u, obowiązującym systemie prawnym oraz zadaniach i roli odgrywanej w polityce umacniania ustroju komunistycznego.

5 najciekawszych nowości w Księgarni Odkrywcy w marcu!

Prezentujemy wybór najciekawszych marcowych nowości w Księgarni Odkrywcy. W tym miesiącu warto zwrócić uwagę na książki: „Barbara Radziwiłłówna. Zmierzch Jagiellonów”, „Leibhusaren. Historia czarnych Huzarów”, „Okręty starożytnego świata 3000 - 500 p.n.e.”, „Ignacy Kozielski - harcmistrz Rzeczpospolitej” oraz "Agentki, Egzekutorki, Uwodzicielki, Zdrajczynie".

Piotr Świątkowski – „Sprawa Floriana Kniotka”

„Sprawa Floriana Kniotka” opisuje losy poznańskiego pallotyna, który wspierał opozycję solidarnościową i pracował we Francji, a jego częste wyjazdy zagraniczne wzbudzały zainteresowanie Służby Bezpieczeństwa. Jak potoczyły się jego losy? O tym pisze Piotr Świątkowski.

Katarzyna Ziemnicka, Paweł Ziemnicki – „Droga do gwiazd. Opowieść o Mikołaju Koperniku”

Kim był Mikołaj Kopernik? Jakim był dzieckiem? Jakich przedmiotów uczył się w szkole? Czy naprawdę walczył z Krzyżakami? I co tak naprawdę sprawiło, że wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię? Katarzyna i Paweł Ziemniccy w książce „Droga do gwiazd. Opowieść o Mikołaju Koperniku” zapraszają w niezwykłą podróż. Zaczyna się ona w XV-wiecznym Toruniu, a kończy… Ależ nie, nie kończy – ona ciągle trwa...

Krzysztof Haladyn – „Ostatnie namaszczenie” – recenzja i ocena

W ręce kapelana oddziału partyzanckiego wpada grymuar wypełniony zaklęciami... Czy mariaż historii z fantastyką może się udać?

„Historia. Repetytorium dla licealistów i studentów” – recenzja i ocena

Matura i sesja egzaminacyjna na studiach zbliżają się wielkimi krokami. Osoby przygotowujące się do nich zwykle poszukują dobrego kompendium wiedzy. Czy recenzowana praca spełnia ich oczekiwania?

Wystawa „Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918” w Muzeum Narodowym w Warszawie - opinia i recenzja

Tylko do 17 marca możemy oglądać jedną z ciekawszych wystaw związanych z obchodami stulecia odzyskania niepodległości. Muzeum Narodowe w Warszawie zorganizowało wystawę „Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918”.

Krzysztof Rożek – „Wywiad polski z Piastów i Jagiellonów. Dyplomacja i wojskowość” – recenzja i ocena

Wywiad to ważne ogniwo działalności każdego państwa. Jak przedstawiała się jego działalność za panowania Piastów oraz Jagiellonów?

Xavier Güell – „Uwięzieni w raju” – recenzja i ocena

Kompozytor, który został aresztowany przez SS. A w tle tej historii – dzieje obozu koncentracyjnego Theresienstadt, który w planach Eichmanna miał udowodnić światu, że zagłada Żydów jest mitem.

Bogusław Tracz – „Gliwice. Biografia miasta” – recenzja i ocena

Gliwice są dla wielu ludzi po prostu kolejnym robotniczym miastem Śląska. Może jeszcze znane jest z tego, że od czasu transformacji ustrojowej mają jednego prezydenta. Tymczasem jest to frapujące kilka wieków historii ludzi i miejsca, gdzie zdecydowali się osiąść.Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!


Możesz też otrzymywać takie zestawienie co tydzień na swoją skrzynkę. Aby to zrobić, załóż konto w naszym serwisie!

Napisz komentarz
Regulamin komentarzy
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Michał Świgoń

Założyciel i wydawca „Histmag.org”. Odpowiada za działania promocyjne serwisu, kontakt z reklamodawcami oraz z Czytelnikami i szeroko pojęte kwestie marketingowe. Jako dziennikarz współpracował z mediami ogólnopolskimi, regionalnymi i lokalnymi. Magister politologii Uniwersytetu Śląskiego (specjalność medioznawcza), ukończył również studia z zakresu marketingu.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org