Autor: Michał Świgoń
Tagi: Redakcyjne
Opublikowany: 2021-09-16 14:24
Licencja: wolna licencja

10 materiałów z Histmag.org, które szkoda byłoby przeoczyć (16 IX 21)

Tadeusz Pietrzykowski – sportowiec z duszą artysty; Stefan Wyszyński – od syna wiejskiego organisty do Prymasa Tysiąclecia; Virginia Hall, czyli jak Amerykanka organizowała francuski ruch oporu; Jak kształtuje się odpowiedzialność Niemiec za zbrodnie na Polakach w czasie II wojny światowej? Rozmowa z dr. Maciejem Mazurkiewiczem – przedstawiamy najciekawsze treści publikowane w Histmagu w ostatnich dniach! Zarejestruj się w naszym newsletterze, aby otrzymywać takie zestawienie co tydzień!


Tadeusz Pietrzykowski – sportowiec z duszą artysty

Tadeusz Pietrzykowski przed wojną trenował boks u znanego pięściarza Feliksa Stamma. Kiedy trafił do KL Auschwitz, na ringu nie miał sobie równych. Walczył i wygrywał, a dzięki temu zdobywał jedzenie i podnosił morale kolegów. Jak zdradziła nam Eleonora Szafran, autorka książki „Mistrz. Tadeusz „Teddy” Pietrzykowski”, a prywatnie córka słynnego pięściarza, filmowy „Mistrz” był także utalentowanym rysownikiem.

Stefan Wyszyński – od syna wiejskiego organisty do Prymasa Tysiąclecia

Kardynał Stefan Wyszyński zapisał ważną kartę w historii Polski i Kościoła katolickiego. Jaką drogę przeszedł z nadbużańskiej wsi do katedry św. Jana Chrzciciela, gdzie spoczął jako Prymas Polski?

Virginia Hall, czyli jak Amerykanka organizowała francuski ruch oporu

Virginia Hall, mimo protezy nogi, okazała się najlepszą agentką brytyjskiego wywiadu w czasie II wojny światowej. Odwaga, poświęcenie i profesjonalizm Virginii onieśmielały mężczyzn w jej otoczeniu. W jaki sposób ta Amerykanka organizowała podziemie we Francji?

Jak kształtuje się odpowiedzialność Niemiec za zbrodnie na Polakach w czasie II wojny światowej? Rozmowa z dr. Maciejem Mazurkiewiczem

O zbrodniach dokonanych przez Niemców w czasie II wojny światowej powiedziano już sporo. Mało jednak powstało opracowań, które poddałyby je chłodnej kalkulacji oraz dokonały oceny z historycznoprawnego punktu widzenia. Jakie normy prawne pogwałcili Niemcy, napadając na Polskę w 1939 r. i podczas okupacji? Czy uprawnione jest w tym kontekście używanie pojęcia ludobójstwa? Te, jak i inne kwestie wyjaśnia dr Maciej Jan Mazurkiewicz, autor książki pt. „Ludobójstwo Niemiec na narodzie polskim (1939 – 1945). Studium historycznoprawne”.

Zdjęcia, które zostały nagrodzone Pulitzerem w latach 1942-1967 [Galeria]

Nagroda Pulitzera to jedno z najważniejszych wyróżnień, które przyznawane jest co roku w USA za wybitne dokonania w dziedzinie dziennikarstwa, literatury pięknej i muzyki. Jej fundatorem był Joseph Pulitzer (1947-1911), amerykański dziennikarz i wydawca. Co ciekawe, magnat prasowy przyczynił się też do powstania symbolu Stanów Zjednoczonych, czyli Statui Wolności! Pierwsze wręczenie nagród miało miejsce w 1917 roku, jednakże fotograficzne Pulitzery pojawiły się dopiero w 1942 roku. Od tego czasu aż do 1968 roku laurem tym nagradzano utalentowanych fotografów. Od wspomnianego roku zmieniono zasady i wprowadzono nowe nagrody - Pulitzer Prize for Feature Photography oraz Pulitzer Prize for Spot News Photography. Nazwę tej drugiej w 2000 roku zmieniono na Pulitzer Prize for Breaking News Photography. Zobaczcie pierwszych laureatów!

Warszawskie Targi Książki 2021 w obiektywie Histmaga [Galeria]

Tegoroczna, plenerowa edycja Warszawskich Targów Książki trwa. W cieniu Pałacu Kultury i Nauki swoje nowości prezentują wystawcy z całej Polski. Nie zabrakło również zagranicznych gości oraz licznych atrakcji. Zobaczcie sami!

Czarny rynek w powojennym Berlinie

Pierwsze lata po II wojnie światowej były czasem, w którym Niemcy musieli dokonać rewizji swoich postaw i poglądów. Pokonani w wojnie stawali się partnerami handlowymi swoich niedawnych przeciwników i gotowi byli przehandlować dawne dobra luksusowe za jedzenie. Czy czarny rynek stał się dla Niemców lekcją przedsiębiorczości?

„Czułem, że jedziemy do piekła”. Wspomnienia polskiego strażaka z 11 września 2001 roku

W drodze do płonących wież strażak Stanley Trojanowski odebrał telefon od syna: „Tato, kocham cię, uważaj na siebie”. Stanley nie wiedział, czy wróci żywy. Do rodziny odezwał się dobę później. Dwadzieścia cztery godziny pracy w apokaliptycznej scenerii pełnej pyłu, kurzu i toksycznego powietrza zniszczyły mu płuca. Pluł krwią. Do pracy już nie wrócił. „Każdego kolejnego dnia, niemal w każdej sekundzie zdrowie przypomina mi o tym, co się stało. 11 września już na zawsze we mnie zostanie”.

Zbieramy zgłoszenia do plebiscytu na najlepszą książkę historyczną Historia Zebrana!

W grudniu wystartuje kolejna edycja plebiscytu Historia Zebrana! Wydawców, dystrybutorów oraz autorów książek historycznych zapraszamy do zgłaszania swoich tytułów do plebiscytu! Wybierzemy najlepsze książki historyczne II półrocza 2021 roku.Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe oraz nasze e-booki i audiobooki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!


Ponadto w serwisie opublikowaliśmy:Rozstrzygnięcie sierpniowych konkursów!

W sierpniu przeprowadziliśmy w naszym portalu trzy konkursy, w których można było wygrać ciekawe książki. Sprawdź, czy jedna z nagród nie powędruje już wkrótce do Ciebie!

„Polscy dyplomaci niewiele mogli pomóc w kwestii obrządku religijnego Polaków mieszkających w Związku Sowieckim”

„Polscy dyplomaci niewiele mogli pomóc w kwestii obrządku religijnego Polaków mieszkających w Związku Sowieckim. Traktat ryski związał im ręce” – powiedział zmarły 30 grudnia 2020 roku ksiądz profesor Roman Dzwonkowski, pallotyn, wybitny znawca dziejów kościoła katolickiego w ZSRR, autor między innymi „Leksykonu duchowieństwa polskiego represjonowanego w ZSRS 1939–1988” w rozmowie z Bartłomiejem Gajosem.

Jak paryżanie spędzali czas wolny 120 lat temu? Zobaczcie! [Video]

Wyjątkowe nagranie powstało ok. 1900 roku. Oglądając ten film, można odbyć podróż w czasie do Paryża sprzed 120 lat i razem z paryżanami wybrać się na przechadzkę po Lasku Bulońskim, który powstał na miejscu starego lasu dębowego zwanego Bois de Rouvray, wzmiankowanego po raz pierwszy w 717 roku. Było to popularne miejsce spotkań i trasa spacerowa modnych paryżan wszystkich klas.

Pałac Kawalera w Świerklańcu skrywa wiele tajemnic. Warto wyruszyć ich tropem!

Świerklaniec kojarzy się mieszkańcom województwa śląskiego z pięknym, zabytkowym parkiem oraz Pałacem Kawalera, w którym odbywają się wesela. Niektórzy pamiętają także, że w sercu wspomnianego parku znajdował się niegdyś okazały pałac, zwany „Małym Wersalem”. Dziś jego historię pokrył kurz zapomnienia, ale są tacy, którzy dbają o to, aby pamięć o dawnych dziejach i dziedzictwie śląskich magnatów przemysłowych nie zaginęła. To Stowarzyszenie Wrazidlok.

Jak ożywić pocztówki? Zobaczcie filmy, które pokazują „ruchome widokówki” z Sosnowca! [Video]

Trzy sosnowieckie instytucje kultury - Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu, Teatr Zagłębia i Sosnowieckie Centrum Sztuki Zamek Sielecki - połączyły siły, aby zrealizować projekt „Na tropie tajemnicy – ożywianie archiwalnych pocztówek”. Efekt? Przedsięwzięcie otrzymało Nagrodę Specjalną Muzeum Historii Polski. Zobaczcie jak ożywają pocztówki!

Amerykanie i Dolnoślązacy szukają szczątków lotników, zaginionych w 1945 r.

Ludzkie szczątki oraz liczne fragmenty wraku amerykańskiego bombowca zestrzelonego nad Dolnym Śląskiem pod koniec II wojny światowej odkrył amerykańsko-polski zespół, pracujący w okolicach Jordanowa Śląskiego. Amerykańska agencja DPAA we współpracy z naukowcami i studentami Uniwersytetu Wrocławskiego bada jedną ze słabiej znanych kart wojennej historii regionu.

Noc Księgarń 2021 [data, program, atrakcje]

Tegoroczna Noc Księgarń 2021 odbędzie się 22 października. Będzie to trzecia edycja ogólnopolskiego festiwalu księgarń i czytelników. Jak zapewniają organizatorzy, w akcję włączy się ponad 100 księgarń kameralnych z całej Polski, które przygotują bogaty program spotkań autorskich, debat, dyskusji, warsztatów i koncertów.

Ogólnopolski Konkurs Historyczny „Katyń 2021” dla młodzieży pasjonującej się historią

Stowarzyszenie Parafiada po raz drugi zaprasza uczniów ostatnich klas szkół podstawowych oraz wszelkiego typu szkół ponadpodstawowych do udziału w ogólnopolskim konkursie historycznym pn. „Katyń 2021” zakończonym Konferencją Młodych Historyków. Konkurs jest przeznaczony dla młodzieży pasjonującej się historią, poszukującej nowych wyzwań, o rozległych horyzontach wiedzy humanistycznej, dla której kilka godzin historii w szkole to za mało.

Bitwa pod Wiedniem 12 września 1683 roku

Bitwa pod Wiedniem z 12 września 1683 roku jest jednym z największych sukcesów w dziejach polskiego oręża. Zwycięstwo pod Wiedniem znalazło też swoje zaszczytne miejsce w historii świata...

Tragedia 13 września 1938 roku. Rozwiązanie Sejmu i Senatu

Śmierć Józefa Piłsudskiego spowodowała dezorientację wśród jego spadkobierców. Dała ona znać o sobie niezwykle szybko – dekompozycja zwartego niegdyś obozu postępowała w błyskawicznym tempie. Polacy zmierzali ku wojnie podzieleni i nieprzygotowani politycznie, a proces ten przypieczętował tragiczny w skutkach ruch prezydenta...

5 najciekawszych nowości w Księgarni Odkrywcy we wrześniu!

Oto najciekawsze wrześniowe nowości w Księgarni Odkrywcy. W tym miesiącu warto zwrócić uwagę m.in. na książki: „Ciąża mnoga i wieloraczki w starożytności”, „11 września. Dzień, w którym zatrzymał się świat” czy „Chrześcijanie przeciwko krucjatom XII-XIII wiek”.

Marcin Pilis – „Cisza w Pogrance”, Iwona Kienzler – „Gierek i jego czerwony dwór”, Michael Sowa – „Tam, gdzie nie pada”

W książce „Cisza w Pogrance” Marcin Pilis wraca z nową, poruszającą do głębi powieścią o trudnej polsko-ukraińskiej przeszłości. Natomiast w książce „Gierek i jego czerwony dwór” Iwona Kienzler przybliża czytelnikom losy Edwarda Gierka i jego rodziny: Stanisławy Gierek, synów Adama i Jerzego, synowej Ariadny Gierek-Łapińskiej oraz najbliższych współpracowników. Zaś książka „Tam, gdzie nie pada” Michaela Sowy to opowieść inspirowana historią, która rozpoczęła się na Śląsku w połowie XIX wieku.

Niklas Natt och Dag – „1794”

Książka „1794” Niklasa Natta och Dag to mroczny i wciągający skandynawski kryminał historyczny. Autor tworzy obraz Sztokholmu w końcowych latach epoki gustawiańskiej. Zrywa maskę przepychu i przedstawia straszliwą, lecz fascynującą rzeczywistość Szwecji końca XVIII wieku.

Piotr M. Majewski – „Niech sobie nie myślą, że jesteśmy kolaborantami. Protektorat Czech i Moraw, 1939-1945” – recenzja i ocena

Nad Wisłą dominuje przekonanie, że Czesi przeszli przez II wojnę światową suchą stopą. Piotr Maciej Majewski w znakomitym stylu omawia swoistość ich okupacyjnego doświadczenia i pokazuje, że rzeczywistość była znacznie bardziej złożona.

Sebastian Pawlina – „Motyl Ścibor-Rylski. 100 lat Polski, czyli opowieść o generale” – recenzja i ocena

„Motyl” przez pół wieku stał na straży pamięci o powstaniu warszawskim. U schyłku życia stał się celem bezpardonowego ataku, który skończył się dość symbolicznie: na pogrzebie Zbigniewa Ścibora-Rylskiego nie pojawią się przedstawiciele najwyższych władz państwowych.

Tomasz Sommer – „Operacja antypolska NKWD 1937–1938” – recenzja i ocena

Niedawno na naszym rynku wydawniczym ukazało się II wydanie monografii Tomasza Sommera poświęconej tzw. operacji polskiej (przez autora nazywanej antypolską) NKWD. Wznowienie dokonane przez Muzeum II Wojny Światowej może być odbierane jako forma nobilitacji i dowód na to, że omawiana praca zasługuje na polecenie. Czy faktycznie tak jest?Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe oraz nasze e-booki i audiobooki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!Życzę miłej lektury!

Michał Świgoń
wydawca portalu „Histmag.org”
https://histmag.org
m.swigon@histmag.org
Facebook Histmag.org
tel.: 0692929681


Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Michał Świgoń
Założyciel i wydawca „Histmag.org”. Odpowiada za działania promocyjne serwisu, kontakt z reklamodawcami i szeroko pojęte kwestie marketingowe. Jako dziennikarz współpracował z mediami ogólnopolskimi, regionalnymi i lokalnymi. Magister politologii Uniwersytetu Śląskiego (specjalność medioznawcza), ukończył również studia z zakresu marketingu.

Wszystkie teksty autora

Polecamy artykuł...
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy