10 materiałów z Histmag.org, które szkoda byłoby przeoczyć (19 IV 18)

opublikowano: 2018-04-19 14:35
wolna licencja
poleć artykuł:
„Odkrycie wyjątkowe i rzadkie w skali całej Europy – toruńskie malowidło z legendarnym królem Arturem”, „Titanic – niezatapialny gigant, który poszedł na dno [Galeria]”, „Rodzeństwo Gyllenhielm – zapomniani bracia i siostry Zygmunta III”, „Zaginiony żołnierz odnaleziony po 30 latach w Afganistanie” – to tylko niektóre tytuły tekstów opublikowanych na łamach Histmaga w ciągu ostatnich 7 dni. Zajrzyj do zestawienia naszych najciekawszych treści!
REKLAMA


„Odkrycie wyjątkowe i rzadkie w skali całej Europy” – toruńskie malowidło z legendarnym królem Arturem

Najstarsze malowidło z terenu Polski, przedstawiające króla Artura, legendarnego władcę Brytów, pochodzi z Torunia. Odkryto je przypadkowo w czasie remontu średniowiecznej kamienicy. Powstało ok. 1400 roku – ustalił dr Jacek Witkowski z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego.

„Titanic” – „niezatapialny gigant”, który poszedł na dno [Galeria]

To był jego dziewiczy rejs, który miał być pierwszym z wielu kursów. Okazał się jednak również ostatnim. W nocy z 14 na 15 kwietnia 1912 r. po zderzeniu z górą lodową na dno poszedł „Titanic”, olbrzymi transatlantyk, który reklamowany był jako „niezatapialny”. Zabrał ze sobą życia 1504 ludzi. Jak wyglądała jego historia? Jakie luksusy kusiły pasażerów?

Rodzeństwo Gyllenhielm – zapomniani bracia i siostry Zygmunta III

Dzieci króla Szwecji Jana III ze związku z Karin Hansdotter często są pomijane w oficjalnych genealogiach dynastii Wazów. Życie starszego przyrodniego rodzeństwa Zygmunta III Wazy było co prawda krótkie, lecz niewątpliwie warte uwagi.

Zaginiony żołnierz odnaleziony po 30 latach w Afganistanie

Ukraińscy archeolodzy przypadkowo spotkali w Afganistanie swojego rodaka – radzieckiego żołnierza, o którym słuch zaginął w 1988 r.

Piotr Gursztyn – „Ribbentrop-Beck. Czy pakt Polska-Niemcy był możliwy?”

Znany dziennikarz, a także historyk Piotr Gursztyn w swojej książce „Ribbentrop-Beck. Czy pakt Polska-Niemcy był możliwy?” rozprawia się z kontrowersyjną tezą o potencjalnym sojuszu polsko-hitlerowskim. Dowiedz się więcej o tej książce!

Zmarł Stanisław Likiernik „Stach” – jeden z ostatnich żołnierzy Kedywu AK, powstaniec warszawski

W wieku 94 lat odszedł Stanisław Likiernik, żołnierz Kierownictwa Dywersji Komendy Głównej AK i uczestnik Powstania Warszawskiego, odznaczony Orderem Virtuti Militari.

Kazimierz III Wielki – kolejne lata panowania i reformy gospodarcze! [Video]

W kolejnych odcinkach Historii na szybko poświęconych panowaniu Kazimierza Wielkiego na swoim kanale na YouTube ThrashingMadPL omawia II zjazd w Wyszehradzie, kanoniczny proces polsko-krzyżacki, konflikt Kazimierza Wielkiego z biskupem krakowskim, pierwsze wyprawy Kazimierza na Ruś, czy też wprowadzone przez niego reformy gospodarcze. Zapraszamy do oglądania!

Ziemia odsłoniła dawny Rzeszów – drewnianą ulicę, kosztowności, ludzkie kości...

Fragmenty starej, drewnianej nawierzchni ulicy pochodzącej prawdopodobnie z XVII wieku, a także biżuterię, ceramikę, monety, podkowy, kości - w tym także ludzkie – odkryli archeolodzy w centrum Rzeszowa.

Ofensywa Tet: zwycięska klęska

Była jednym z kluczowych momentów całej wojny w Wietnamie. Oprócz znaczenia militarnego miała też ogromne znaczenie polityczne. Co wiemy o Ofensywie Tet?



Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!


Ponadto w serwisie opublikowaliśmy:



Konkurs: „Ribbentrop-Beck. Czy pakt Polska-Niemcy był możliwy?”!

Piotr Gursztyn w swojej książce „Ribbentrop-Beck. Czy pakt Polska-Niemcy był możliwy?” rozprawia się z kontrowersyjną tezą o potencjalnym sojuszu polsko-hitlerowskim. W naszym dzisiejszym konkursie możecie wygrać 4 egz. tej książki!

Filmy historyczne i seriale w telewizji (16 IV – 22 IV 2018)

Historia na małym ekranie, czyli filmy i seriale historyczne, produkcje inspirowane historią oraz dokumenty historyczne. To wszystko znajdziecie w naszym subiektywnym zestawie najciekawszych propozycji filmowych, które możecie zobaczyć w telewizji w najbliższym tygodniu!

„Korona Królów” – porażka czy sukces? [video]

Pierwszy sezon serialu „Korona Królów” dobiega końca. To dobry moment aby podsumować czy produkcja TVP okazała się sukcesem czy porażką. Tego zadania podjął się Marcin Pyć w najnowszym odcinku vloga na swoim kanale Inna Historia w portalu Youtube. Zobaczcie sami do jakich wniosków doszedł! A jak Wy oceniacie serial po kilkudziesięciu odcinkach?

Między starym a nowym światem. Sprawa Edgarda Mortary

To porwanie zwróciło uwagę całego świata. Film na ten temat przygotowuje sam Steven Spielberg. Czym była sprawa Edgarda Mortary?

Polscy naukowcy zbadali w Londynie malowidła Rubensa

Grupa naukowców z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zbadała malowidła Petera Paula Rubensa na suficie Whitehall Banqueting House w Londynie. Polacy zastosowali nowatorskie metody i sprzęt, który sami skonstruowali.

Kto odpowiada za zbrodnie rewolucji?

Rewolucję - w zależności od poglądów politycznych - uważa się za tragedię lub za zbawienny krok na drodze do świetlanej przyszłości. Ale nie ma rewolucji bez zbrodni. Kto za nie odpowiada?

Muzealni giganci – słuszny kierunek, czy droga donikąd?

Muzea takie jak Muzeum II Wojny Światowej, POLIN czy Muzeum Powstania Warszawskiego stanowią z pewnością wartość dodaną w mówieniu o historii. Z drugiej jednak strony moda na duże instytucje tego typu w dużej mierze konserwuje patologie muzealnictwa w Polsce.

Hitler, mydło i powidło… a czasem nić

Duże firmy i koncerny coraz chętniej upatrują w działaniach reklamowych narzędzie edukacyjne. Zdarza się coraz częściej, że na warsztat trafiają jednak treści z pozoru nie mające związku ze światem wielkiego handlu. Mowa o historii, która w naszej przestrzeni publicznej pełni niebagatelną rolę i wywołuje wiele kontrowersji. Pojawia się zatem pytanie, czy reklamy odwołujące się do historii można uznać za potrzebne i wartościowe edukacyjnie?

Porządki pomajowe: jak Józef Piłsudski wprowadzał swoją dyktaturę? [Nieskończenie Niepodległa]

Władze Polski, po przewrocie majowym w 1926 roku, definiują siebie same jako realizujące hasło moralnej sanacji. Rząd, etapowo prowadzony przez Józefa Piłsudskiego, coraz brutalniej eliminuje opozycję; następuje kategoryczna marginalizacja Sejmu.

Odnaleziono trzy polskie obrazy zrabowane w trakcie II wojny światowej

W ciągu trzech ostatnich miesięcy policjanci z warszawskiego Wydziału Kryminalnego we współpracy z Ministerstwem Kultury odnaleźli i zabezpieczyli trzy obrazy zrabowane w trakcie wojny z krakowskiego Muzeum Narodowego.

Kostaryka: rewolucja w kraju kompromisu

Lata czterdzieste w Kostaryce były niezwykle burzliwe – szczególnie jak na kraj, w którym konflikty kończyły się zazwyczaj kompromisem. Kulminację stanowiły wybory w lutym 1948 roku. Miesiąc później doszło do wybuchu wojny domowej. Jej przyczyny sięgały początku dekady...

Triest: na styku światów

Nad Morzem Adriatyckim, u północno-wschodnich krańców Italii, na pograniczu z krainami południowosłowiańskimi usadowione jest włoskie miasto Triest. Przez długie dekady dwóch ubiegłych stuleci stanowiło ono wraz z przyległymi terenami jedno z najbardziej zapalnych ognisk politycznych Europy.

„Ojczyzna w sztuce” – wystawa w Krakowie!

„Ojczyzna w sztuce” to ósma wystawa z serii MOCAK-u łączącej sztukę z najważniejszymi terminami cywilizacyjnymi. Jej wernisaż odbędzie się 26 kwietnia o godz. 18:00 w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK (ul. Lipowa 4). Wystawę pod patronatem medialnym naszego portalu będzie można oglądać do 30 września 2018 roku. Zapraszamy!

„Trzeba dać świadectwo” pod tym hasłem już po raz czwarty przejdzie Gdański Marsz Pileckiego!

13 maja ulicami gdańskiego śródmieścia przejdzie marsz, który uczci pamięć rotmistrza Witolda Pileckiego, jednego z najodważniejszych Polaków XX wieku. Wydarzenie organizowane przez Stowarzyszenie KoLiber odbywa się pod patronatem naszego portalu!

5 najciekawszych nowości w Księgarni Odkrywcy w kwietniu!

Prezentujemy wybór najciekawszych kwietniowych nowości w Księgarni Odkrywcy. W tym miesiącu warto zwrócić uwagę na książki: „Wielka Lechia. Źródła i przyczyny popularności teorii pseudonaukowej okiem historyka”, „Brytania 55 - 54 p.n.e.”, „Kwatera Ł. Wolność jest kuloodporna”, „Krótka historia mafii sycylijskiej” oraz „Od I Dymitriady do rozejmu w Dywilinie”!

Kwietniowy numer Magazynu Historycznego „Mówią wieki” (4/2018)

Blok tematyczny „Wietnam – porażka Ameryki?” to 3 artykuły o wojnie w Indochinach i jej konsekwencjach. Zobaczcie o czym jeszcze można przeczytać w najnowszym numerze „Mówią wieki”!

Jakub Kuza – „Bitwa o Polskę 2020”

Rok 2020. W przedwyborczych sondażach wysoko prowadzi urzędujący prezydent Adrian Dudek, za jego plecami czai się powracający z Brukseli Donek Zus. Tymczasem w prezydenckim wyścigu pojawia się nieoczekiwanie dwójka kandydatów, o których Polacy już dawno woleli zapomnieć: Józef Stalin i Adolf Hitler. Naprawdę myślisz, że gorzej już być nie może?

„Kozacy 3: Złota Edycja” – recenzja gry

Wielu z Was z pewnością pamięta grę RTS „Kozacy Europejskie Boje”. Była to jedna z tych produkcji, w których wcielając się w Polskę i inne europejskie nacje mogliśmy sami przeżyć wielkie bitwy z XVII i XVIII wieku. Czy po latach warto sięgnąć po grę „Kozacy 3” i ponownie pokierować wielkimi armiami nowożytnej Europy?

Adrian Goldsworthy – „Pax Romana. Wojna, pokój i podboje w świecie rzymskim” - recenzja

Czy miliony ludzi żyjących i umierających pod panowaniem rzymskich cesarzy doświadczyły upragnionego pokoju? Czy może Pax Romana jest mitem?

David I. Kertzer – „Porwanie Edgarda Mortary. Skandal, który pogrążył Państwo Kościelne” – recenzja

Opowieść Davida Kertzera stanowi kanwę przygotowywanego właśnie filmu Stevena Spielberga o porwaniu Edgarda Mortary. Jak dramat opisany na kartach tej książki wpłynął na losy Włoch i Kościoła katolickiego?

Rafał Woś – „To nie jest kraj dla pracowników” - recenzja

Jak będzie wyglądać nasza przyszłość? Jaki mamy wpływ na jej kształtowanie? Czy Polska to dobry kraj dla rozwoju przedsiębiorstw?

Jan Ciechanowski, „Przegrani zwycięzcy. Wspomnienia ambasadora Polski w Stanach Zjednoczonych w czasie II wojny światowej” – recenzja

Siedemdziesiąt lat. Tyle dokładnie czekaliśmy na przekład wspomnień polskiego dyplomaty. Czy warto było czekać?

Alan Ranger – „Dunkirk 1940 through a German lens” – recenzja

„Operacja Dynamo” stała się w ostatnim czasie tematem dwóch filmów, w tym superprodukcji Dunkierka Christophera Nolana. Czy film słynnego reżysera oddał prawdę o tamtych wydarzeniach? Co na ten temat mówią historyczne fotografie?

Pieter M. Judson – „Imperium Habsburgów. Wspólnota narodów” – recenzja

Monarchia Habsburgów wciąż wywołuje nostalgię. Wielu Polaków widzi w niej najznośniejszego z zaborców. W obliczu kryzysu projektu europejskiego Austro-Węgry jawią się niektórym jako przykład harmonijnego współistnienia narodów. Jaki obraz tego państwa wyłania się z pracy Pietera M. Judsona?



Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!



Życzę miłej lektury!

Michał Świgoń
wydawca portalu „Histmag.org”
https://histmag.org
[email protected]
Facebook Histmag.org
tel.: 0692929681

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Michał Świgoń
Założyciel i wydawca „Histmag.org”. Odpowiada za działania promocyjne serwisu, kontakt z reklamodawcami i szeroko pojęte kwestie marketingowe. Jako dziennikarz współpracował z mediami ogólnopolskimi, regionalnymi i lokalnymi. Magister politologii Uniwersytetu Śląskiego (specjalność medioznawcza), ukończył również studia z zakresu marketingu.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone