10 materiałów z Histmag.org, które szkoda byłoby przeoczyć (2 III 17)

opublikowano: 2017-03-02 18:43
wolna licencja
poleć artykuł:
Żołnierze Wyklęci, początki chrześcijaństwa w Japonii, Policja Kobieca II RP czy Jan z Kolna – polski odkrywca Ameryki. To tylko niektóre tematy, o których pisaliśmy w ostatnim czasie. Polecamy wybór najciekawszych tekstów z minionych dni w Histmag.org!
REKLAMA


Skąd się wzięła popularność „Wyklętych”?

Wyklęci, których obecnie coraz częściej nazywa się Niezłomnymi, pojawili się nagle w polskiej świadomości historycznej, zawładnęli nią w pełni i stali się jednocześnie elementem historyzującej popkultury. Co wpłynęło na ich rozgłos i w jaką stronę będzie się to rozwijać?

Jezuici w Japonii - szczyt potęgi

Przebojowe „Milczenie” Martina Scorsese przypomniało męczeństwo japońskich chrześcijan. Był jednak czas, gdy wydawało się, że Japonię da się schrystianizować...

Kup e-booka za złotówkę – kody promocyjne dla Czytelników Histmag.org

Chcesz przeczytać w ten weekend ciekawego historycznego e-booka? Skorzystaj z naszej specjalnej oferty! Dzięki niej 30 osób będzie mogło zakupić dowolnego e-booka z naszej oferty za symboliczną złotówkę. Wpływy ze sprzedaży w naszym sklepie wspierają działalność naszego portalu.

„Dyktatura ciemniaków”, czyli Kisielewski idzie na wojnę

W 1968 roku Stefan Kisielewski w niewybredny sposób skrytykował decyzję cenzury o zdjęciu "Dziadów" z afisza. Jego słowa do żywego dopiekły ówczesnemu pierwszemu sekretarzowi – Władysławowi Gomułce. Odpowiedź władz na wystąpienie Kisielewskiego okazała się więc gwałtowna...

Prawie 400 tys. zdjęć w wolnym dostępie. Nowojorskie muzeum digitalizuje swoje zbiory

Nowojorskie Metropolitan Museum of Art udostępniło w Internecie 375 tys. zdjęć. Z kolekcji można teraz korzystać za darmo.

Policja Kobieca II RP – funkcjonariuszki do zadań specjalnych [Galeria]

W przedwojennej Polsce istniała specjalna komórka Policji Państwowej – tak zwana Policja Kobieca. Jakie były jej zadania?

Wypełnij naszą ankietę - pomóż nam tworzyć lepszy Histmag.org!

Trwa nasze badanie ankietowe! Chcemy poznać lepiej Was – naszych Czytelników i dowiedzieć się, jak oceniacie naszą działalność. Wypełnienie naszej ankiety zajmie ok. 10 minut. Będziemy wdzięczni za Wasze głosy! Badanie potrwa do 12 marca włącznie. Dla wszystkich uczestników przygotowaliśmy małą niespodziankę.

„Polski sen o koloniach” w najnowszym odcinku „Polimatów” [video]

Czy Polska miała szansę stać się kolonialną potęgą? Czy realnym było przejęcie Angoli, Kamerunu, czy Madagaskaru? O tym wszystkim opowiada Radosław Kotarski w kolejnym odcinku Polimatów na kanale Polimaty w portalu YouTube.

Polski odkrywca Ameryki? Zagadka „Jana z Kolna”

Według legendy stworzonej w XIX wieku, polski żeglarz Jan z Kolna miał dotrzeć przez Atlantyk do Ameryki, kilkanaście lat przed Krzysztofem Kolumbem. Niestety, mimo licznych form upamiętnienia tej postaci w Polsce, wciąż nie udało się nikomu udowodnić jej prawdziwego nazwiska, narodowości jak i samego istnienia.

Ponad 180 tys. Czytelników Histmag.org w lutym

Kolejny bardzo dobry miesiąc Histmag.org. W lutym odwiedziło nas 181 384 unikalnych użytkowników, otwierając nasze strony 516 268 razy. Odnotowaliśmy znaczący wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem. Dziękujemy za zainteresowanie treściami publikowanymi na naszych stronach!



Zobacz kolejne odcinki Co wydarzyło się... ? - naszej porannej rubryki z ciekawostkami, rocznicami i wiadomościami i interesującymi multimediami!

Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także dołączyć do Drużyny Histmag.org lub wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!


Ponadto w serwisie opublikowaliśmy:



Szkielet, który „przemówił”. Rekonstrukcja tragicznej historii z okresu II wojny światowej

Samotny i zapomniany grób w lesie niedaleko Konstantynowa na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Archeolodzy, którzy wydobyli kości twierdzą, że leży tam młody, zadbany mężczyzna, postrzelony w głowę. Jego stopy obgryzły dzikie zwierzęta. Nie było przy nim żadnych przedmiotów ani szczątków ubrań. Czyżby porachunki mafii?

Cicha modlitwa, ukryty krzyż – losy japońskich chrześcijan

Na przestrzeni dziejów Japonia przeszła drogę od niemalże pełnej izolacji politycznej i gospodarczej do otwarcia na świat i czerpania wzorców życia z Zachodu. Z przemianami tymi nierozerwalnie wiązał się los japońskich chrześcijan, którzy przez kilka wieków musieli swoją wiarę praktykować w ukryciu w obawie przed represjami.

La la la czyli… kochajmy musicale!

Choć często wyszydzany i wyśmiewany, musical filmowy może poszczycić się niebanalną historią gatunku. Najczęściej bawi i śmieszy, choć nieraz zmusza także do refleksji…

Czołżek – fabularyzowany dokument o polskich tankietkach [video]

Tankietki to małe, najczęściej bezwieżowe czołgi rozpoznawcze z dwuosobową załogą. Polską nazwą takich pojazdów jest czołżek. We wrześniu 1939 roku były to jedne z podstawowych pojazdów będących na wyposażeniu polskich pododdziałów pancernych. Jaka jest ich historia? Tego dowiecie się z fabularyzowanego filmu dokumentalnego opublikowanego na kanale Arma Civitatis w portalu YouTube!

Skaner zamiast łopaty. Nowoczesne technologie w służbie archeologii

Standardowe metody badania minionych dziejów odchodzą do lamusa. Jak w przyszłości będzie wyglądała praca archeologa?

Konkurs: „300 lat milczenia”

John Dougill w książce „300 lat milczenia. W poszukiwaniu ukrytych japońskich chrześcijan”, niczym detektyw docierał do potomków chrześcijan ukrywających się na wyspach Amakusa, Goto i Ikitsuki. Ludzi, którzy przez stulecia musieli ukrywać swoją wiarę, której otwarte wyznawanie groziło prześladowaniami, torturami i śmiercią. Mamy dla Was do wygrania 4 egz. tej książki!

5 najciekawszych książek historycznych w księgarni Nieprzeczytane.pl!

Prezentujemy wybór najciekawszych książek historycznych w najlepszych cenach w księgarni Nieprzeczytane.pl. Historia wojskowości, starożytny Rzym i jego religie, II wojna światowa, Napoleon, czy dawna Rzeczpospolita. Sprawdź wybrane przez nas książki poruszające te tematy i nie tylko!

John Dougill – „300 lat milczenia. W poszukiwaniu ukrytych japońskich chrześcijan” (informacja)

Fascynujący reportaż i nieznana, wstrząsająca historia. John Dougill, niczym detektyw docierał do potomków chrześcijan ukrywających się na wyspach Amakusa, Goto i Ikitsuki. Ludzi, którzy przez stulecia musieli ukrywać swoją wiarę, której otwarte wyznawanie groziło prześladowaniami, torturami i śmiercią. Jak zmieniła się przyniesiona z Europy wiara w Jezusa w zderzeniu z japońską mentalnością i kulturą?

Jarosław Sokół – „Awiatorzy. Zdobywcy nieba” – recenzja

Podniebni rycerze, piękni chłopcy, pionierzy wojskowej awiacji. Lotnicy z pierwszych lat dwudziestego wieku to wzniosła legenda. Jak wielkie wyrzeczenia musieli ponosić Ci, którzy latanie kochali ponad wszystko?

Simon Schama – „Historia Żydów: od 1000 r. p.n.e. do 1492 r. n.e.” – recenzja

Dwa i pół tysiąca lat historii Żydów w jednej książce? To zadanie w równym stopniu godne podziwu, co wprost niemożliwe do wykonania. Jak temu wyzwaniu sprostał Simon Schama?

Leon Degrelle – „Wiek Hitlera. Hitler demokrata” – recenzja

Publikacja pierwszego tomu „Wieku Hitlera” wywołała skandal. Książkę wycofywano z księgarń, a wydawcę oskarżono wręcz o propagowanie nazizmu. Tymczasem była to jedynie synteza historii I wojny światowej. Z jakimi zatem reakcjami spotka się tom drugi pod szokującym tytułem... „Hitler demokrata”?

Marcin Furdyna, Marek Rodzik – „Czytaliśmy Piłsudskiego. Rozmowy z Leszkiem Moczulskim” – recenzja

Książka składa się z rozmów, które w latach 2013-2015 przeprowadzili z Leszkiem Moczulskim dwaj młodzi historycy: Marcin Furdyna i Marek Rodzik. Sens całego projektu jest wyjaśniony w tytule oraz w słowie wstępnym autorów. Jest to spojrzenie na ostatnie 100 lat historii Polski i Europy oczami piłsudczyka.

Ian Kershaw - „Do piekła i z powrotem. Europa 1914–1949” - recenzja

Gwałtowny koniec belle epoque, przemiany społeczne i kulturowe, koszmar II wojny światowej oraz nastanie nowego, dualistycznego porządku politycznego. Wszystko to zmusza kolejnych historyków do podjęcia próby rozliczenia się z europejską historią pierwszej połowy XX wieku.

Dariusz Jarosz, Grzegorz Miernik, „«Zhańbiona» wieś Okół: opowieść o buncie” - recenzja

Czy polska historiografia doczekała się swojej wioski Montaillou? Wydarzenia w Okole rozegrały się kilkaset lat po śledztwie i procesie prowadzonym przez Inkwizycję na francuskiej prowincji. Nie zmienia to jednak faktu, że podobieństw pomiędzy między świętokrzyską a pirenejską wsią jest przynajmniej kilka.

Jak uczynić Dzień Kobiet niezapomnianym? – debata na temat rewolucji lutowej 1917 roku

Czy warto chodzić na seanse spirytystyczne? Co robić kiedy nie ma co jeść? Jak uniknąć wysłania na front? Jak wiele w życiu może zależeć od naszych wrogów? Niezależne Zrzeszenie Studentów Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na debatę w ramach projektu „Bliżej historii”. Debata pod patronatem naszego portalu!

„Kwiaty dla Inki” – inicjatywa NZS UW na Dzień Kobiet w Warszawie

NZS UW już trzeci raz pragnie w wyjątkowy sposób uczcić Dzień Kobiet! W środę 8 marca w samo południe na Placu Zamkowym w Warszawie NZS UW rozda kilkaset tulipanów oraz naklejek z wizerunkami m. in. Danuty Siedzikówny, Zofii Pelczarskiej czy Elżbiety Kozaneckiej w geście pamięci i szacunku dla kobiet, które warto naśladować. Ale to nie koniec!

Zapowiedzi imprez historycznych (02.03.2017)

Zapraszamy do lektury kolejnego przeglądu najciekawszych nadchodzących wydarzeń historycznych wybranych subiektywnie przez redakcję portalu Histmag.org. W najbliższym czasie warto wybrać się na ciekawe historyczne imprezy w Gdańsku, Warszawie i Krakowie!



Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także dołączyć do Drużyny Histmag.org lub wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!



Życzę miłej lektury!

Michał Świgoń
wydawca portalu „Histmag.org”
https://histmag.org
[email protected]
Facebook Histmag.org
tel.: 0692929681

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Michał Świgoń
Założyciel i wydawca „Histmag.org”. Odpowiada za działania promocyjne serwisu, kontakt z reklamodawcami i szeroko pojęte kwestie marketingowe. Jako dziennikarz współpracował z mediami ogólnopolskimi, regionalnymi i lokalnymi. Magister politologii Uniwersytetu Śląskiego (specjalność medioznawcza), ukończył również studia z zakresu marketingu.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone