10 materiałów z Histmag.org, które szkoda byłoby przeoczyć (23 III 17)

opublikowano: 2017-03-23 16:58
wolna licencja
poleć artykuł:
Początki tajemniczego zakonu templariuszy, sowieckie represje na Litwie, Jan Matejko jakiego nie znacie czy najwięksi wodzowie epoki staropolskiej – to tylko wybrane tematy, które poruszaliśmy ostatnio na Histmag.org. Polecamy zestawienie najciekawszych artykułów z naszego serwisu.
REKLAMA


Templariusze – założenie zakonu

Jeden z najbardziej fascynujących zakonów średniowiecza. Wzbudzali respekt i szacunek, a jednocześnie ogromną zazdrość. Jak wyglądały początki tajemniczego zakonu templariuszy?

Sowieckie represje na Litwie w 1945 roku

Totalna klęska Niemców na froncie wschodnim oznaczała koniec początek zupełnie nowej okupacji. Odczuli to nie tylko Polacy, ale również Litwini, przyłączeni do komunistycznego imperium. Co przyniosła Litwie aneksja sowiecka?

Hitler w księgarni, Che na koszulce, Lenin w barze

Od niedawna na polskim rynku dostępna jest książka „Wiek Hitlera. Hitler demokrata" Leona Degrelle'a, belgijskiego SS-mana. Słynne „Mein Kampf" z kolei jest obecnie w domenie publicznej i może być ponownie wydawane. Bardzo często powraca jednak pytanie, czy tego typu dzieła wydawać się powinno.

Bitwa pod Hastings w 5 minut! [video]

Historia Anglii nie jest taką, jaką ją sobie wyobrażamy. Jest zdecydowanie brutalniejsza i nieoczekiwana. Bitwa pod Hastings jest uznawana, przez Anglików za kluczowy moment, który zmienił losy Wysp Brytyjskich. Jej historię przedstawiają autorzy kanału Historia w 5 minut w portalu YouTube!

Malarz aktów i końskich głów. Jan Matejko, jakiego nie znacie

Jaką powierzchnię zajmują obrazy Jana Matejki, a wśród nich… akty i końskie głowy? Co sprawiło, że artysta namalował poczet królów polskich i dlaczego student Matejko nie pozwolił klęczeć Janowi Kazimierzowi? Oto kilka pytań, na które odpowiedź przynosi poniższy tekst.

Weź udział w konkursie ECS na najlepszą pracę naukową!

Europejskie Centrum Solidarności organizuje konkurs na najlepszą pracę magisterską i doktorską dotyczącą tematyki związanej z historią Solidarności, opozycją wobec komunizmu i dyktatury lub ideą solidarności społecznej. Autorzy najlepszych prac otrzymają nagrody finansowe, a ich prace zostaną opublikowane przez ECS w formie książkowej!

Pojedynki, intrygi, tajemnice. Książę Béla na wygnaniu w Polsce

Obecność w Polsce węgierskiego księcia Béli osnute jest mgłą tajemnicy. Kroniki podają, że odbył pojedynek z pewnym Pomorzaninem, miał żonę Polkę, a do Węgier powrócił, kiedy pojawiła się okazja do odzyskania władzy. Kim był Béla i co łączyło go z Polską?

Najwięksi wodzowie epoki staropolskiej: Batory, Żółkiewski, Sobieski. Dlaczego oni?

W ostatniej ankiecie poprosiliśmy naszych czytelników o wskazanie najwybitniejszego wodza czasów Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Najwięcej głosów otrzymały trzy postacie. Wyniki wydają się znaczące.

Kolorowanka z wyklętych

Nie jestem wielkim fanem kultu żołnierzy wyklętych – uważam, że pamięć o nich nie została dobrze przerobiona i cały czas pozostaje w pewnych ciasnych schematach. Z drugiej strony nie można nie zauważyć, że jej krytycy reagują z coraz to większą przesadą.

Czołg T-72 powraca!

Czołg T-72 został wprowadzony do uzbrojenia w 1973 roku i od tej pory stał się sztandarowym produktem radzieckiego przemysłu zbrojeniowego. Do połowy lat 90-tych zbudowano ich około 20 tysięcy w wielu krajach świata, a w swojej armii do dziś posiada je m.in. Rosja, Bułgaria, Czechy, Indie, Kazachstan, a także Syria. Czołg wyposażony jest w automat ładowania armaty, dzięki czemu do pełnej obsługi maszyny wystarczy załoga zawierająca trzech żołnierzy. A pasjonaci historii i modelarstwa mają szanse mieć go na własność.



Zobacz kolejne odcinki Co wydarzyło się... ? - naszej porannej rubryki z ciekawostkami, rocznicami i wiadomościami i interesującymi multimediami!

Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także dołączyć do Drużyny Histmag.org lub wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!


Ponadto w serwisie opublikowaliśmy:



Wyrusz na wyprawę śladem bitew o Ardeny i Las Hürtgen

Interesujesz się historią II wojny światowej? Chcesz zobaczyć, w jakich miejscach doszło do ostatniej wielkiej bitwy na froncie zachodnim? Zapraszamy do udziału w wyprawie śladami walk w Ardenach i Lesie Hürtgen, organizowanej pod naszym patronatem.

Z kubłem nieczystości na sąsiada. Dokumenty ujawniają kulisy średniowiecznych kłótni

Jak rozprawić się z irytującym sąsiadem? Wylać mu na głowę wiadro nieczystości. Niedawno odkryte karty z ksiąg miejskich Aberdeen ukazują, że ludziom średniowiecza nie brakowało fantazji, kiedy trzeba było dopiec bliźniemu.

„Zamek” – producenci filmu dokumentalnego proszą o Wasze wsparcie!

Chcą opowiedzieć o niezwykłych ludziach, których pracę wszyscy podziwiamy, choć na co dzień jej nie dostrzegamy. O ludziach, o których niewiele wiemy, choć często ich widujemy. O ludziach, którzy poświęcili swoje życie sztuce, nie będąc jej twórcami. Bohaterami filmu „Zamek” są konserwatorzy, monterzy i strażnicy Zamku Królewskiego w Warszawie.

Sonda Histmag.org: najwybitniejszym wodzem Rzeczpospolitej Obojga Narodów był...

Naszych czytelników zapytaliśmy dwa tygodnie temu o najwybitniejszego ich zdaniem wodza okresu staropolskiego. Wyniki wskazały zdecydowanych faworytów internautów. Zapraszamy też do udziału w nowej sondzie.

Jak wyglądał szkocki Edynburg 470 lat temu?

Stolicę Szkocji w XVI wieku ukazuje niezwykła animacja 3D wykonana przez zespół „Smart History”. Film można obejrzeć na ich koncie Smart History w portalu Vimeo. Zobaczcie go sami!

John Dougill - „300 lat milczenia. W poszukiwaniu ukrytych japońskich chrześcijan” - recenzja

Na ekrany kin wszedł film Martina Scorsese „Milczenie”. W związku z tym Wydawnictwo Agora postanowiło zapoznać polskiego czytelnika z książką poświęconą tematyce japońskiego chrześcijaństwa, kluczowej dla wspomnianego obrazu filmowego – 300 lat milczenia. W poszukiwaniu ukrytych japońskich chrześcijan Johna Dougilla.

Ziauddin Sardar – „Mekka. Święte miasto” – recenzja

Mekka fascynuje i zachwyca. Święte miasto, do którego wstęp mają tylko muzułmanie, każdego roku przyciąga miliony pielgrzymów. Ziauddin Sardar zabiera czytelnika do wyjątkowego miejsca, gdzie większość z nas nigdy nie miałaby szansy trafić.

Frank Fabian – „Największe kłamstwa w historii” – recenzja

Książka Franka Fabiana to - w założeniu - nowy sposób spojrzenia na niektóre, dobrze skądinąd znane postacie historyczne. Jak udało się w praktyce zrealizować to założenie?

„Kraków na przestrzeni dziejów" – Ogólnopolska Konferencja Naukowa w Krakowie

Koło Naukowe Historyków Studentów UJ zaprasza studentów i doktorantów do udziału w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej "Kraków na przestrzeni dziejów", która odbędzie się w dniach 7-8 kwietnia 2017 r. w Instytucie Historii UJ. Zgłoszenia do 20 marca!

Czy można połączyć Gwiezdne Wojny i Uniwersytet?

Rola świadomości historycznej w uniwersum Gwiezdnych Wojen, propaganda w okresie panowania Palpatine’a czy recepcja motywów średniowiecznych - o tych i innych aspektach funkcjonowania odległej Galaktyki opowiedzą prelegenci podczas II edycji Galaktycznego Uniwersytetu w Poznaniu. Wydarzenie pod naszym patronatem!

Zapowiedzi imprez historycznych (23.03.2017)

Zapraszamy do lektury kolejnego przeglądu najciekawszych nadchodzących wydarzeń historycznych wybranych subiektywnie przez redakcję portalu Histmag.org. W najbliższym czasie warto wybrać się na ciekawe historyczne imprezy w Warszawie, Krakowie i Poznaniu!



Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także dołączyć do Drużyny Histmag.org lub wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!



Życzę miłej lektury!

Michał Świgoń
wydawca portalu „Histmag.org”
https://histmag.org
[email protected]
Facebook Histmag.org
tel.: 0692929681

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Michał Świgoń
Założyciel i wydawca „Histmag.org”. Odpowiada za działania promocyjne serwisu, kontakt z reklamodawcami i szeroko pojęte kwestie marketingowe. Jako dziennikarz współpracował z mediami ogólnopolskimi, regionalnymi i lokalnymi. Magister politologii Uniwersytetu Śląskiego (specjalność medioznawcza), ukończył również studia z zakresu marketingu.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone