Autor: Michał Świgoń
Tagi: Redakcyjne
Opublikowany: 2021-04-29 16:53
Licencja: wolna licencja

10 materiałów z Histmag.org, które szkoda byłoby przeoczyć (29 IV 21)

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Katastrofie w Czarnobylu; Sojusz Piłsudski-Petlura. Dziejowa konieczność; Śladami czerwonej księżniczki; Pasjonat historii znalazł miecz, prawdopodobnie z bitwy pod Grunwaldem – przedstawiamy najciekawsze treści publikowane w Histmagu w ostatnich dniach! Zarejestruj się w naszym newsletterze, aby otrzymywać takie zestawienie co tydzień!


Międzynarodowy Dzień Pamięci o Katastrofie w Czarnobylu [Galeria]

Do katastrofy w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej doszło w nocy z 25 na 26 kwietnia 1986 roku. W wyniku awarii doszło do przegrzania się rdzenia reaktora w bloku energetycznym nr 4, co skutkowało wybuchem wodoru, pożarem, skażeniem terenu na pograniczu Białorusi, Ukrainy i Rosji i rozprzestrzenieniem się chmury radioaktywnej po całej Europie. Wydarzenie to uchodzi za największy wypadek jądrowy w historii energetyki jądrowej i jedną z największych katastrof przemysłowych XX wieku. Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło 26 kwietnia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Katastrofie w Czarnobylu. Uczyniono tak w celu podniesienia świadomości długofalowych skutków tragicznego zdarzenia.

Sojusz Piłsudski-Petlura. Dziejowa konieczność

Z 21 na 22 kwietnia 1920 roku doszło do zawarcia tzw. umowy warszawskiej. Józef Piłsudski zgodził się na sojusz z kontrowersyjnym ukraińskim politykiem Symonem Petlurą, aby zażegnać zbrojny konflikt polsko-ukraiński i stawić opór ekspansji komunizmu. Jakie były motywacje marszałka Polski i efekty współpracy? O tym wszystkim opowiada dr hab. Marcin Kruszyński, prof. LAW w Dęblinie, pracownik IPN i jeden z redaktorów publikacji „Sojusz Piłsudski-Petlura w kontekście politycznej i militarnej walki o kształt Europy Środkowej i Wschodniej”..

Śladami czerwonej księżniczki

Podobnie jak tysiące rosyjskich arystokratów, Sofka musiała uciekać z Rosji owładniętej rewolucją bolszewicką. Niemal sto lat po narodzinach swojej babci, brytyjska dziennikarka Sofka Zinovieff postanowiła odwiedzić, odkryć i zrozumieć kraj swoich przodków...

Pasjonat historii znalazł miecz, prawdopodobnie z bitwy pod Grunwaldem

Pasjonat historii i detektorysta Aleksander Miedwiediew znalazł pod Olsztynem nagi miecz, pochwę, pas rycerski i dwa przytwierdzone do niego noże - prawdopodobnie pochodzące z czasu Bitwy pod Grunwaldem, Znalezisko Miedwiediew przekazał marszałkowi regionu, a ten - Muzeum Bitwy pod Grunwaldem.

(Nie)znane wynalazki ZSRR, które zmieniły świat [Video]

ZSRR w czasach zimnej wojny zdecydowanie nie zaniedbywał rozwoju technologicznego. Czasami nowe sowieckie wynalazki nie powstawały jednak z chęci stworzenia czegoś wyjątkowego, lecz były dziełem przypadku lub nacisków ze strony władz. Jakie są najbardziej przełomowe wynalazki, które dziś niekoniecznie kojarzymy z ZSRR? Zobaczcie film z kanału Warto Wiedzieć!

Ekspatriacja duchowieństwa archidiecezji lwowskiej

Po II wojnie światowej zaledwie niewielka część terenów archidiecezji lwowskiej znalazła się w nowych granicach Polski. „Marzy się wam, że jeszcze wróci pańska Polsza. – Radzę, aby nie czekać, bo jak nie zechcecie jechać na zachód, tak łatwo możecie pojechać na wschód” – mówili funkcjonariusze NKWD zrozpaczonym księżom i parafianom.

Władysław Bartoszewski zostanie patronem mostu w Siekierkach

Władysław Bartoszewski zmarł sześć lat temu, 24 kwietnia 2015. Był więźniem Auschwitz, oficerem Armii Krajowej, działaczem Polskiego Państwa Podziemnego, a także uczestnikiem powstania warszawskiego. Dwukrotnie sprawował urząd ministra spraw zagranicznych. Zasiadał także w Senacie. Uchodzi za symbol polsko-niemieckiego pojednania. Teraz jego nazwisko będzie nosił most w Siekierkach.

Najstarsze ślady człowieka we Wschodniej Saharze odkryte przez Polaków... w kopalni złota

Setki narzędzi kamiennych używanych przez Homo erectusa odkryli polscy naukowcy w kopalni złota we wschodniej części Sahary w Sudanie. Według archeologów zabytki mają nawet ponad 700 tys. lat. Tak starych świadectw po pobycie człowieka w tym rejonie jeszcze nie znano.

„Śladami bitwy warszawskiej 1920” – interaktywny przewodnik Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej

Niedawne obchody 100-lecia bitwy warszawskiej przyniosły wiele cennych inicjatyw naukowych i popularyzatorskich. W wiosennych i letnich wycieczkach szlakiem walk z 1920 roku użyteczną pomoc stanowić może interaktywny przewodnik, przygotowany przez Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej. Przewodnik dostępny jest za darmo w formacie .pdf.Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!


Ponadto w serwisie opublikowaliśmy:Europejczycy odkrywają Filipiny, czyli kto zabił Ferdynanda Magellana?

Zamorskie odkrycia i podboje nie zawsze kończyły się dobrze dla śmiałków, którzy próbowali ich dokonać. Odkrywca Filipin, słynny Ferdynand Magellan, przypłacił śmiercią próbę dokonania wyczynu w stylu Cortésa i Pizarra. Dlaczego jemu się nie udało?

Rudolf Hess: sumienie nazistów

26 kwietnia 1894 roku urodził się Rudolf Hess – trzeci człowiek III Rzeszy. Jego biografia do dziś budzi liczne kontrowersje.

Rewolucja goździków – upadek autorytarnej władzy w Portugalii

Rewolucja goździków, czyli wojskowy zamach stanu w Portugalii: 25 kwietnia 1974 roku upadła autorytarna władza w Portugalii – stworzona przez António de Oliveire Salazara Estado Novo. Jak wyglądał ten proces i co do niego doprowadziło?

Bitwa nad Żółtymi Wodami – initium calamitatis regni

Bitwa nad Żółtymi Wodami była pierwszą z wielu klęsk poniesionych przez wojska polskie w walkach z Kozakami i Tatarami w czasie powstania Chmielnickiego. Zaskoczenie współpracą Zaporożców i Chanatu oraz błędy polskiego dowództwa uniemożliwiły szybkie stłumienie buntu, który przyniósł Rzeczpospolitej ogrom nieszczęść.

Bitwa pod Łopusznem: wojska polsko-litewskie rozbijają Tatarów

Jedną z największych plag południowo-wschodnich kresów późnośredniowiecznej i wczesnonowożytnej Polski i Litwy (a później Rzeczpospolitej Obojga Narodów) były permanentne najazdy tatarskie, pustoszące Ruś, Podole i Naddnieprze. Oddziałom polsko-litewskim nie raz udało się jednak rozgromić nieproszonych intruzów. Jednym z większych sukcesów początków XVI w. była bitwa pod Łopusznem.

Konstytucja kwietniowa

Konstytucja kwietniowa 1935 ustanowiła autorytarny model rządów, w którym prezydent był odpowiedzialny przed „Bogiem i historią”. 23 kwietnia 1935 roku Ignacy Mościcki złożył podpis pod nową ustawą zasadniczą. Jak doszło do jej uchwalenia?

Włodzimierz Antkowiak – „Poszukiwacze zaginionej komnaty. Polskie tropy”

Włodzimierz Antkowiak w książce „Poszukiwacze zaginionej komnaty. Polskie tropy” postuluje, iż Bursztynowa Komnata przetrwała i została ukryta, a miejscem jej ukrycia może być Polska. Autor szczegółowo omawia historię poszukiwań Bursztynowej Komnaty i tropy prowadzące do miejsc, gdzie może się znajdować.

Adam Makos – „Szpica. Od Wału zachodniego od Zagłębia Ruhry” – recenzja i ocena

„Szpica” Adama Makosa to książka inspirowana pojedynkiem niemalże w rycerskim stylu. 6 marca 1945 roku w pobliżu słynnej katedry w Kolonii nowy cud amerykańskiej techniki czołg M-26 Pershing starł się ze słynnym niemieckim PzKmpfw V Panther. Oto historia tego starcia.

Wacław Król – „Loty ku z zwycięstwu” – recenzja i ocena

Wielka wola walki, niesłychana odwaga i brawura – to cechy, dzięki którym zasłynęli polscy lotnicy w czasie II wojny światowej. A jednak wciąż wiemy o nich za mało. Ich niezwykłe historie można poznać dzięki wydanej po raz pierwszy książce Wacława Króla, asa myśliwskiego i kronikarza dziejów polskich lotników.

Piotr Zychowicz – „Alianci. Opowieści niepoprawne politycznie” – recenzja i ocena

W przeszłości dałem się poznać jako zwolennik pisarstwa historycznego Piotra Zychowicza. Moje opinie budziły dyskusje na profilach społecznościowych Histmaga oraz w komentarzach pod artykułami. Jednak czy „Aliantów” przyjąłem równie entuzjastycznie co poprzednie książki Zychowicza?

„Leksykon bezpieki. Kadra kierownicza aparatu bezpieczeństwa 1944-1956” (tom I) – recenzja i ocena

Przygotowanie leksykonu biograficznego kadry kierowniczej aparatu bezpieczeństwa to zadanie niewątpliwie ambitne i wymagające, którego efekty pozwolą lepiej zrozumieć prawidła rządzące funkcjonowaniem systemu represji w okresie stalinizmu. Niedawno ukazał się pierwszy tom „Leksykonu bezpieki” pod redakcją Witolda Bagieńskiego i Magdaleny Dźwigał. Czy warto po niego sięgnąć?Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!Życzę miłej lektury!

Michał Świgoń
wydawca portalu „Histmag.org”
https://histmag.org
m.swigon@histmag.org
Facebook Histmag.org
tel.: 0692929681


Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Michał Świgoń
Założyciel i wydawca „Histmag.org”. Odpowiada za działania promocyjne serwisu, kontakt z reklamodawcami i szeroko pojęte kwestie marketingowe. Jako dziennikarz współpracował z mediami ogólnopolskimi, regionalnymi i lokalnymi. Magister politologii Uniwersytetu Śląskiego (specjalność medioznawcza), ukończył również studia z zakresu marketingu.

Wszystkie teksty autora

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
telefon: 798 537 653
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy