15 książek, na które warto zwrócić uwagę na XXVIII Targach Książki Historycznej w Warszawie!

opublikowano: 2019-11-26 07:03
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Już w ten czwartek w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie rozpoczynają się XXVIII Targi Książki Historycznej. Na co zwrócić uwagę na targowych stoiskach? O polecenie interesujących książek poprosiliśmy zaprzyjaźnionych Wydawców. Oto 15 interesujących publikacji, które możecie znaleźć na Targach Książki Historycznej – Warszawa 2019!
REKLAMA

Zobacz też:

Dariusz Michalski, Starszy Pan B. Opowieść o Jeremim Przyborze (Wydawnictwo Iskry, stoisko nr 41)

Starszy Pan B to opowieści o Jeremim Przyborze, autorze niezrównanych tekstów piosenek, twórcy Kabaretu Starszych Panów, reżyserze, scenarzyście. To opowieść o arcyciekawym życiu Starszego Pana B, o czasach, w których działał, i ludziach, których znał. Książka bogato ilustrowana prywatnymi zdjęciami rodziny Przyborów oraz z archiwów teatralnych, telewizyjnych i filmowych.

Andrew Nagorski, 1941. Rok, w którym Niemcy przegrały wojnę (Dom Wydawniczy Rebis, stoisko nr 78)

Na początku 1941 roku wojska niemieckie okupowały już niemal całą Europę. Wielka Brytania dzięki swemu położeniu wciąż stawiała opór, ale bombowce Luftwaffe atakowały jej miasta, a U-Booty statki. Stalin dotrzymywał warunków paktu Ribbentrop-Mołotow, Roosevelt zaś nie angażował bezpośrednio USA w wojnę. Hitler był przekonany, że lada dzień zwycięży. A jednak pod koniec 1941 roku wszystko się zmieniło. Hitler podjął kilka ryzykownych decyzji, przede wszystkim napadł na ZSRR i pochopnie wypowiedział wojnę Stanom Zjednoczonym. Gdy Wielka Brytania zyskała potężnych sojuszników, los Niemiec został przypieczętowany – czekała je nieuchronna porażka. Nagorski błyskotliwie ukazuje działania głównych postaci tego przełomowego roku, podkreślając, że właśnie wtedy rozpoczął się Holocaust i że rok ten był zapowiedzią powojennego podziału Europy skutkującego wybuchem zimnej wojny. Rok 1941 na zawsze zdefiniował nasz świat.

Piotr M. Majewski, Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu (Krytyka Polityczna, stoisko nr 81)

Brudne intrygi polityczne, wielkie spektakle propagandowe, zawiła walka wywiadów i perfidne kampanie prowadzone na łamach prasy. To książka o kulisach uprawiania polityki. Autor przedstawia w niej modelowy przypadek sytuacji, gdy w imię ratowania pokoju Europa uczyniła milowy krok w kierunku katastrofalnej wojny.

REKLAMA

Łącząc piękne pióro i poczucie stylu z głębokim badaniem i ostrą analizą, Piotr Majewski przedstawia arcyważny rok 1938 w nowym świetle. Książka zasługuje nie tylko na bardzo szeroki krąg czytelników w Polsce, ale i na tłumaczenia na inne języki.

Timothy Snyder

Leonardo Vittorio Arena, Samuraje. Triumf i upadek japońskich wojowników (Wydawnictwo RM, stoisko nr 101)

Leonardo Vittorio Arena śledzi życie publiczne i prywatne samurajów od zawiązania się kasty w II wieku p.n.e. aż do XIX wieku, kiedy tytuły samurajskie zostały zniesione. Wyjaśnia, w jaki sposób ich obecność wpłynęła na dzisiejsze społeczeństwo japońskie. Historia samurajów to opowieść o walkach, intrygach, zdradach, żądzy władzy, fanatyzmie naznaczonym fetyszyzacją miecza, bratobójstwach, perwersjach seksualnych. Ale to także historia duchowości, szczególnej estetyki i... hojnego miłosierdzia.

Tomasz Głowiński, Rafał Igielski, Mieczysław Lebel, Bitewnym szlakiem Września 1939 roku. Polskie bitwy i boje w obronie Rzeczypospolitej (Wydawnictwo IPN, stoisko nr 51)

Książka w nowatorski sposób przybliża Czytelnikowi bitwy i boje, które toczyło Wojsko Polskie we wrześniu 1939 r. z najeźdźcami niemieckim i sowieckim. Wrzesień roku 1939 pozostaje w świadomości Polaków wciąż jako żywe wspomnienie. Ten fragment narodowej historii wspominany jest co roku jako bolesna, ale też dumna rocznica oporu, jaki Rzeczpospolita stawiła niemieckim i sowieckim agresorom. Książka ta nie aspiruje do bycia monografią kampanii wrześniowej 1939 r. Jest subiektywnym wyborem autorów, którzy starali się przedstawić w równej proporcji bitwy toczone wówczas przez związki operacyjne oraz boje i walki, jakie prowadziły poszczególne pododdziały Wojska Polskiego z wrogim najeźdźcą. Każde ze 123 zdarzeń opisanych w książce miało swoją dramaturgię i mniejsze lub większe znaczenie, ale wszystkie autorzy uznali za emblematyczne dla toczonych w obronie Polski walk. Zamieszczone w tomie grafiki pełnią podwójną funkcję. Z jednej strony ilustrują poszczególne bitwy i boje, a z drugiej mają przybliżyć Czytelnika do opisywanych wydarzeń, dać mu wyobrażenie, jak faktycznie wyglądały walki w obronie Polski w 1939 r.

REKLAMA

W piątek, 29 listopada, w godz. 15:00–16:30 jeden z autorów publikacji „Bitewnym szlakiem września” - Tomasz Głowiński będzie na stoisku IPN nr 51 podpisywał książki.

Kołyma. Polacy w sowieckich łagrach, wybór i opracowanie: Sebastian Warlikowski (Wydawnictwo Fronda, stoisko nr 15)

Książka "Kołyma. Polacy w sowieckich łagrach" zdobyła nagrodę w kategorii „najlepsze wspomnienia dotyczące historii Polski w XX wieku” w konkursie Książka Historyczna Roku o nagrodę im. Oskara Haleckiego. Kołyma - sowieckie łagry, podlegające NKWD, utworzone na początku lat trzydziestych po odkryciu na bezludnych obszarach bogatych zasobów naturalnych: węgla, platyny, uranu, i ropy naftowej, a nawet złota. W początkowych latach funkcjonowania obozów śmiertelność wśród łagierników wynosiła ok. 80%. Kołymskie obozy budziły grozę z powodu surowego klimatu oraz złych warunków bytowych - kierowani tam byli więźniowie „szczególnie niebezpieczni” dla władzy sowieckiej. Pracę przerywano dopiero przy -54 °C. Książka zawiera w większości nigdy nie publikowane drukiem relacje tych, którzy przeżyli białe piekło sowieckich łagrów dalekiej północy. Tytuł został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Sebastian Warlikowski będzie podpisywać tę książkę na Targach w dniu 30 listopada, o godz. 12:00. (stoisko numer 15).

Agata Tyszkiewicz, Jakub Tyszkiewicz, Operacja Eagle - Niemcy 1945. Polscy spadochroniarze w służbie amerykańskiego wywiadu (Wydawnictwo Naukowe PWN, stoisko nr 83)

Książka powstała na podstawie niedawno odtajnionych dokumentów z archiwów amerykańskich i polskich. Ukazuje ona tragiczne losy 32 „polskich James’ów Bond’ów”, zrzuconych na terytorium Trzeciej Rzeszy w marcu i kwietniu 1945 r., w ramach operacji o kryptonimie „Eagle”. Zadaniem polskich wywiadowców było zbieranie istotnych informacji dla amerykańskiego wywiadu. Spadochroniarze rekrutowali się z żołnierzy, których najpierw siłą wcielono do Wermachtu z terytorium Górnego Śląska i Pomorza. Po dostaniu się do alianckiej niewoli trafili do szeregów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, by wreszcie po specjalnym przeszkoleniu stać się agentami OSS. Ich historia została przedstawiona na szerszym tle innych polskich działań wywiadowczych w czasie II wojny światowej i ludzi w nich zaangażowanych. Autorzy piszą o ciekawej historii w przystępny sposób, przeplatają opis przygotowań do misji i jej przebieg treściami fabularyzowanymi będącymi autorską rekonstrukcją zdarzeń opartą na unikalnych dokumentach historycznych.

REKLAMA

Dowiedz się więcej o Targi Książki Historycznej w Warszawie 2019:

Lubisz czytać artykuły w naszym portalu? Wesprzyj nas finansowo i pomóż rozwinąć nasz serwis!

Julian Baczyński, Dzieje Polski Ilustrowane (Wydawnictwo Graf_ika, stoisko nr 87)

Dwa tomy w jednym woluminie. Barwny reprint z 1909 roku z licznymi czarno-białymi zdjęciami i kolorowymi ilustracjami znanych polskich malarzy. Przepiękna okładka z epoki ze złoconymi literami. Autor spisał historię Polski od początków powstania państwa polskiego wraz z opisem m.in. geograficznym ziem polskich, licznym mapami, aż do czasów porozbiorowych i burzliwych dziejów Polski i Polaków.

Joanna Zagner-Kołat (ilustracje), Małgorzata Strękowska-Zaremba (tekst), Królewskie życie królów (Wydawnictwo Literatura, stoisko nr 113)

Poczet władców Polski w pigułce - to najnowsza propozycja zgranego duetu Małgorzaty Strękowskiej-Zaremby i Joanny Zagner-Kołat. Przygotowany przez nie komiks przedstawia najważniejsze fakty z panowania władców Polski - od Mieszka I po Stanisława Augusta Poniatowskiego. Czytelnicy znajdą tu solidną porcję wiedzy historycznej przyprawioną żartami. Dla dociekliwych autorki przygotowały także kącik z ciekawostkami, uzupełniający podstawowe informacje.

Stephen E. Ambrose, W poszukiwaniu granic Ameryki. Wyprawa Lewisa i Clarka (Wydawnictwo Poznańskie, stoisko nr 6)

Meriwether Lewis i William Clark na polecenie prezydenta Thomasa Jeffersona wyruszyli w pierwszą amerykańską ekspedycję ku zachodnim granicom kontynentu. Z początku galerą po Missisipi i Missouri, później kanoe, pieszo i konno, cierpiąc głód i wszelkie możliwe niedogodności, zdołali dotrzeć do wybrzeży Pacyfiku i następnie, nie tracąc nikogo z towarzyszy, wrócić bezpiecznie. Ich niezwykła wyprawa była wielkim sukcesem i uzmysłowiła Amerykanom ogromny potencjał, jaki tkwił w ziemiach leżących na zachód od dawnych Trzynastu Kolonii. Stephen Ambrose, znakomity pisarz i historyk, tym razem zabiera nas w drogę razem z wielkimi odkrywcami amerykańskiego Zachodu i pozwala odkryć kulisy jednej z największych ekspansji terytorialnych w historii XIX wieku!

REKLAMA

Kręgi rewolucji. Rok 1917 w Rosji, red. Łukasza Adamskiego i Bartłomieja Gajosa (Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, stoisko nr 42)

W 1917 roku rosyjskim imperium wstrząsnęły dwie rewolucje. W marcu upadła monarchia, a władzę przejął Rząd Tymczasowy, pragnący budować państwo demokratyczne. Osiem miesięcy później nic z tych marzeń nie pozostało: rządy znalazły się w rękach Lenina i jego partii. Zaczęła się nowa epoka w dziejach Rosji. Jak oddziaływały rewolucje 1917 roku na bieg dziejów XX wieku? Jaki wpływ wywarły na historię Polski i krajów Europy Środkowej? Czym różnił się terror bolszewików od terroru ich przeciwników? W jaki sposób wydarzenia roku 1917 ocenia się w dzisiejszej Rosji? O tym grono uznanych historyków z wielu krajów europejskich pisze w Kręgach rewolucji.

Paweł Rzewuski Grzechy Paryża Północy. Mrocze życie przedwojennej Warszawy (Wydawnictwo Literackie, stoisko nr 45)

Opisując szczerze mroczne strony życia dawnej Warszawy, Paweł Rzewuski jednocześnie przypomina wysiłek tych, którzy niewesoły stan rzeczy chcieli zmienić. Od policji (w tym rzadkość – kobiecej) po Kościół, ale przede wszystkim z wielkim naciskiem na samoorganizujących się obywateli.

Piotr Gociek, „Do Rzeczy”

Polecamy także nasze książki, które dostępne będą na stoisku Wydawnictwa CM (numer 16)!

Marek Teler, Kobiety króla Kazimierza III Wielkiego (Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org] i Wydawnictwo CM, stoisko nr 16)

Kazimierz Wielki był jedynym synem Władysława Łokietka, nigdy też nie doczekał się syna z legalnego małżeństwa. W jego życiu było zaś wiele ciekawych kobiet, o których dziś mało kto pamięta, a w tamtych czasach odgrywały one ważną rolę na dworze i w polityce dynastycznej ostatniego Piasta na polskim tronie. Niezłomna matka Jadwiga kaliska. Ambitna siostra Elżbieta – matka Ludwika Węgierskiego. Aldona Anna, Adelajda i Jadwiga – żony, które nie dały mu męskiego potomka. Elżbieta i Kunegunda – córki, które zostały żonami władców sąsiadujących księstw. Wreszcie Krystyna Rokiczana i Estera – kochanki, które trafiły do królewskiego łoża (a pierwsza została nawet jego morganatyczną żoną). Wszystkie te kobiety wpływały na życie, politykę oraz legendę jednego z najwybitniejszych władców Polski. Postać Kazimierza Wielkiego w ostatnim czasie znów stała się popularna. Spróbujmy spojrzeć na niego nie tylko jako na władcę, który „zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną”, ale także jako człowieka i mężczyznę – pełnego namiętności, którego życie prywatne obfitowało w dramatyczne wydarzenia. Historię w końcu tworzą ludzie, którzy często niewiele różnią się od nas samych…

REKLAMA

Z historią na szlaku. Zabytki w Polsce, które warto zobaczyć, (Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org], stoisko nr 16)

Zabytki Polski to nie tylko najpopularniejsze obiekty, znane z przewodników dla zagranicznych turystów. Każdy region naszego kraju ma swoją historyczną specyfikę i miejsca, która zasługują na uwagę. Jedni uwielbiają zamki i pałace, innych fascynują zabytkowe świątynie, jeszcze inni lubią spacery po klimatycznych dzielnicach. To właśnie do nich kierowana jest publikacja „Z historią na szlaku. Zabytki w Polsce, które warto zobaczyć”, przygotowana przez zespół portalu Histmag.org. Zapraszamy na podróż po terenach znanych turystycznie i tych, które mniej kojarzą się jako miejsce wycieczek. Opisujemy Pomorze Zachodnie, Warmię, Mazury, Podlasie, okolice Łodzi i Częstochowy, Góry Świętokrzyskie, Lubelszczyznę i Zagłębie Dąbrowskie. Pokazujemy miejsca znane w całej Polsce jak i takie, które popularne są raczej lokalnie. Każde z nich ma za sobą historię wartą uwagi. Publikację uzupełnia mapa krain historycznych w Polsce, uzupełniona o komentarz poświęcony podziałom naszego kraju na różne dzielnice, ziemie i regiony. Wydają się one na pierwszy rzut oka nieszablonowe. Pokazują jednak, jak przeszłość kształtuje przestrzeń, w której żyjemy i którą zwiedzamy. Warto wybrać się z historią na turystyczny szlak – ten poradnik pomoże trafić w miejsca, które na zawsze zapadną w pamięć!

Mateusz Będkowski, Polacy na krańcach świata: XIX wiek (Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org] i Wydawnictwo CM, stoisko nr 16)

Od tajemniczej Ameryki Południowej, przez gorącą Afrykę, nieprzystępną Syberię aż do dalekiej Australii - Mateusz Będkowski zabiera nas na wyprawę śladami polskich XIX-wiecznych podróżników: naukowców, poszukiwaczy przygód i zesłańców. Pokazuje przy tym, jak w dziewiętnastym stuleciu wyglądały kulisy podróży na odległe lądy, z czego żyli podróżnicy i jak przysłużyli się lepszemu poznaniu egzotycznych krain. To opowieść o świecie wkraczającym w nowoczesność i ludziach gotowych na każdą przygodę.

Dowiedz się więcej o Targi Książki Historycznej w Warszawie 2019:

Lubisz czytać artykuły w naszym portalu? Wesprzyj nas finansowo i pomóż rozwinąć nasz serwis!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone