16 grudnia Dniem Prezydenta Gabriela Narutowicza? Pojawił się taki pomysł

opublikowano: 2023-12-17 20:03
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
W polskim kalendarzu może pojawić się nowe święto. Pojawiła się propozycja, aby 16 grudnia ustanowić Dniem Prezydenta Gabriela Narutowicza. Projekt stosownej ustawy został skierowany do konsultacji.
REKLAMA
W rozmowie z Józefem Piłsudskim, 1922 rok.

Zobacz także:

Poselski projekt złożony przez klub parlamentarny Lewicy dotyczy ustanowienia przez Sejm 16 grudnia Dniem Pierwszego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Gabriela Narutowicza. Propozycja ta wpłynęła do kancelarii Sejmu 23 listopada 2023 roku, a 5 grudnia została skierowana do konsultacji (PG, NRA, KRRP, RDS i SN). Wiadomo już, że nawet jeżeli projekt zyska przychylność, nie będzie z pewnością dniem wolnym od pracy. Jak zaznaczają posłowie „projektowana ustawa nie pociąga za sobą skutków finansowych dla budżetu państwa oraz budżetów jednostek samorządu terytorialnego”.

Dzień 16 grudnia wybrano nieprzypadkowo. Tego bowiem dnia 1922 roku w Warszawie prezydent Gabriel Narutowicz został zamordowany. Jak wyjaśniono w projekcie ustawy, propozycja ta ma na celu „upamiętnienie tego tragicznego wydarzenia i w celu przeciwdziałania powtórzeniu się w przyszłości podobnych aktów przemocy politycznej”.

- Morderstwo zaplanowane i dokonane z zimną krwią przez wywodzącego się z Narodowej Demokracji Eligiusza Niewiadomskiego miało charakter polityczny. Środowiska prawicowe przeciwstawiły się legalnemu, zgodnemu z konstytucją wyborowi na urząd Prezydenta kandydata, którego wsparły środowiska mniejszości narodowych. Narodowa Demokracja wszczęła bezpardonową nagonkę na Gabriela Narutowicza z użyciem argumentów antysemickich i wyznaniowych oraz wznieciła zamieszki uliczne w Warszawie, podczas których nawoływano do przeprowadzenia zamachu stanu i wznoszono okrzyki na cześć Benita Mussoliniego – wskazano w projekcie ustawy.

Źródła:

www.tvpparlament.pl,

www.sejm.gov.pl

Polecamy e-book Weroniki Kulczewskiej-Rastaszańskiej pt. „Sto lat Nosferatu. Historia wampirów na ekranie”:

Weronika Kulczewska-Rastaszańska
„Sto lat Nosferatu. Historia wampirów na ekranie”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
131
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-60-0
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone