Anna Czerwińska-Rydel – „Fotel czasu. Opowieść o Aleksandrze Fredrze” – recenzja i ocena

opublikowano: 2023-03-13 08:50
wolna licencja
poleć artykuł:
Któż z nas nie chciałby odbyć prawdziwej podróży w czasie? Tak się składa, że Wydawnictwo Literatura zaprezentowało nam prawdziwy wehikuł czasu!
REKLAMA

Anna Czerwińska-Rydel – „Fotel czasu. Opowieść o Aleksandrze Fredrze” – recenzja i ocena

Anna Czerwińska-Rydel
„Fotel czasu. Opowieść o Aleksandrze Fredrze”
nasza ocena:
9.5/10
cena:
34,90 zł
Wydawca:
Wydawnictwo Literatura
Liczba stron:
128
Ilustracje:
Dorota Łoskot-Cichocka
ISBN:
978-83-8208-154-1
EAN:
9788382081541

Wydawnictwo Literatura przyzwyczaiło swoich czytelników nie tylko do wysokiego poziomu edytorskiego publikacji, ale również do mądrego, nieszablonowego sposobu prezentowania treści. Wysokie walory edukacyjne tych książek to w wypadku Wydawnictwa Literatura już norma, w której łódzka oficyna stanowi już klasę dla siebie. Pomimo licznych pozycji w dorobku, wciąż potrafi zaskoczyć świeżością ujęcia tematu. To wielkie osiągnięcie, które należy odnotować.

Dla Anny Czerwińskiej–Rydel autentyczny fotel hrabiego Aleksandra Fredry staje się pretekstem do podróży w czasie (i to nie w przenośni, a dosłownie!), a opowieść o wielkim poecie to zachęta do poznania i zgłębienia jego dzieł. Czytelnikom Histmaga nie trzeba przedstawiać autorki – już kilkukrotnie mogli się przekonać o walorach jej książek.

Dość powiedzieć, że wybór pretekstu do tego, aby opowiedzieć o Fredrze jest sam w sobie niezwykły i świadczy o dużej wrażliwości Czerwińskiej-Rydel. Zwykły z pozoru przedmiot, jakim jest fotel największego komediopisarza w historii polskiej literatury to niemy świadek jego bytności. Ileż mógłby nam opowiedzieć o jego pracy i życiu codziennym, o rozmowach prowadzonych przezeń z gośćmi, którzy pojawiali się u niego. O pomysłach, źródłach inspiracji, charakterze i osobowości.

Dzięki tajemniczemu wehikułowi w towarzystwie małego Olka (praprapraprawnuka poety) odbywamy podróż w czasie i poznajemy Fredrę w różnych momentach jego życia. Wraz z ciekawskim chłopcem możemy towarzyszyć hrabiemu od dnia jego narodzin 20 czerwca 1793 roku aż po schyłek życia. Fredro zmarł we Lwowie 15 lipca 1876 roku i spoczął w rodzinnym grobowcu kościoła Wniebowzięcia NMP w Rudkach na ukochanej ziemi lwowskiej.

Ale chodzi tu o coś więcej, bo o ukazanie atmosfery ziemiańskiego domu wraz z jego zwyczajami i tradycjami. Smak rosołu z perdutami i leguminy, popularne dawniej kontredanse, gawoty i anglezy, wreszcie: piękno dawnej polszczyzny. Nie tracimy przy tym z pola widzenia kolejnych etapów życia Fredry: przeprowadzka do Lwowa, służba w armii Księstwa Warszawskiego, kampania moskiewska i sztab główny Napoleona. No i dzieła. Początkowo pisane jak gdyby od niechcenia, a później utwory, które szybko robią prawdziwą furorę wśród publiczności.

Jak zauważają Olek i jego babcia, po tylu latach wciąż „mówimy Fredrą”, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Wciąż przerabiany na lekcjach języka polskiego, wciąż chętnie wystawiany na deskach teatrów, a nawet ekranizowany. Hrabia Aleksander Fredro ma nam jeszcze niejedno do przekazania.

Taki przodek to zresztą powód do dumy. Ale też - jak zauważa babcia z pełną powagą - zobowiązanie. Jednak, jak mówi wnukowi, „łatwo jest zepsuć to, co wypracował ktoś przed tobą, a budować jest zawsze trudniej”. Każdy przecież musi sam zapracować na własne nazwisko. Warto, by młodsi odbiorcy o tym pamiętali. Cóż... Ale teraz to się staje, że od kury mędrsze jaje.

Urocze ilustracje Doroty Łoskot-Cichockiej oraz opracowanie graficzne Katarzyny Kołodziej sprawią, że nie zbłądzimy w tej niezwykłej podróży w czasie. Wydawnictwo Literatura zadbało o zamieszczenie kalendarium życia Fredry oraz drugiego – wydarzeń w kraju i na świecie. A na wety... kilka słynnych bajek. Młodsi czytelnicy będą zachwyceni. W końcu mądrej głowie dość na słowie.

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Anny Czerwińskiej-Rydel – „Fotel czasu. Opowieść o Aleksandrze Fredrze” bezpośrednio pod tym linkiem, dzięki czemu w największym stopniu wesprzesz działalność wydawcy lub w wybranych księgarniach internetowych:

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Ewelina Piątkowska
Absolwentka historii i socjologii. Interesuje się historią społeczną krajów Europy Środkowej. Zaczytuje się w powieści realistycznej i uwielbia spacery ulicami krakowskiego Kazimierza.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone