Auguste Mariette – egiptolog brawurowy

opublikowano: 2015-04-15 19:30
wolna licencja
poleć artykuł:
Auguste Mariette był francuskim uczonym, archeologiem i egiptologiem, a także założycielem egipskiego Departamentu Starożytności (później Najwyższej Rady Starożytności) – instytucji odpowiedzialnej za konserwację i ochronę zabytków i wykopalisk w Egipcie. Prawdziwy Indiana Jones XIX wieku.
REKLAMA

Artykuł inspirowany czasopismem „Gwiazdka Cieszyńska, pismo naukowe i zabawne”

„Gwiazdka Cieszyńska, pismo dla nauki, przemysłu i zabawy”Ner. 22. – Cieszyn dnia 9 Czerwca. – Rok 1860.

11 lutego 1821 roku w Boulogne-sur-Mer w północnej Francji na świat przyszedł Auguste Mariette. W młodości pracował jako rysownik i projektant, a swoje zarobki uzupełniał dorabiając jako nauczyciel, a także pisząc artykuły w lokalnych czasopismach. Egiptologią zainteresował się, gdy porządkował notatki swojego zmarłego kuzyna Nestora L'Hote’a, który był przyjacielem i współpracownikiem znanego i szanowanego archeologa, Jean-Françoisa Champolliona.

Mariette w 1861 r. (domena publiczna).

Pasja Mariette’a szybko przerodziła się w jego zawód. Doceniony za katalogowanie zbiorów w lokalnym muzeum, w 1850 roku wysłany został do Egiptu. Celem jego wyprawy miało być poszukiwanie i zakup rękopisów koptyjskich, syryjskich, arabskich i etiopskich, które miały trafić do muzeum w Luwrze. Nie posiadając dużego doświadczenia, nie odniósł wielkich sukcesów. Nie chcąc jednak wracać z pustymi rękami, marnując tym samym zapewne pierwszą i ostatnią swoją podróż do Egiptu, zaczął odwiedzać świątynie i zaprzyjaźnił się z plemionami Beduinów. Kontakty z nimi okazały się bardzo korzystne, ponieważ to właśnie oni zaprowadzili Mariette’a do Sakkary. Początkowo nie przejawiał zbytniego optymizmu, widząc jedynie pustkowie i wydmy. Wspólnie z zatrudnioną ekipą kopaczy natrafił jednak na sfinksa, który doprowadził go do ruin podziemnego grobowca świętych byków Apisów. Przedzierając się przez piasek i wykorzystując materiały wybuchowe do usunięcia gruzów blokujących wejścia do katakumb, wszedł do grobowca pełnego rzeźb, tabliczek z brązu i innych skarbów. Tak zwane Serapeum, pochodzące z XIV/XV w. p.n.e., obejmowało długie podziemne korytarze z niszami, w których znajdowały się 24 sarkofagi. Niestety tylko jeden był nienaruszony i zawierał szczątki Chaemuaseta, syna Ramzesa II, Wielkiego Kapłana Sem boga Ptaha.

Auguste Mariette – zobacz też:

Oskarżony przez rywali i władze egipskie o kradzież i zniszczenia, Mariette zaczął zakopywać swoje znaleziska na pustyni, aby ukryć je przed konkurentami. Jednak dzięki wsparciu francuskiego rządu i Luwru udało się osiągnąć porozumienie, zgodnie z którym doszło do podziału znalezisk: połowa dla Francji, połowa dla Egiptu. W sumie, po powrocie do Paryża, Mariette przekazał Muzeum w Luwrze 230 skrzyń artefaktów i skarbów, a sam objął stanowisko asystenta konserwatora. Niezadowolony jednak z czysto akademickiej posady, powrócił do Egiptu, gdzie powierzono mu utworzone specjalnie dla niego stanowisko konserwatora zabytków egipskich. W 1858 roku przyczynił się również do powstania Muzeum w Bulak, które w późniejszych czasach przekształciło się w Muzeum Egipskie.

W Egipcie kontynuował prace wykopaliskowe (w samym 1860 roku utworzył ich aż 35). Odkrywał i badał między innymi piramidy w Memfis, Meidum, Abydos i Tebach, kompleksy świątyń w Denderze, Luksorze, Karnak, świątynię Horusa w Edfu, Tanis (stolicę Późnego Okresu), a nawet ruiny Jebel Barkal w Sudanie.

Auguste Mariette (pierwszy od lewej na krześle) i cesarz Brazylii Pedro II (pierwszy od prawej) w Gizie w 1871 r. (domena publiczna).

Auguste Mariette zmarł w Kairze 19 stycznia 1881 roku i został pochowany w sarkofagu, który wystawiono w Muzeum Egipskim w Kairze. Za swoje zasługi uzyskał tytuły beja i paszy, a w Europie przyznano mu wiele nagród i odznaczeń.

Redakcja: Tomasz Leszkowicz

Lubisz czytać artykuły w naszym portalu? Wesprzyj nas finansowo i pomóż rozwinąć nasz serwis!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Błażej Guzy
Absolwent geografii na Uniwersytecie Jagiellońskim i pedagogiki na Uniwersytecie Pedagogicznym. Interesuje się historią geografii i geografią religii. Jako obszar badań i zainteresowań szczególnie upodobał sobie Śląsk Cieszyński. Miłośnik podróży i górskich wycieczek, zagorzały czytelnik literatury fantasy, fan zespołu Pink Floyd.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone