Sejm przyjął nowelizację: grzywna lub więzienie za „polskie obozy śmierci”. Penalizacja banderyzmu

opublikowano: 2018-01-26 14:51
wolna licencja
poleć artykuł:
Posłowie przyjęli nowelizację wprowadzającą karę grzywny lub karę do trzech lat więzienia za używanie sformułowań takich jak „polskie obozy śmierci”. Dodatkowo od teraz będzie możliwe wszczynanie postępowań przeciwko osobom negującym zbrodnie nacjonalistów ukraińskich.
REKLAMA

Za nowelizacją ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej głosowało 279 posłów, 5 było przeciw, a 130 wstrzymało się od głosu. Od teraz każdy „kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne – będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech”. Taki sam wymiar kary będzie groził za „rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni”.

W przypadku, w którym sprawca działał nieumyślnie, groziłaby mu kara grzywny lub ograniczenia wolności. Wyżej wymienione czyny nie będą karane, jeśli zostaną popełnione „w ramach działalności artystycznej lub naukowej”. Nowe przepisy mają być stosowane zarówno względem obywateli polskich, jak i cudzoziemców, „niezależnie od przepisów obowiązujących w miejscu popełnienia czynu”.

Brama obozu Birkenau (fot. Michel Zacharz AKA Grippenn, opublikowano na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 2.5).

Dzięki przyjęciu nowelizacji w ustawie mają znaleźć się również przepisy dot. zaprzeczania zbrodniom nacjonalistów ukraińskich. Od teraz możliwe będzie wszczęcie postępowania przeciwko osobie, która dopuściła się takiego zachowania. Znowelizowana ustawa będzie określać owe zbrodnie jako „czyny popełnione przez ukraińskich nacjonalistów w latach 1925-1950, polegające na stosowaniu przemocy, terroru lub innych form naruszania praw człowieka wobec jednostek lub grup ludności”. Chodzi o działania zarówno OUN-UPA, jak i formacji ukraińskich kolaborujących z III Rzeszą.

REKLAMA

IPN został powołany do życia 19 stycznia 1999 na mocy ustawy z 18 grudnia 1998 o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

Zobacz też:

Źródła: tvp.info, wprost.pl

POLECAMY

Polecamy e-booka „Z Miodowej na Bracką”:

Maciej Bernhardt
„Z Miodowej na Bracką. Opowieść powstańca warszawskiego”
cena:
Wydawca:
Histmag.org
Okładka:
miękka
Liczba stron:
334
Format:
140x195 mm
ISBN:
978-83-925052-9-7
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Paweł Czechowski
Ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Śląskim. W historii najbardziej pasjonuje go wiek XX, poza historią - piłka nożna.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone