Opublikowano
2018-02-01 13:46
Licencja
Wolna licencja

Senat RP przyjął nowelizację ustawy o IPN. Kolejne reakcje w Izraelu i USA

Dziś w nocy Senat poparł (bez poprawek) nowelizację uchwały o IPN, która wprowadza karę grzywny lub karę do trzech lat więzienia za m.in. przypisywanie Polsce i narodowi polskiemu polskiemu odpowiedzialności za zbrodnie dokonane przez nazistowskie Niemcy. Tymczasem kolejne reakcje na całą sytuację płyną z Izraela i ze Stanów Zjednoczonych.


Za przyjęciem ustawy głosowało 57 senatorów, przeciw było 23, a 2 wstrzymało się od głosu. Głosowanie poprzedziła wielogodzinna dyskusja, w trakcie której m.in. senatorowie PO proponowali doprecyzowanie przepisu karnego poprzez wprowadzenie sformułowań „obozy koncentracyjne” i „obozy zagłady”. Senatorowie Platformy przed głosowaniem stwierdzili, że sformułowanie o „polskich obozach śmierci” jest naganne, ale przestrzegali przy tym przed konsekwencjami wejścia w życie nowelizacji na arenie międzynarodowej. Senatorowie PiS odpowiadali argumentem, że poprawki ze strony Platformy Obywatelskiej nie obejmą sformułowań obraźliwych, takich jak „polscy esesmani”

Senat RP I posiedzenie Senatu IX kadencji, 12 listopada 2015 r. (fot. Katarzyna Czerwińska, opublikowano na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska).

Jak informuje portal wpolityce.pl, premier Mateusz Morawiecki zaprosił korespondentów zagranicznych mediów w Polsce na wizytę w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Wizyta miałaby się odbyć 2 lutego, a w jej programie oprócz zwiedzania muzeum byłoby miejsce na rozmowę o stosunkach polsko-żydowskich.

Tymczasem portal Onet podaje za „Jerusalem Post” informację, że w Knesecie (parlamencie Izraela) 61 na 120 deputowanych popiera projekt ustawy, w myśl której Polska zostałaby oskarżona o negację Holocaustu po przyjęciu nowelizacji ustawy o IPN. W Izraelu od 1985 r. obowiązuje ustawa o Przeciwdziałaniu Negowaniu Holocaustu, w myśl której za zaprzeczanie Holocaustowi lub jego umniejszanie grozi nawet kara 5 lat wiezienia.

Nowy projekt ustawy ma zakładać uznanie za przestępstwo zaprzeczanie lub minimalizowanie zaangażowania pomocników i współpracowników nazistów. Projekt został sformułowany zarówno przez członków partii rządzącej, jak i opozycji. W sprawę zaangażował się m.in. Yair Lapid, o którego kontrowersyjnej wypowiedzi o „polskich obozach śmierci” pisaliśmy tutaj.

Głosy w sprawie nowelizacji ustawy o IPN i napięciach między Polską a Izraelem dochodzą także zza oceanu. Dwupartyjny Zespół ds. Zwalczania Antysemityzmu w amerykańskim Kongresie wysłał list do prezydenta Andrzeja Dudy. W liście można m.in. przeczytać: „Jesteśmy zaniepokojenie uchwaloną niedawno przez Sejm i oczekującej na rozpatrzenie przez Senat ustawą, która przewiduje karanie za doniesienia o polskim współudziale w nazistowskich zbrodniach przeciw Żydom podczas okupacji Polski w czasie II wojny światowej". Kongresmeni także wprost zaapelowali do prezydenta Dudy o zawetowanie ustawy.

Ponadto dziś ok. 2 w nocy czasu polskiego rzeczniczka Departamentu Stanu USA Heather Nauert opublikowała oświadczenie będące reakcją na wydarzenia mające miejsce w polskim Senacie:

Jesteśmy zaniepokojeni skutkami, które procedowane prawo może mieć dla strategicznych interesów Polski i jej stosunków z USA i Izraelem. Z podziałów, które mogą powstać wśród sojuszników, korzyść będą mieli jedynie nasi przeciwnicy. Zachęcamy Polskę do ponownej analizy tego prawa

Zobacz też:

Źródła: oko.press, rp.pl, wiadomosci.onet.pl, tvn24.pl, wpolityce.pl

Napisz komentarz
Regulamin komentarzy
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Paweł Czechowski

Ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Śląskim. W historii najbardziej pasjonuje go wiek XX, poza historią - piłka nożna.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org