Odkrycia archeologiczne w Polsce i na świecie - czy zawód archeologa jest trudny?

opublikowano: 2023-11-04 08:00
wolna licencja
poleć artykuł:
Czy zastanawialiście się kiedyś czym zajmuje się archeolog lub czy po archeologii jest praca? Wybraliśmy dla Was teksty Histmaga, które opisują odkrycia archeologiczne w Polsce i na świecie, a także pokazują pracę archeologów od kulis.
REKLAMA

Odkrycia archeologiczne w Polsce i na świecie

Fot JamesDeMers, Pixabay

Dlaczego odkrycie szczątków australopiteka, który żył ponad trzy miliony lat temu uważa się za niebywałe osiągnięcie naukowe i co owe szczątki mówią o dzisiejszym człowieku?

Jakie tajemnice kryje w sobie słynny krakowski kopiec Krakusa, jak przebiegały badania i co wykazały?
Między innymi tego dowiecie się z tekstów, które Wam proponujemy, a to dopiero rozgrzewka!

Co prawda nie wiemy, jak często myślicie o Imperium Rzymskim, ale warto zauważyć, że na terenie Polski odkryto centrum produkcji garncarskiej z okresu wpływów rzymskich, czyli mające ponad 1,5 tys. lat. Tak, taki tekst również znajdziecie w tym zestawieniu.

Fragmenty książek o archeologii 

Z pewnością odróżnisz makowiec od drożdżówki lub auta marki Opel i BMW, ale w jaki sposób archeolog rozróżnia z jakiej epoki pochodzi dane znalezisko?


Jak oszło do odnalezienia głowy Juliusza Cezara? Tak, to nie pomyłka! Odnaleziono głowę... rzeźby, tylko jaka pewność, że przedstawia ona faktyczny wizerunek rzymskiego dyktatora?

Nie unikamy też trudnej tematyki związanej z odkryciami archeologicznymi, czyli przypadkami rabunków zabytków. Kto grabił i dlaczego? 

Sprawdźcie w naszych tekstach! 

Subiektywnie o archeologii

W tej sekcji dzielimy się z Wami opiniami nt., które wiążą się z archeologią i przenikają do życia codziennego. Kto nie kojarzy Harrisona Forda w roli Indiany Jonesa? Czy jako dzieci, oglądając serię filmów z nieposkromionym archeologiem, nie marzyliście, by kiedyś samemu odkrywać skarby i przeżywać niesamowite przygody? 

Tylko, że... czy realnie praca archeologa jest równie dynamiczna i fascynująca?
Przeczytajcie poniżej!

Recenzje

Czy o historii archeologii można napisać treściwą i krótką książkę? Okazuje się, że znalazł się taki śmiałek. Opisał w niej najważniejsze odkryciai znaleziska związane z badaniami archeologicznymi. 

Kolejna pozycja wydawnicza, którą recenzujemy dotyczy Maszkowic. Co przeczytacie w książce nt. jednego z najciekawszych stanowisk archeologicznych w Polsce? Przekonajcie się!

Zobacz też: Tematy Histmag.org - jeśli nie wiesz od czego zacząć!

Kup e-booka „Z historią na szlaku. Zabytki w Polsce, które warto zobaczyć”:

praca zbiorowa pod red. Tomasza Leszkowicza
„Z Historią na szlaku. Zabytki w Polsce, które warto zobaczyć” cz. I
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-16-7

Dostępna jest także druga część e-booka!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone