Autor: Tomasz Leszkowicz
Tagi: Newsy, Historia polityczna, Historia wojskowości, Historia kobiet, Sylwetki i biografie, Film i telewizja, Książki, II wojna światowa, Polska, Wyspy Brytyjskie, Europa
Opublikowany: 2007-10-27 10:16
Licencja: wolna licencja

Polski Bond w spódnicy

_Krystyna. Ulubiona agentka Churchilla_ – taki tytuł nosi polskie wydanie książki Madeleine Masson opowiadającej losy najsłynniejszej kobiety-szpiega drugiej wojny światowej, Krystyny Skarbek. Książka kilka dni temu ukazała się na rynku. Natomiast film o polskiej agentce planuje nakręcić Agnieszka Holland.
REKLAMA

Krystyna Skarbek urodziła się w 1908 roku jako dziecko potomka arystokratycznego rodu i córki żydowskiego bankiera. Niezwykle piękna kobieta (zdobyła tytuł Wicemiss Polonia), zawsze żyła aktywnie. Po wybuchu wojny znalazła się w Anglii, gdzie dzięki dawnym koneksjom dostała się do wywiadu brytyjskiego, w którym przyjęła pseudonim Christine Granville. Działała na Węgrzech, w Tatrach (jako kurierka), w Egipcie i Francji. Wszędzie wykazała się odwagą i pomysłowością. Wielokrotnie odznaczona. Zdemobilizowana w 1945 roku, otrzymała jedyne 100 funtów odprawy i osobiste podziękowania Winstona Churchila, który nazwał ją swoją ulubioną wywiadowczynią. Dzieliła losy wielu emigrantów polskich, podejmując się różnych prac. Zginęła w 1952 roku, zamordowana przez zakochanego w niej a odrzuconego kolegę z pracy.

Masson poznała Skarbek kilka dni przed jej tragiczną śmiercią. Zafascynowała ją postać tej niesamowitej kobiety, dlatego też postanowiła we współpracy z jej towarzyszami wojennymi napisać książkę o jej życiu, wydaną w 1975 roku. Postać polskiej kobiety-szpiega była owiana legendą. Po wojnie Polka nawiązała romans z Ianem Flemingiem, również zdemobilizowanym pracownikiem wywiadu. Brytyjczyk, późniejszy autor powieści o Jamesie Bondzie, na swojej kochance wzorował najprawdopodobniej postać pierwszej „dziewczyny Bonda” Vesper Lynd z powieści Casino Royal. Polską edycję książki wydało Wydawnictwo Twój Styl.

Niedawno Agnieszka Holland zapowiedziała, że podejmie się realizacji filmu na podstawie losów Krystyny Skarbek. Scenarzystą będzie Dominik Wieczorkowski-Rettinger. Film, wyprodukowany przez SPI International Polska, powstać ma w wersji angielskojęzycznej, a koproducentami mają być także podmioty z Wielkiej Brytanii, Francji, Węgier, Niemiec i Czech. Zdjęcia kręcone będą w Europie i Afryce. Budżet filmu wynosić ma 14 mln dolarów (10 mln Euro).

Na podstawie:

Nauka w Polsce

Stopklatka

Zapraszamy także do przeczytania recenzji książki Moniki Siedentopf o agentkach wywiadu.

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy