Tony Judt – „Brzemię odpowiedzialności: Blum, Camus, Aron i francuski wiek dwudziesty” – recenzja i ocena

opublikowano: 2014-07-04 10:11
wolna licencja
poleć artykuł:
Léon Blum, Raymond Aron i Albert Camus to trzej bohaterowie książki „Brzemię odpowiedzialności” Toniego Judta. Co ich łączy? Odwaga, konsekwencja w działaniu, trwanie przy swoich ideałach, ale też wyobcowanie ze środowiska, z którego się wywodzą oraz to, że uznanie zdobyli dopiero po długich latach.
REKLAMA
Tony Judt
Brzemię odpowiedzialności: Blum, Camus, Aron i francuski wiek dwudziesty
nasza ocena:
8/10
cena:
39,90 zł
Wydawca:
Wydawnictwo Krytyki Politycznej
Tłumaczenie:
Michał Filipczuk
Rok wydania:
2014
Okładka:
twarda
Liczba stron:
240
Format:
145x205 mm
ISBN:
978-83-63855-77-2

„Brzemię odpowiedzialności” to uzupełnienie wcześniejszej pracy Judta o tytule „Historia niedokończona”, w której autor przyglądał się powojennej Francji i rozliczał francuskich zwolenników radzieckiego komunizmu. Najnowsza książka Judta to zbiór trzech wykładów wygłoszonych na Uniwersytecie w Chicago. Każdy z nich poświęcony jest jednej ze wspomnianych we wstępie postaci. Léon Blum był przywódcą Francuskiej Partii Socjalistycznej w dwudziestoleciu międzywojennym, dwukrotnym premierem rządu i zdecydowanym przeciwnikiem rządu Vichy, za co pozbawiono go wolności, osądzono i deportowano. Albert Camus, znany pisarz i filozof, zyskał statut politycznego celebryty, mimo swojej prowincjonalnej edukacji. Raymond Aron to socjolog, absolwent prestiżowej École Normale Supérieure, krytyk marksizmu i komunizmu oraz jeden z najbardziej obiecującym młodych francuskich filozofów w ówczesnej Francji.

Przeczytaj:

Dla Judta bohaterowie jego rozdziałów są wzorem do naśladowania. Partycypują w życiu publicznym, nie oglądając się na przejściową modę, popularność polityczną czy inne zawirowania ideologiczne. Twardo, konsekwentnie i niezłomnie propagują swoje poglądy na kwestie polityczne i społeczne, dystansując się od będącej akurat u władzy prawej czy lewej opcji. Mają poczucie odpowiedzialności i, jak podsumowuje Judt, żaden z nich nie cechuje się „francuską intelektualną łatwowiernością”.

Léon Blum – „prorok odrzucony”; Albert Camus – „moralista mimo woli” oraz Raymond Aron – „perfekcyjny insider” byli według Judta „uosobieniem najlepszej cząstki ducha Francji”.

REKLAMA
Byli oni, by użyć nader trafnego określenia użytego przez Hannah Arendt w odniesieniu do innych „niewygodnych” postaci z dziejów Europy, „ludźmi epoki mroku”. Nie byli postaciami marginalnymi – gdyby tak było, wywarliby mniejszy wpływ, tym samym przedstawiając odpowiednio mniej interesujący obiekt badań dla historyka Francji. Jednakże za życia odznaczało ich niezrozumienie – w stopniu, w jakim sami niejednokrotnie znacznie lepiej niż ich współcześni rozumieli to, co działo się wokół. Właściwa ocena i samoświadomość będące udziałem ich wspólnot, niczym sowa mądrości, pojawiły się dopiero o zmierzchu. Być może i nasze rozumienie epoki, w której przyszło żyć owym trzem postaciom, może im coś zawdzięczać (s. 41).

Podczas lektury rodzi się pytanie, na ile Judt jako badacz i naukowiec jest obiektywny w swoich sądach, obserwacjach i wnioskach. Czytelnik bowiem ma nieodparte wrażenie, że autor podziwia swoich bohaterów i chyli im czoła za ich niezłomną postawę. Moim zdaniem Judt sympatyzuje z nimi, ale formalnie zachowuje wszystkie podstawy naukowej obiektywności.

Mimo że język i styl publikacji jest spójny i przejrzysty, nie jest to książka do poduszki. Jej lektura wymaga skupienia, mobilizacji i koncentracji. Niezbędna jest znajomość kontekstu historycznego i politycznego nie tylko Francji, ale też Europy, a ciekawy wstęp („Błędna opinia Paryża”), choć obszerny, nie jest jednak wystarczający, by zrozumieć w stopniu wystarczającym trafne i oryginalne spostrzeżenia i przemyślenia autora.

Książka z pewnością jest godna polecenia. Jest niewątpliwie ciekawym przewodnikiem po mapie intelektualnej dwudziestowiecznej Francji, może być też niejako drogowskazem dla naszych współczesnych elit politycznych, które w pogoni za władzą gubią swoje ideały.

Redakcja i korekta: Katarzyna Grabarczyk

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Małgorzata Radomska
Doktorantka Institut d'Etudes Politiques de Paris oraz Max Planck Institut for Demografic Research. Politolog, znawca stosunków międzynarodowych, demograf. Zafascynowana okresem międzywojennym, dyplomacją, historią społeczną i migracjami ludności. Uwielbi

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone