Vincent V. Severski – „Christine. Powieść o Krystynie Skarbek” – recenzja i ocena

opublikowano: 2019-12-01 09:00
wolna licencja
poleć artykuł:
W marcu 1941 roku w Belgradzie doszło do zamachu stanu, w konsekwencji którego Jugosławia zerwała układ z Niemcami i następnie została przez nich zaatakowana. Jaką rolę w przygotowaniu przewrotu odegrała polska agentka Krystyna Skarbek?
REKLAMA

Vincent V. Severski – „Christine. Powieść o Krystynie Skarbek” – recenzja i ocena

Vincent V. Severski
„Christine. Powieść o Krystynie Skarbek”
nasza ocena:
8/10
cena:
39,90 zł
Wydawca:
OsnoVa
Rok wydania:
2019
Okładka:
miękka
Liczba stron:
342
ISBN:
9788366275034

Churchill wiedział, że ta operacja może zadecydować o losach wojny, i zgodził się z propozycją szefa Menziesa, by klucz do sprawy powierzyć Christine Granville. Wiedział też, że to jedna z najlepszych agentek MI6, choć nigdy jej nie poznał.

Rosjanie, Niemcy, MI6, Włosi i pewnie jeszcze kilka innych służb działało w Belgradzie, a każda rozgrywała swoją kartę, potykając się w tłumie o własne nogi. Najgorsze było jednak to, że nikt nie mógł być pewny, z kim grają Jugosłowianie, a to przecież od nich wszystko zależało. Każdy oficer, każdy generał mógł współpracować z innym wywiadem.

Vincent V. Severski, pułkownik wywiadu i jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy ostatnich lat, napisał fascynującą powieść szpiegowsko-historyczną na podstawie zwięzłej informacji biograficznej dotyczącej ważnej roli, jaką Skarbek miała odegrać w inspirowanym przez brytyjskie MI6 przewrocie w Jugosławii. Prawda wciąż ukryta jest w archiwach. Autor opisuje, jak mogły wyglądać wydarzenia owej przełomowej wiosny.

Akcja Christine rozgrywa się w ciągu kilku dni w Belgradzie i przedstawia ekscytującą rozgrywkę wywiadowczą. Zbiorowym bohaterem jest właśnie wywiad. Postać Skarbek vel Christine Granville nie zawsze była w tych zmaganiach decydująca, trudno też jednoznacznie ocenić, czy ambitna Polka była czynnikiem decydującym dla powodzenia operacji. Zresztą, skomplikowana gra szpiegowska znacznie różni się od indywidualnych wyczynów Jamesa Bonda – sukces prawie zawsze jest wynikiem pracy zespołowej. Autor przedstawia Czytelnikowi cały zestaw zagrywek (znanych głównie z filmów), które przykuwają uwagę na kolejnych stronach: podwójni agenci, podstawione agentki, sekretne spotkania, przekazywanie tajnych planów obronnych, obserwacje, szyfrowane depesze, przekraczanie granic, fałszywe informacje, prowokacje i wiele innych.

REKLAMA

Książka – dzięki zgrabnie napisanym rozdziałom, przystępnemu językowi oraz do końca trzymającemu w napięciu rozwiązaniu krzyżujących się wątków – w atrakcyjny sposób opisuje wydarzenia, które mogły rozegrać się wiosną 1941 roku nad Sawą i Dunajem. Ambicją autora było przedstawienie naszej agentki w służbie Jego Królewskiej Mości w sposób inny niż dotychczas była ukazywana w poświęconych jej pozycjach (warto zwrócić uwagę m.in. na Miłośnicę autorstwa Marii Nurowskiej). W jednym z wywiadów Severski powiedział nawet, że „rozumie jej napięcia, lęki, marzenia, ambicje” i jego obraz Krystyny jest piękniejszy od wcześniejszych literackich portretów, bowiem jest prawdziwy. Faktycznie, jako byłemu oficerowi służb, łatwiej było mu zrozumieć emocje towarzyszące działaniom operacyjnym, stąd też duże znaczenie psychologicznego i obyczajowego tła tekstu.

Autor – mimo że nie kryje swojej sympatii dla dokonań tytułowej bohaterki – uważa, że Skarbek, jako łączniczka kontrowersyjnej i pełnej tajemnic polskiej organizacji konspiracyjnej Muszkieterzy, mogła być podwójną agentką brytyjskiego i niemieckiego wywiadu. Dzięki umiejętnemu prowadzeniu, po przedostaniu się z Budapesztu do Belgradu, była bardzo wartościowym agentem dla Londynu. Operacja miała zabezpieczyć brytyjskie interesy na Bałkanach i powstrzymać Jugosławię od sojuszu z Trzecią Rzeszą. Dzięki wywiadowczemu sukcesowi planowany hitlerowski atak na ZSRR został opóźniony, co mogło zadecydować o losach konfliktu.

Warto docenić dbałość o szczegóły i trud włożony w powstanie książki. Severski przygotował fabułę, ale miał do pomocy konsultanta historycznego i obyczajowo-artystycznego, którzy stale pracowali wraz z nim. Fakty z życia pięknej i ambitnej Polki stanowią dobry materiał na wciągającą powieść szpiegowską i właśnie taka trafiła do Czytelnika, który zostaje niejako wrzucony w wir wywiadowczej gry toczonej w marcu 1941 roku. Każdy może poznać kulisy tajnych operacji oraz zrozumieć znaczenie i motywacje agentki Christine. Polecam serdecznie na długie jesienno-zimowe wieczory!

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Vincenta V. Severskiego – „Christine. Powieść o Krystynie Skarbek”!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Piotr Bejrowski
Absolwent historii i politologii na Uniwersytecie Gdańskim. Sportowiec-amator, podróżnik. Autor tekstów popularnonaukowych. Redaktor e-booków wydawanych przez Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone