Opublikowano
2014-11-13 19:48
Licencja
Wolna licencja

Władysław Reymont: Noblista o bogatym życiorysie

W wąskim gronie sześciu Polaków, którzy otrzymali Nagrodę Nobla, znajduje się Władysław Reymont, który to zaszczytne wyróżnienie otrzymał 13 listopada 1924 roku.


Władysław Reymont Władysław Stanisław Reymont (1867-1925). Życiorys tego wspaniałego Polaka jest tak kręty, że może wydawać się bliski każdemu z nas. Zmarł w 1925 roku w wyniku choroby i alkoholizmu. Był tak chory, że rok wcześniej nie mógł osobiście odebrać Nagrody, przechodził bowiem kurację w Nicei. Po śmierci jego serce wmurowano w ścianę Kościoła Świętego Krzyża w Warszawie.

Publikował od 1892 roku, debiutując nowelą Wigilia Bożego Narodzenia. Wtedy też zmodyfikował nazwisko, zmieniając Rejmenta na Reymonta, czego przyczyną była niechęć jego ojca do artystycznej twórczości syna. Bogaty literacki dorobek, oprócz powieści, zawiera nowele, dramaty, a także reportaże publikowane w „Tygodniku Ilustrowanym”. Choć największą sławę przyniosła mu czterotomowa powieść Chłopi (wydana w latach 1902-1909), nie mniej znana jest też Ziemia obiecana. Obydwie zostały zekranizowane.

Władysław Reymont – zobacz też:

Życie Reymonta nie było lekkie. Urodził się jako jeden z dziewięciu potomków zdeklasowanego szlachcica organisty, szybko więc został oddany na naukę rzemiosła do krawca. Zakończył ją tytułem czeladnika w 1884 roku, następnie zaś postanowił wyruszyć w świat w poszukiwaniu szczęścia. Pracował jako aktor objazdowej trupy, medium, był na nowicjacie u paulinów, ale nie złożył ślubów. Wreszcie ustatkował się jako dróżnik na kolei w pobliżu wsi Lipce, gdzie wreszcie miał czas szlifować swój literacki talent i poznawać społeczność wiejską. Wieś ta obecnie nazywa się Lipcami Reymontowskimi i kultywuje pamięć o Reymoncie i jego powieści.

W 1900 roku uległ wypadkowi na kolei i uzyskał odszkodowanie, które w pozytywny sposób wpłynęło na jego dalsze życie. W 1902 roku ożenił się z Aurelią Szabłowską. Podróżował między innymi do Francji, Stanów Zjednoczonych i Włoch. Osobiście znał Stefana Żeromskiego i przyjaźnił się z Romanem Dmowskim. Obecnie zalicza się go do najpopularniejszych autorów na maturze z języka polskiego.

Źródła: culture.pl, noblisci.pl, edukacja.dziennik.pl

Redakcja: Tomasz Leszkowicz

Polecamy e-book Kamila Kartasińskiego pt. „Henryk Sienkiewicz jakiego nie znamy”:

Autor: Kamil Kartasiński
Tytuł: „Henryk Sienkiewicz jakiego nie znamy”

Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]

ISBN: 978-83-65156-10-5

Stron: 75

Formaty: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)

7,9 zł

(e-book)
Napisz komentarz
Regulamin komentarzy

Gość: xddd |

to coś o czym nie wiedziałemOdpowiedz

Gość: o.nyx |

To jest artykuł, czy może fiszka na klasówkę?Odpowiedz

Gość: no właśnie |

@o.nyx bardzo dobre pytanie!Odpowiedz
Dominika Krawczyk

Studentka historii na Uniwersytecie Warszawskim. Zainteresowana historią XX wieku, z której szczególnie lubi I i II wojnę światową oraz dwudziestolecie. Kocha czytać książki.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org