10 materiałów z Histmag.org, które szkoda byłoby przeoczyć (26 XI 20)

opublikowano: 2020-11-26 16:10
wolna licencja
poleć artykuł:
Bojkowie: zaginiona ludność Podkarpacia; 20 najpopularniejszych książek na Wirtualnych Targach Historycznych; Co Józef Piłsudski robił na emeryturze?; Trump kontra Kim. Zderzenie osobowości? – to tylko niektóre z tematów poruszanych przez nas ostatnio w Histmagu. Zobaczcie zestawienie naszych najciekawszych treści!
REKLAMA


Premiera: Mariusz Gadomski – „Jak zabijać, to tylko we Lwowie”

Ze względu na najpiękniejsze pogrzeby ludzie specjalnie przyjeżdżali do Lwowa, aby tam umierać – mawiał znany XIX-wieczny pisarz i satyryk Jan Lam. Zaś Szczepcio i Tońcio śpiewali: „I gdybym się kiedyś urodzić miał znów… Tylko we Lwowie!” Mariusz Gadomski zabiera nas w podróż do przedwojennego Lwowa. Nie będziemy jednak wraz z nim podziwiać wspaniałych zabytków i oddychać niepowtarzalną atmosferą miasta, ale poznamy bezwzględnych morderców, ich motywy i makabryczne zbrodnie.

Bojkowie: zaginiona ludność Podkarpacia

Bojkowie byli jedną z najciekawszych i jednocześnie najmniej znanych mniejszości etnicznych zamieszkujących II Rzeczpospolitą. W nieistniejącym już świecie kultywowano archaiczne formy życia, w którym zabobony i czary mieszały się z wiarą i cerkwią. Kim byli i jak żyli bieszczadzcy górale?

Oto 20 najpopularniejszych książek na Wirtualnych Targach Historycznych!

Do końca bieżącego tygodnia trwają Wirtualne Targi Historyczne. Dziś prezentujemy Wam 20 książek i e-booków, które na Targach cieszą się Waszym największym zainteresowaniem. Są wśród nich biografie, ujęcia przekrojowe i innego rodzaju publikacje naukowe. Sprawdźcie te tytuły i ich fantastyczne ceny!

Co Józef Piłsudski robił na emeryturze?

Po 1922 roku Józef Piłsudski, coraz bardziej rozczarowany życiem politycznym w Polsce, wycofał się z życia publicznego. Czym marszałek zajmował się na politycznej emeryturze?

Trump kontra Kim. Zderzenie osobowości?

Spotkanie Donalda Trumpa i Kim Dzong Una w czerwcu 2018 roku odbiło się szerokim echem na całym świecie. Poprzedziły go długie miesiące przepychanek politycznych. Obaj mieli coś do udowodnienia. Zderzenie silnych charakterów czy zręcznych trybunów ludowych o silnym zapleczu?

Śladami opozycji w Czechosłowacji: od Jana Palacha do Karty 77

Ożywienie społeczeństwa Czechosłowacji w latach 60. i wzrost nadziei na demokratyzację kraju zostały brutalnie stłumione wraz z pogrzebaniem szans Praskiej Wiosny przez wojska Układu Warszawskiego. Nie wszyscy jednak pogodzili się z komunistycznymi porządkami.

Półmetek II Wirtualnych Targów Historycznych – zachęcamy do uczestnictwa!

W minionym tygodniu wystartowaliśmy z drugą edycją Wirtualnych Targów Historycznych. To nasza propozycja w związku z obecnym brakiem możliwości uczestniczenia w tradycyjnych targach książki. Znajdujemy się teraz na półmetku akcji – zapraszamy do dalszego uczestnictwa!

Hiszpański podbój Meksyku. Źródła sukcesu Cortésa w starciu z Aztekami

W 1519 roku niewielka grupa Hiszpanów podjęła wyprawę, która zakończyła się podbojem potężnego imperium Azteków. Pozornie to przewaga technologiczna pozwoliła armii Cortésa na pokonanie kilkaset razy liczniejszych Indian. Sukces Hiszpanów był jednak kwestią bardziej złożoną.

Black Friday w Histmag.org: 30% mniej na wszystkie nasze e-booki i audiobooki!

Z okazji Black Friday uruchomiliśmy specjalną promocję naszych e-booków i audiobooków. Aby wziąć w niej udział, wystarczy po dokonaniu zamówienia w sklepie Histmaga wpisać kod: BLACKFRIDAY, a następnie opłacić zamówienie z obniżoną o 30% ceną. Co ważne, zniżka kumuluje się z naszymi ofertami specjalnymi. Zestaw 10 dowolnych e-książek Histmaga kupicie dzięki temu za 35 zł, zaś wszystkie nasze tytuły wraz z prenumeratą - za jedyne 70 zł. Wpływy ze sprzedaży wspierają działalność naszego portalu!



Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!


Ponadto w serwisie opublikowaliśmy:



Konkurs: II wojna światowa. Infografiki

Książka „II wojna światowa. Infografiki” w atrakcyjny wizualnie sposób opisuje 60 kluczowych tematów omawianego konfliktu, takich jak np. problem zaopatrzenia w ropę naftową, czy operację „Barbarossa”. W naszym dzisiejszym konkursie możecie wygrać 4 egzemplarze tej publikacji!

Konkurs: Organista z martwej wsi

Książka „Organista z martwej wsi” opowiada o Teodorze – wiejskim organiście i nauczycielu w polskiej szkole na Zaolziu lat 50., któremu życie nie oszczędziło kłopotów. W naszym dzisiejszym konkursie możecie wygrać 4 egzemplarze książki „Organista z martwej wsi”!

Konkurs: Czas Hitlera

Książka „Czas Hitlera. Triumf 1933-1939” (tom 1) przedstawia burzliwy przebieg działań Adolfa Hitlera od przejęcia władzy po triumf w Polsce. W naszym dzisiejszym konkursie możecie wygrać 4 egzemplarze tej publikacji!

Spotkanie autorskie online z Anną Dobrowolską, autorką książki „Zawodowe dziewczyny. Prostytucja i praca seksualna w PRL”!

Kim były gruzinki, mewki czy dewizówki? Co w świecie pracy seksualnej zmienili biznesmeni ściągnięci przez Gierka wraz z zachodnimi inwestycjami? Aby dowiedzieć się więcej, zapraszamy do obejrzenia spotkania autorskiego z Anną Dobrowolską, autorką książki „Zawodowe dziewczyny. Prostytucja i praca seksualna w PRL”!

Spotkanie autorskie online z Wojciechem Kucharskim, autorem książki „Listy Milenijne” – zapraszamy do obejrzenia!

Książka „Listy Milenijne” przedstawia wyniki szeroko zakrojonych badań obejmujących kwerendy w ponad 30 krajach świata, krytyczne opracowanie i tłumaczenie na język polski wszystkich listów–zaproszeń na obchody Millenium Chrztu Polski, wystosowanych przez polskich biskupów podczas Soboru Watykańskiego II. Aby dowiedzieć się więcej, zapraszamy do obejrzenia spotkania autorskiego z Wojciechem Kucharskim, autorem książki „Listy Milenijne”!

Spotkanie autorskie online z Cezarym Harasimowiczem, autorem książki „Tajemnica Iny” – zapraszamy do obejrzenia!

W piątek 20 listopada odbyło się spotkanie autorskie z Cezarym Harasimowiczem z okazji premiery jego najnowszej książki „Tajemnica Iny”. Gościem specjalnym był Marek Teler – autor wielu naszych artykułów, znawca tematyki przedwojennych artystów. Zapraszamy do obejrzenia transmisji!

Spotkanie autorskie online z Tytusem Jaskułowskim, autorem książki „Szpiedzy tacy jak wy...” – zapraszamy do obejrzenia!

Wybierzmy się w podróż do tajnego świata, w którym walki agentów przeplatają się z czterema tonami mąki, „tuszą szczupłą” i znerwicowanym dyplomatą. Jednak rywalizacja wywiadów to nie zabawa... Aby dowiedzieć się więcej, zapraszamy do obejrzenia spotkania autorskiego z Tytusem Jaskułowskim, autorem książki „Szpiedzy tacy jak wy. Wywiadowcza (nie)codzienność kontaktów między PRL a NRD 1970–1990”!

Spotkanie autorskie online ze Sławomirem Koprem, autorem książki „Ostatnie lata polskich Kresów” – zapraszamy do obejrzenia!

Wybierzmy się w podróż w czasie do ostatnich lat polskich kresów. Znajdą tu Państwo egzotykę, wielkie miłości, skandale, celebrytów, a nawet walkę wywiadów. Więcej w temacie opowiedział nam w rozmowie Sławomir Koper - współautor książki „Ostatnie lata polskich Kresów”, wydanej przez Wydawnictwo Fronda. Zapraszamy na wirtualne spotkanie autorskie z nim!

Spotkanie autorskie online z Markiem Wierzbickim wokół oferty wydawniczej IPN – zapraszamy do obejrzenia!

Zapraszamy do zaznajomienia się z ofertą wydawniczą Instytutu Pamięci Narodowej, będącej pokłosiem badań naukowych prowadzonych przez Biuro Badań Historycznych. Więcej w temacie opowiedział nam Marek Wierzbicki. Zapraszamy do obejrzenia wirtualnego spotkania autorskiego z nim, które prowadziła dr Magdalena Mikrut-Majeranek – kulturoznawca i zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.

Zostań Patronem Histmaga i wybierz temat, który opiszemy!

Wystartowało głosowanie nad tematem artykułu, który pojawi się dzięki Waszemu wsparciu na łamach Histmaga. Głosowanie odbywa się na stronach naszego profilu w Patronite.

Przestępcy przełomu XIX i XX wieku [GALERIA]

Od drobnych złodziei po zawodowców rabujących dzieła sztuki, od ulicznych rzezimieszków po ojców chrzestnych potężnych mafijnych rodzin. Jak około 100 lat temu wyglądali przestępcy z całego świata?

Sonda Histmag.org - Na jakie stronnictwo głosował(a)byś w czasach II RP przed przewrotem majowym?

W ostatniej sondzie zapytaliśmy o to, na jakie stronnictwo głosował(a)byś w czasach II RP przed przewrotem majowym? Zobaczcie sami, jak głosowali Czytelnicy! Teraz z kolei pytamy, czy byłeś(aś) kiedyś na targach książki?

Kundelki przed Gagarinem, bieriozki zamiast pewexów. Jakie sekrety skrywa Kraj Rad?

Dlaczego Anatolij Kaszpirowski zdobył niesamowitą popularność? Jakie były losy Olgi Czechowej, ulubionej aktorki Hitlera i zarazem agentki Stalina? Czy Michaił Gorbaczow był pod „babskimi wpływami”? Czy Józef Stalin doprowadził żonę do samobójstwa? Te i wiele innych opowieści o ZSRR przytacza Violetta Wernicka w swojej najnowszej publikacji pt. „Sekrety Kraju Rad”. Autorka w wywiadzie zdradza jakie tajemnice skrywa nasz wschodni sąsiad.

Szlak niewolników

Kto najlepiej radził sobie z handlem niewolnikami? Jak ten proceder wpłynął na losy średniowiecznej Europy oraz stosunki między chrześcijanami a muzułmanami?

Formowanie struktur MO w latach 1944–1945

Pierwszą jednostkę Milicji Obywatelskiej utworzono prawdopodobnie już 22 lipca 1944 roku, a kilka dni później powstała Komenda Wojewódzka MO w Lublinie. Jakie były etapy tworzenia struktur tej formacji? Kto odegrał kluczową rolę w jej organizowaniu?

Zwalczanie „szpiegostwa” przez PUBP

W jaki sposób dębicka bezpieka walczyła z prawdziwym i domniemanym szpiegostwem? Kogo posądzano o współpracę z obcym wywiadem?

Bibliotekarz ma codziennie bezpośredni kontakt z czytelnikami, a to ma kluczowe znaczenie w prowadzeniu społecznego archiwum

Dagna Kruszewska-Mach łamie utrwalony w kulturze popularnej stereotyp bibliotekarza zatopionego w lekturze i skupiającego się na dobieraniu odpowiednich książek do gustów czytelników. Prowadzi bowiem Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej w Raszynie działające przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Raszynie. Zaraża pasją do historii i odkrywania dziejów małej ojczyzny.

Steinhaus spotyka Banacha

Przypadkowe spotkanie Hugona Steinhausa i Stefana Banacha na krakowskich Plantach zmieniło historię nauki. „Geniusz! Gen i już!” – wołał Steinhaus widząc umiejętności Banacha.

„Mayflower" – okręt, dzięki któremu powstały Stany Zjednoczone

16 września 1620 roku, ponad stu osadników ciasno stłoczonych na małym kupieckim galeonie „Mayflower" wyruszyło przez Atlantyk w poszukiwaniu lepszego życia. Nikt nie przypuszczał, że ta niebezpieczna wyprawa da początek jednemu z najpotężniejszych państw dzisiejszych czasów.

Vivat Stanisław August Poniatowski! Ostatnia koronacja w historii Rzeczypospolitej

Ostatni król Polski został koronowany w Warszawie, a nie jak dotychczas w Krakowie. Nie dość, że do koronacji doszło w wyniku zamachu stanu Czartoryskich, to na dodatek za datę uroczystości obrano dość sugestywnie dzień św. Katarzyny. 25 listopada 1764 roku Stanisław August Poniatowski rozpoczął włodarzowanie spuścizną po Piastach i Jagiellonach.

Zakon joannitów już 700 lat temu zmienił ekosystem w Lubuskiem

Badania pyłku roślin w osadach torfowiska Pawski Ług na ziemi lubuskiej pokazały, jak mocno zmieniło się tam środowisko już w XIV wieku, kiedy terenem zaczął gospodarować zakon joannitów (kawalerów maltańskich) i rozpoczęło się tam przejście od społeczności plemiennej do feudalnej.

Pasjonaci historii znaleźli 38 szwedzkich, srebrnych monet z XVI i XVII wieku

Pasjonaci historii z Weles Grupy Historyczno-Eksploracyjnej znaleźli na terenie Nadleśnictwa Cierpiszewo przy Wiśle 38 szwedzkich, srebrnych monet z XVI i XVII wieku.

Przyszłość dzięki przeszłości - pierwsza wystawa Wirtualnego Muzeum GUMed

Muzeum Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego uruchamia pierwszą wirtualną wystawę o tytule „Przyszłość dzięki przeszłości – opowieść o historii medycyny”. W serii krótkich filmów muzeum prezentuje historię leczenia ujętą przez pryzmat dziejów medycznych wynalazków.

Polski badacz odkrył wczesne przedstawienie mozaikowe rzymskiego koła hydraulicznego

Najstarsze przedstawienie hydraulicznego koła wodnego na rzymskiej mozaice ma około 1700 lat i pochodzi z Apamei (obecna Syria) - uważa prof. Marek T. Olszewski z Uniwersytetu Warszawskiego. Najstarsze znane do tej pory było późniejsze o ok. 150 lat - twierdzi badacz.

Pál Teleki. Syn Węgier, brat Polski [VIDEO]

Zobacz filmowy dokument poświęcony dwukrotnemu premierowi Węgier, który w 1939 roku miał powiedzieć, że „prędzej wysadzi swoje własne linie kolejowe, niż weźmie udział w inwazji na Polskę”.

Ludzie i pieniądze 1794 - 1914 - dodatek Mówią Wieki - odcinek 7-8

Magazyn „Mówią Wieki” kontynuuje publikację cyklu 12 darmowych dodatków edukacyjnych o historii gospodarczej. W części siódmej i ósmej przeczytamy m.in. o Górnym Śląsku w okresie industrializacji czy o modernizacji rolnictwa po polsku.

Jean Lopez, Nicolas Aubin, Vincent Bernard – „II wojna światowa. Infografiki”

Jean Lopez, Nicolas Aubin i Vincent Bernard w książce „II wojna światowa. Infografiki” przedstawili omawiany konflikt w unikatowy sposób. Wybrali formę infografii, która pozwoliła nie tylko ogarnąć obfitość informacji na temat II WŚ, ale i ukazać je w sposób atrakcyjny i czytelny dla odbiorców.

Violetta Wiernicka – „Sekrety Kraju Rad” i Andrzej Fiedoruk – „Alkoholowe dzieje świata”

Książka „Sekrety Kraju Rad” Violetty Wernickiej to pełna ciekawostek lektura o dziejach sławnych i niesławnych Rosjan. Z kolei „Alkoholowe dzieje świata” to książka, w której znawca historii kulinariów, smaków i woni Andrzej Fiedoruk zaprasza na fascynującą wędrówkę po świecie winnic, alembików, gorzelni i chmielowych pól.

Danuta Chlupová – „Organista z martwej wsi”

Książka „Organista z martwej wsi” Agnieszki Janiszewskiej to pasjonująca opowieść o Teodorze, wiejskim organiście i nauczycielu w polskiej szkole na Zaolziu. Jednak na idealnym obrazie jego życia widnieje rysa – są lata 50., a Teodor nie jest komunistą, dodatkowo wcale się z tym nie kryje...

Frank McDonough – „Czas Hitlera. Triumf 1933-1939” (tom 1)

Książka Franka McDonougha „Czas Hitlera. Triumf 1933-1939” (tom 1) to portret Adolfa Hitlera od przejęcia władzy po triumf w Polsce. To, co było przyczyną jego sukcesów – nieugięta wiara w wojnę jako narzędzie osiągnięcia wielkości i fanatyczny rasizm – z czasem okazało się również fatalną słabością jego reżimu.

Peter Hetherington – „Niezłomny. Józef Piłsudski. Odrodzona Polska i walka o Europę Wschodnią”

Książka Petera Hetheringtona „Niezłomny. Józef Piłsudski. Odrodzona Polska i walka o Europę Wschodnią” to epopeja o człowieku z krwi i kości. Człowieku, który aby osiągnąć idealistyczne cele, sięgał po demagogiczne narzędzia. Człowieku, który nie wahał się używać miłości i przemocy na przemian z honorem i podstępem.

Zofia Wojtkowska – ,,Saga rodu Czartoryskich” – recenzja i ocena

„Saga rodu Czartoryskich” to opis dziejów jednej z najsłynniejszych i najbardziej wpływowych rodzin w historii naszego kraju. Potomkowie familii do dzisiaj pielęgnują pamięć o swojej historii.

Piotr Sikora – „Tych niewielu. Polscy lotnicy w bitwie o Anglię” – recenzja i ocena

Dywizjony myśliwskie 302 i 303 zostały wprowadzone do czynnej służby w połowie sierpnia 1940 roku, kiedy brytyjskie siły były już niemal na wyczerpaniu. Czy bez udziału polskich lotników wynik bitwy o Anglię byłby taki sam?

Wojciech Lipoński – „Dzieje kultury europejskiej. Średniowiecze” – recenzja i ocena

Wojciech Lipoński postawił przed sobą ambitne zadanie – przedstawienia dziejów kultury europejskiej w sposób daleki od szablonowych ujęć, tak dobrze znanych chociażby studentom historii. Czy warto sięgnąć po jego pracę?



Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!



Życzę miłej lektury!

Michał Świgoń
wydawca portalu „Histmag.org”
https://histmag.org
[email protected]
Facebook Histmag.org
tel.: 0692929681

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Michał Świgoń
Założyciel i wydawca „Histmag.org”. Odpowiada za działania promocyjne serwisu, kontakt z reklamodawcami i szeroko pojęte kwestie marketingowe. Jako dziennikarz współpracował z mediami ogólnopolskimi, regionalnymi i lokalnymi. Magister politologii Uniwersytetu Śląskiego (specjalność medioznawcza), ukończył również studia z zakresu marketingu.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone