Autor: Michał Świgoń
Tagi: Redakcyjne
Opublikowany: 2021-09-09 14:55
Licencja: wolna licencja

10 materiałów z Histmag.org, które szkoda byłoby przeoczyć (9 IX 21)

Warszawskie Targi Książki 2021: najciekawsze książkowe nowości, na które warto zwrócić uwagę; Czy „Kompania braci” jest najlepszym serialem wojennym?; Mieczysław F. Rakowski. Dandys w rozterkach; Na polskim niebie ponownie pojawi się sterowiec. Będzie to Zeppelin ZF – przedstawiamy najciekawsze treści publikowane w Histmagu w ostatnich dniach! Zarejestruj się w naszym newsletterze, aby otrzymywać takie zestawienie co tydzień!
REKLAMA


Warszawskie Targi Książki 2021: najciekawsze książkowe nowości, na które warto zwrócić uwagę

Rozpoczynające się właśnie Warszawskie Targi Książki 2021 to prawdziwe święto miłośników literatury. Ale jak znaleźć coś dla siebie w takim ogromie propozycji? Zwiedziliśmy stoiska wystawców i wybraliśmy pozycje, które z pewnością Was zainteresują!

Czy „Kompania braci” jest najlepszym serialem wojennym?

Produkcja „Kompanii braci” trwała trzy lata i kosztowała 120 mln dolarów. Ten dziesięcioodcinkowy serial swoją premierę miał 9 września 2001 roku.

Mieczysław F. Rakowski. Dandys w rozterkach

Mieczysław Rakowski dążył do elitarnego statusu, choć równocześnie zajadał się chłopskimi potrawami. W państwie, które nie respektowało zasług, domagał się szanowania własnych dokonań. Jaki był Rakowski w latach sześćdziesiątych? Próżny indywidualista czy spolegliwy członek kolektywu?

Na polskim niebie ponownie pojawi się sterowiec. Będzie to Zeppelin ZF

Sterowce lata swojej świetności mają za sobą? Niekoniecznie. Choć historia pamięta zwłaszcza te należące do hrabiego Ferdinanda von Zeppelina, to dziś nadal można je zobaczyć na niebie. Niebawem zresztą pojawią się nad Polską. Przelot nad Katowicami i Gliwicami zaplanowano na najbliższy weekend. Przypomnijmy, że 90 lat temu podobny sterowiec - Graf Zeppelin - pojawił się nad Gliwicami.

Dziewczyny z Gross-Rosen: 1 września były jeszcze wolnymi ludźmi

Gdy wybuchła II wojna światowa, nie mogli kupić jedzenia. Właśnie wrócili do domu z wakacji, które spędzili na wsi. Mama dostała jedynie smakołyki – czekoladki, kawior, chałwę, suszone owoce. Po kilku dniach marzyli już tylko o chlebie.

Dlaczego Rosja chce być imperium? Nowy odcinek programu „Polihistor”

Dlaczego Rosja chce być imperium? Jakim politykiem jest Władimir Putin? Czy gadulstwo Gorbaczowa doprowadziło do rozpadu ZSRR? Czego obawiają się elity rosyjskie? Zobaczcie nowy odcinek „Polihistora”!

Grzegorz Łyś: Bronisław Malinowski zszedł z werandy, na której zwykli siedzieć antropologowie

Bronisław Malinowski był twórcą funkcjonalizmu i zrewolucjonizował metodę prowadzenia badań terenowych. W zaledwie 6 miesięcy nauczył się języka krajowców z Wysp Trobrianda, aby dokładnie poznać badaną społeczność. Jego życiorys spisał Grzegorz Łyś w publikacji „Dzikie żądze. Bronisław Malinowski nie tylko w terenie”.

Konkurs Centrum Historii Zajezdnia na wydanie naukowej monografii historycznej

Centrum Historii Zajezdnia zaprasza do udziału w konkursie na wydanie monografii historycznej. Czas nadesłania zgłoszeń konkursowych jest do 15 września. Nagrodą w konkursie jest sfinansowanie pełnych kosztów wydania monografii oraz wynagrodzenie w wysokości 8 000 zł.

Pomysł na wycieczkę po Bydgoszczy? Na miłośników historii czeka szlak TeH2O!

Bydgoszcz to ósme największe i malowniczo położone miasto w Polsce. Od niedawna przyciąga turystów żądnych wrażeń i podróży Szlakiem Wody, Przemysłu i Rzemiosła. TeH2O to przemysłowy szlak tematyczny w Bydgoszczy, który łączy historię piętnastu miejsc wpisanych w przestrzeń miasta organicznie związanego z wodą, a o jego ogniwach opowiada Karol Kantorski, koordynator szlaku.Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe oraz nasze e-booki i audiobooki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!


Ponadto w serwisie opublikowaliśmy:Konkurs: Na gruzach WTC

Kamil Turecki w książce „Przerwane milczenie. Na gruzach World Trade Center. Polskie historie” rozmawia z ludźmi którzy przeżyli atak, z krewnymi ofiar, a także z Polakami, którzy pracowali przy odgruzowywaniu Strefy Zero. W naszym dzisiejszym konkursie możecie wygrać 4 egzemplarze tej publikacji!

Doświadczenie demokracji w niedemokratycznych czasach - I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność”

„Każdy z nas oddzielnie znaczy niewiele, wszyscy znaczymy tyle, ile znaczy siła tych milionów ludzi, którzy tworzą „Solidarność” i im, tylko im chcemy być wierni w czasie tych obrad”. Takimi słowami Lech Wałęsa zainaugurował rozpoczęty 5 września 1981 r. I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność”. Jak przebiegały te niezwykłe obrady?

Podróż po Lwowie Gabrieli Zapolskiej z Przemysławem Mrówką, współpracownikiem Histmag.org. Posłuchajcie audycji PR1!

Gościem audycji PR1 „Jedyne takie miejsce” był Przemysław Mrówka – współpracownik portalu Histmag.org. Tym razem miejscem akcji był Lwów, gdzie tworzyła bohaterka tegorocznego Narodowego Czytania - Gabriela Zapolska. Przemysław opowiedział o fenomenie Zapolskiej oraz sytuacji społeczno-kulturalnej Galicji, a zwłaszcza Krakowa i Lwowa z przełomu XIX i XX wieku.

W Wysokiej pod Jordanowem rozegrała się jedna z największych bitew początkowej fazy kampanii wrześniowej 1939 roku [Galeria z rekonstrukcji]

Rekonstrukcja bitwy o Wysoką za nami. Setki widzów zgromadzone w Wysokiej (gmina Jordanów) z zapartym tchem śledziły przebieg historycznych starć między Wehrmachtem a polską armią, broniącą niewielkiej wioski przed najazdem czołgów. Przypomnijmy, że bitwa pod Jordanowem stanowiła jedną z krwawych potyczek kampanii wrześniowej, która została stoczona w dniach 1–3 września 1939 r. 10 Brygada Kawalerii dowodzona przez pułkownika Stanisława Maczka, wspomagana przez miejscowych ochotników, skutecznie stawiała opór nacierającym oddziałom niemieckiej 2 Dywizji Pancernej. W sobotę, 5 września, rekonstruktorzy postanowili przypomnieć o tamtych wydarzeniach.

Sonda Histmag.org – Co Twoim zdaniem mogłoby najbardziej pomóc polskim obrońcom we wrześniu 1939 roku?

Co naprawdę mogłoby pomóc polskim obrońcom we wrześniu 1939? Spytaliśmy w sondzie naszych Czytelników i oto wyniki – otrzymaliśmy ponad 2800 głosów! Teraz z kolei pytamy, skąd Waszym zdaniem pochodzili pierwsi Piastowie?

Film „Żeby nie było śladów” polskim kandydatem do Oscara

Film „Żeby nie było śladów” może powalczyć o Oscara! Polscy widzowie jeszcze nie mieli okazji do zobaczenia najnowszej produkcji Jana P. Matuszyńskiego, reżysera rodem z Katowic, jednakże już wiadomo, że będzie o niej głośno. Obraz „Żeby nie było śladów” został bowiem polskim kandydatem do tej prestiżowej nagrody filmowej.

Benjamin - ostatni wilkowór tasmański [video]

Wilkowór tasmański, zwany też wilkiem tasmańskim, to wymarły gatunek. Dziś już niewiele osób pamięta, że był to największy drapieżny torbacz. Żył na terenach Australii i Nowej Gwinei, a później wyłącznie w Tasmanii. Wyginął w latach 30. ubiegłego wieku. Niedawno Australijskie Narodowe Archiwum Filmowe i Dźwiękowe opublikowało kolorowe nagrania ostatniego przedstawiciela tego gatunku.

Czy parowiec SS Karlsruhe przewoził skrzynie z elementami Bursztynowej Komnaty? Sprawdzą to nurkowie z Baltictech

SS Karlsruhe to parowiec, który wykorzystywano podczas Operacji Hannibal, mającej na celu ewakuację drogą morską żołnierzy i cywili zamieszkujących Kurlandię i Prusy Wschodnie na początku 1945 roku. Istnieje hipoteza mówiąca, że oprócz ludzi przewoził także Bursztynową Komnatę. Sprawdzą to nurkowie z Baltictech, którzy w miniony weekend wyruszyli na eksplorację wraku.

Naukowcy: zachowane poddasze katedry z Kamienia Pomorskiego pochodzi w XIII w.

Jedyna tak dobrze zachowana na terenie Polski drewniana konstrukcja z XIII wieku to poddasze katedry w Kamieniu Pomorskim (woj. zachodniopomorskie) - ustalili toruńscy konserwatorzy. Do tej pory sądzono, że pochodzi z czasów nowożytnych. Drewno do jego budowy sprowadzono z pobliskiej wyspy Wolin.

Muzeum Narodowe w Krakowie wprowadza „ciche godziny”

Muzeum Narodowe w Krakowie zdecydowało się na wprowadzenie „cichych godzin”. Obowiązują od 1 września w każdą pierwszą środę miesiąca przez dwie ostatnie godziny otwarcia każdego oddziału MNK. Podobne dobre praktyki przyjęło wiele innych instytucji kultury oraz popularne sklepy.

Kraków: Muzeum Etnograficzne udostępnia wyjątkowe zdjęcia ze swojej kolekcji

Ponad 2 tys. fotografii o wyjątkowej wartości historycznej i artystycznej udostępnia w wersji cyfrowej Muzeum Etnograficzne w Krakowie. Zdjęcia, wykonane m.in. przez Juliusza Dutkiewicza, Walerego Eljasza-Radzikowskiego, Leopolda Węgrzynowicza i Władysława Postawkę, dokumentują życie społeczne Polski Południowej na przełomie XIX i XX wieku.

Obrona Wizny: Raginis kontra Guderian

Obrona Wizny, ufortyfikowanej pozycji blokującej przeprawę przez Narew, była jednym z najbardziej heroicznych epizodów Września 1939 roku. Jak doszło do tych walk i dlaczego Polakom udało się zablokować jednostki pancerne Heinza Guderiana?

Historia fotografii: jak nauczyliśmy się zatrzymywać czas?

Jak wyglądała historia fotografii? Dziś zrobienie nawet tysięcy zdjęć jest w zasięgu możliwości niemal każdego z nas. Były jednak i takie czasy, gdy ludzie zachwycali się realnością publikowanych w gazetach drzeworytów, które sporządzano na podstawie jedynej, z trudem wykonanej fotografii.

Okupowany Kraków [Galeria]

Niemcy do Krakowa wkroczyli 6 września 1939 roku. Od tego momentu, aż do stycznia 1945 roku trwał dla mieszkańców ciężki czas hitlerowskiej okupacji. Oto, jak wyglądało życie w mieście, które zostało przez Niemców ustanowione stolicą Generalnego Gubernatorstwa.

Sonia Purnell – „Kobieta bez znaczenia. Historia Virginii Hall, najgroźniejszej agentki II Wojny”

W oparciu o nowe, szeroko zakrojone badania Sonia Purnell w książce „Kobieta bez znaczenia. Historia Virginii Hall, najgroźniejszej agentki II Wojny” po raz pierwszy odkrywa zdumiewające i pełne tajemnic życie Virginii Hall. Jest to historia o tym, jak zaciekły upór jednej kobiety pomógł wygrać wojnę.

Kamil Turecki – „Przerwane milczenie. Na gruzach World Trade Center. Polskie historie”

W książce „Przerwane milczenie. Na gruzach World Trade Center. Polskie historie” Kamil Turecki rozmawia z ludźmi, którzy przeżyli atak, z krewnymi ofiar, a także z Polakami, którzy pracowali przy odgruzowywaniu Strefy Zero. Książka pokazuje emocjonalne, pełne trudnych wspomnień relacje, a także niezwykle poruszający obraz amerykańskiej Polonii.

Michał Przeperski – „Mieczysław F. Rakowski. Biografia polityczna” – recenzja i ocena

Partyjny „liberał” głoszący potrzebę stworzenia polskiej wersji „socjalizmu z ludzką twarzą”, a jednocześnie zagorzały obrońca upadającego ustroju. Wprawny gracz polityczny, a zarazem człowiek kierujący się sympatiami i emocjami. Chociaż Mieczysław Rakowski zrobił jedną z bardziej intrygujących karier w politycznych dziejach PRL, nie doczekał się dotąd kompleksowej biografii. Tę lukę w polskiej historiografii wypełnia najnowsza książka Michała Przeperskiego.

Adam Hlebowicz – „Zostali na Wschodzie. Słownik inteligencji polskiej w ZSRS 1945–1991” – recenzja i ocena

Polacy, którzy zamieszkiwali ziemie wschodnie II Rzeczpospolitej, po II wojnie światowej zostali zmuszeni do ich opuszczenia. Czy jednak ziemie te opuścili wszyscy nasi rodacy? Część pozostała, a wśród nich także przedstawiciele inteligencji oraz duchowieństwa, którzy przez kolejne lata za wszelką cenę starali się zachować tam polskiego ducha.

Agnieszka Dobkiewicz – „Dziewczyny z Gross-Rosen. Zapomniane historie z obozowego piekła” – recenzja i ocena

Sześć kobiet i sześć różnych historii, które łączy jedno – obóz koncentracyjny Gross-Rosen. Kim były i jak potoczyły się ich losy dowiemy się z najnowszej książki Agnieszki Dobkiewicz, która w niezwykle osobisty i emocjonalny sposób postanowiła opowiedzieć o obozowym koszmarze.

Michał Zichlarz – „Stefan Żywotko. Ze Lwowa po mistrzostwo Afryki” – recenzja i ocena

Mało jest w dziejach polskiego futbolu postaci tak niezwykłych, jak Stefan Żywotko i równie niewielu jest ludzi tak niedocenionych, jak on. Być może dlatego, że po piłkarską nieśmiertelność sięgnął na kontynencie afrykańskim, a nie w Europie. Tak czy inaczej – na rynku niedawno pojawiła się biografia trenera i z całą pewnością jest to książka potrzebna – i to bardzo.

Anna Sylwia Czyż, Bartłomiej Gutowski – „Podręcznik do inwentaryzacji polskich cmentarzy i nagrobków poza granicami kraju” – recenzja i ocena

Cmentarz to ostatni przystanek w życiu każdego z nas. Jest miejscem pamięci, zadumy i refleksji, ale także swoistym świadkiem historii danej (mniejszej lub większej) społeczności. Dla badaczy może być również ważnym źródłem historycznym, dzięki któremu możliwe jest poznanie dziejów lokalnych.

Ewa Curie – „Maria Curie” – recenzja i ocena

Maria, Maniusia, oddana córka, siostra, żona i matka, patriotka. To jedna strona medalu. Pierwsza kobieta wykładająca na Sorbonie, pierwsza kobieta, która zdobyła dwukrotnie Nagrodę Nobla – i to w dwóch różnych dziedzinach. Tytan pracy. To druga strona. Ewa Curie łączy prywatną i publiczną sferę życia swojej matki, Marii Skłodowskiej-Curie, by przedstawić czytelnikowi portret osoby ze wszech miar nietuzinkowej.

Tim Marshall – „W teatrze cieni. Historia ostatniej europejskiej wojny” – recenzja i ocena

Bałkany od dawien dawna były areną konfliktów, głównie napędzanych przez tarcia narodowościowe, religijne oraz roszczenia terytorialne. Ostatnia krwawa walka w tej części Europy miała miejsce w latach 90. XX w. podczas rozpadu Jugosławii.Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe oraz nasze e-booki i audiobooki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!Życzę miłej lektury!

Michał Świgoń
wydawca portalu „Histmag.org”
https://histmag.org
[email protected]
Facebook Histmag.org
tel.: 0692929681


REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Michał Świgoń
Założyciel i wydawca „Histmag.org”. Odpowiada za działania promocyjne serwisu, kontakt z reklamodawcami i szeroko pojęte kwestie marketingowe. Jako dziennikarz współpracował z mediami ogólnopolskimi, regionalnymi i lokalnymi. Magister politologii Uniwersytetu Śląskiego (specjalność medioznawcza), ukończył również studia z zakresu marketingu.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy