Autor: Paweł Czechowski
Tagi: Newsy, Pamięć zbiorowa i polityka historyczna, II wojna światowa, Polska
Opublikowany: 27 czerwca 2018
Licencja:wolna licencja

Burzliwe głosowanie w Sejmie. Nowelizacja ustawy o IPN przyjęta

Dziś w sejmowym głosowaniu w trybie pilnym przyjęta została nowelizacja ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Głosowanie poprzedziła burzliwa, choć skrócona dyskusja posłów.

Zmiany przygotowane przez rząd dot. uchylenia artykułów 55a i 55b ustawy, mówiących o odpowiedzialności karnej za przypisywanie Narodowi lub Państwu Polskiemu odpowiedzialności (lub współodpowiedzialności) za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę. W związku z tym obarczanie współodpowiedzialnością za zbrodnie nazizmu nie ma być ścigane i karane przez polskie państwo. Procedura przyjęcia nowelizacji trwała zaledwie ok. 2 godzin, w ostatecznym głosowaniu za opowiedziało się 388 posłów, przeciw 25, wstrzymało się 5 parlamentarzystów.

Budynek Sejmu RP (fot. Kpalion, opublikowano na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0).

O głosowanie w tej sprawie jeszcze w terminie dzisiejszym wystąpił do marszałka Sejmu premier Mateusz Morawiecki, który w swoim przemówieniu argumentował konieczność zmian. Premier stwierdził, że choć ustawa została napisana „bardzo mądrze”, to konieczna jest korekta wzbudzających największe kontrowersje przepisów. M. Morawiecki oświadczył również, że „nie ustępujemy z niczego”, a sam nowelizowany dziś akt przywraca „prawdziwą opowieść o Polsce”.

Posłowie innych partii ostro skrytykowali zarówno samą ustawę, jak i sposób przyjmowania jej zmian. Po wystąpieniach przedstawicieli klubów poseł Marek Suski (PiS, minister z Kancelarii Premiera) wystąpił z wnioskiem o przejście od razu do trzeciego czytania (bez wcześniejszej dyskusji), który został przegłosowany. Nastąpiła przerwa w obradach, w trakcie której zbierane były poprawki do ustawy (później wszystkie poprawki opozycji zostały odrzucone).

Po przerwie ogłoszone zostało trzecie czytanie, w tym czasie na mównicę w ramach protestu wszedł poseł Robert Winnicki (niezrzeszony), który skrytykował proponowane przez rząd zmiany. Marszałek Kuchciński napomniał go, uznając, ze utrudnia on obrady, jednocześnie jednak przystąpiono do głosowania właściwego.

Teraz ustawa ma jeszcze dziś trafić do Senatu, a następnie ma zostać podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Kwestia nowelizacji ustawy o IPN budziła szczególne emocje na przełomie stycznia i lutego, kiedy w jej kontekście wybuchł polityczny kryzys na linii Polska-Izrael. O sprawie pisaliśmy m.in. tutaj:

Źródła: rp.pl, wiadomosci.wp.pl

Lubisz czytać artykuły w naszym portalu? Wesprzyj nas finansowo i pomóż rozwinąć nasz serwis!

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Magdalena Mikrut-Majeranek
redaktor naczelna
redakcja@histmag.org
telefon: 796 418 763
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy