Burzliwe głosowanie w Sejmie. Nowelizacja ustawy o IPN przyjęta

opublikowano: 2018-06-27 11:48
wolna licencja
poleć artykuł:
Dziś w sejmowym głosowaniu w trybie pilnym przyjęta została nowelizacja ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Głosowanie poprzedziła burzliwa, choć skrócona dyskusja posłów.
REKLAMA

Zmiany przygotowane przez rząd dot. uchylenia artykułów 55a i 55b ustawy, mówiących o odpowiedzialności karnej za przypisywanie Narodowi lub Państwu Polskiemu odpowiedzialności (lub współodpowiedzialności) za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę. W związku z tym obarczanie współodpowiedzialnością za zbrodnie nazizmu nie ma być ścigane i karane przez polskie państwo. Procedura przyjęcia nowelizacji trwała zaledwie ok. 2 godzin, w ostatecznym głosowaniu za opowiedziało się 388 posłów, przeciw 25, wstrzymało się 5 parlamentarzystów.

Budynek Sejmu RP (fot. Kpalion, opublikowano na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0).

O głosowanie w tej sprawie jeszcze w terminie dzisiejszym wystąpił do marszałka Sejmu premier Mateusz Morawiecki, który w swoim przemówieniu argumentował konieczność zmian. Premier stwierdził, że choć ustawa została napisana „bardzo mądrze”, to konieczna jest korekta wzbudzających największe kontrowersje przepisów. M. Morawiecki oświadczył również, że „nie ustępujemy z niczego”, a sam nowelizowany dziś akt przywraca „prawdziwą opowieść o Polsce”.

Posłowie innych partii ostro skrytykowali zarówno samą ustawę, jak i sposób przyjmowania jej zmian. Po wystąpieniach przedstawicieli klubów poseł Marek Suski (PiS, minister z Kancelarii Premiera) wystąpił z wnioskiem o przejście od razu do trzeciego czytania (bez wcześniejszej dyskusji), który został przegłosowany. Nastąpiła przerwa w obradach, w trakcie której zbierane były poprawki do ustawy (później wszystkie poprawki opozycji zostały odrzucone).

Po przerwie ogłoszone zostało trzecie czytanie, w tym czasie na mównicę w ramach protestu wszedł poseł Robert Winnicki (niezrzeszony), który skrytykował proponowane przez rząd zmiany. Marszałek Kuchciński napomniał go, uznając, ze utrudnia on obrady, jednocześnie jednak przystąpiono do głosowania właściwego.

REKLAMA

Teraz ustawa ma jeszcze dziś trafić do Senatu, a następnie ma zostać podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Kwestia nowelizacji ustawy o IPN budziła szczególne emocje na przełomie stycznia i lutego, kiedy w jej kontekście wybuchł polityczny kryzys na linii Polska-Izrael. O sprawie pisaliśmy m.in. tutaj:

Źródła: rp.pl, wiadomosci.wp.pl

Lubisz czytać artykuły w naszym portalu? Wesprzyj nas finansowo i pomóż rozwinąć nasz serwis!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Paweł Czechowski
Ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Śląskim. W historii najbardziej pasjonuje go wiek XX, poza historią - piłka nożna.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone