Opublikowano
2013-08-05 11:46
Licencja
Wolna licencja

Jednokartkowy „Głos Starego Miasta” w powstańczej Warszawie

W czasie powstania warszawskiego w walczącej stolicy ukazywało się wiele tytułów prasowych wydawanych przez polskie podziemie. Jednym z nich był „Głos Starego Miasta”. Jakiego rodzaju treści można było w nim znaleźć?


Polska przedwojenna, a także ta z okresu okupacji, charakteryzowała się m.in. wielością dostęnych na rynku tytułów prasowych. Przed wrześniem 1939 roku przeciętny Polak mógł dowolnie przebierać we wszelkiego rodzaju gazetach. Hitler nie zdławił tego upodobania do prasy, spowodował jedynie, że liczna grupa ambitnych tytułów musiała zejść do podziemia. Powstanie Warszawskie nie przyniosło większej zmiany w zwyczajach Polaków i dalej łaknęli oni najnowszych informacji. Nic dziwnego, że ilość różnego rodzaju gazet i gazetek z tego okresu jest wręcz oszałamiająca. Nie da się zaprezentować ich wszystkich, dlatego ograniczę się do zaprezentowania jednego tytułu, czyli „Głosu Starego Miasta” wydawanego przez NSZ. W przyszłości na łamach serwisu będzie również mowa o organach prasowych innych opcji politycznych.

„Głos Starego Miasta” nosił początkowo tytuł „Żołnierz Starego Miasta”, został on jednak zmieniony na skutek interwencji AK, w myśl reguły, że tylko oficjalne wydawnictwa Biura Informacji i Propagandy miały prawo używać słowa „żołnierz” w tytule. „Głos” był kierowany przez członka Brygady „Koło” Bohdana Gębarskiego „Granta”, drukarnia zaś mieściła się przy ulicy Dolnej 20. Pierwszy numer został najprawdopodobniej wydrukowany 8 lub 9 sierpnia, a kolejne ukazywały się aż do końca tego miesiąca. Koniec pisma jest bezpośrednio powiązany z upadkiem tego rejonu miasta.

W jednokartkowej gazecie można było znaleźć rozliczne informacje, od relacji z nasłuchów audycji radiowych (francuskich, angielskich polskich, niemieckich i rosyjskich), przez artykuły tematyczne i wiersze, aż po praktyczne wskazówki dotyczące sposobu prowadzenia walk. Oto wybrane przykłady:

„Żołnierz Starego Miasta”

„Głos Starego Miasta”

Zobacz też:

Czytaj wspomnienia prof. Bernhardta opublikowane w naszym serwisie. Polecamy!

Polecamy książkę „Z Miodowej na Bracką”:

Autor: Maciej Bernhardt
Tytuł: „Z Miodowej na Bracką. Opowieść powstańca warszawskiego”

Wydawca: i-Press [Histmag.org]

ISBN: 978-83-925052-9-7

Oprawa: miękka

Liczba stron: 334

Format: 140×195 mm

24 zł

(papierowa)

8,9 zł

(e-book)

Redakcja: Roman Sidorski

Napisz komentarz
Regulamin komentarzy
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Paweł Rzewuski

Absolwent filozofii i historii Uniwersytetu Warszawskiego, doktorant na Wydziale Filozofii i Socjologii UW. Publikował w „Uważam Rze Historia”, „Newsweek Historia”, „Pamięć.pl”, „Rzeczpospolitej”, „Teologii Politycznej co Miesiąc”, „Filozofuj”, „Do Rzeczy” oraz „Plus Minus”. Tajny współpracownik kwartalnika „F. Lux” i portalu Rebelya.pl. Wielki fan twórczości Bacha oraz wielbiciel Jacka Kaczmarskiego i Iron Maiden.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org