Autor: Paweł Rzewuski
Tagi: Historia kultury i sztuki, Historia polityczna, Media, Artykuły, II wojna światowa, Polska
Opublikowany: 2013-08-05 10:46
Licencja: wolna licencja

Jednokartkowy „Głos Starego Miasta” w powstańczej Warszawie

W czasie powstania warszawskiego w walczącej stolicy ukazywało się wiele tytułów prasowych wydawanych przez polskie podziemie. Jednym z nich był „Głos Starego Miasta”. Jakiego rodzaju treści można było w nim znaleźć?

Polska przedwojenna, a także ta z okresu okupacji, charakteryzowała się m.in. wielością dostęnych na rynku tytułów prasowych. Przed wrześniem 1939 roku przeciętny Polak mógł dowolnie przebierać we wszelkiego rodzaju gazetach. Hitler nie zdławił tego upodobania do prasy, spowodował jedynie, że liczna grupa ambitnych tytułów musiała zejść do podziemia. Powstanie Warszawskie nie przyniosło większej zmiany w zwyczajach Polaków i dalej łaknęli oni najnowszych informacji. Nic dziwnego, że ilość różnego rodzaju gazet i gazetek z tego okresu jest wręcz oszałamiająca. Nie da się zaprezentować ich wszystkich, dlatego ograniczę się do zaprezentowania jednego tytułu, czyli „Głosu Starego Miasta” wydawanego przez NSZ. W przyszłości na łamach serwisu będzie również mowa o organach prasowych innych opcji politycznych.

„Głos Starego Miasta” nosił początkowo tytuł „Żołnierz Starego Miasta”, został on jednak zmieniony na skutek interwencji AK, w myśl reguły, że tylko oficjalne wydawnictwa Biura Informacji i Propagandy miały prawo używać słowa „żołnierz” w tytule. „Głos” był kierowany przez członka Brygady „Koło” Bohdana Gębarskiego „Granta”, drukarnia zaś mieściła się przy ulicy Dolnej 20. Pierwszy numer został najprawdopodobniej wydrukowany 8 lub 9 sierpnia, a kolejne ukazywały się aż do końca tego miesiąca. Koniec pisma jest bezpośrednio powiązany z upadkiem tego rejonu miasta.

W jednokartkowej gazecie można było znaleźć rozliczne informacje, od relacji z nasłuchów audycji radiowych (francuskich, angielskich polskich, niemieckich i rosyjskich), przez artykuły tematyczne i wiersze, aż po praktyczne wskazówki dotyczące sposobu prowadzenia walk. Oto wybrane przykłady:

„Żołnierz Starego Miasta”

„Głos Starego Miasta”

Zobacz też:

Czytaj wspomnienia prof. Bernhardta opublikowane w naszym serwisie. Polecamy!

Polecamy książkę „Z Miodowej na Bracką”:

Maciej Bernhardt
„Z Miodowej na Bracką. Opowieść powstańca warszawskiego”
Wydawca: Histmag.org
Okładka: miękka
Liczba stron: 334
Format: 140x195 mm
ISBN: 978-83-925052-9-7

Książkę można również zakupić jako e-book. Przejdź do strony zakupu e-booka!

Redakcja: Roman Sidorski

Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Paweł Rzewuski
Absolwent filozofii i historii Uniwersytetu Warszawskiego, doktorant na Wydziale Filozofii i Socjologii UW. Publikował w „Uważam Rze Historia”, „Newsweek Historia”, „Pamięć.pl”, „Rzeczpospolitej”, „Teologii Politycznej co Miesiąc”, „Filozofuj”, „Do Rzeczy” oraz „Plus Minus”. Tajny współpracownik kwartalnika „F. Lux” i portalu Rebelya.pl. Wielki fan twórczości Bacha oraz wielbiciel Jacka Kaczmarskiego i Iron Maiden.

Wszystkie teksty autora

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
telefon: 798 537 653
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy