Spotkanie autorskie online z Cezarym Harasimowiczem, autorem książki „Tajemnica Iny” – zapraszamy do obejrzenia!

W piątek 20 listopada odbyło się spotkanie autorskie z Cezarym Harasimowiczem z okazji premiery jego najnowszej książki „Tajemnica Iny”. Gościem specjalnym był Marek Teler – autor wielu naszych artykułów, znawca tematyki przedwojennych artystów. Zapraszamy do obejrzenia transmisji!

Poznajcie fascynującą historię nietuzinkowej Iny Benity – wspaniałej gwiazdy przedwojennego filmu!

Spotkanie transmitowane było na profilach facebookowych 1944pl i Osnovapublishing. Rozmowę prowadziła Marta Kuligowska – dziennikarka w telewizji TVN, TVN Style i TVN Meteo Active, prowadząca program „Wstajesz i wiesz” na TVN24. Gościem specjalnym był Marek Teler, który opowiadał o prawdziwych losach Iny Benity.

O BOHATERCE KSIĄŻKI

Ina Benita (wł. Janina Florow-Bułhak) – urodzona w 1912 r. w Kijowie, polska aktorka teatralna i filmowa. Na scenie zadebiutowała w 1931 r., w filmie – rok później. Była jedną z najbardziej fascynujących przedwojennych gwiazd sceny i srebrnego ekranu. Zagrała w siedemnastu filmach. Piękna, charyzmatyczna, wszechstronnie utalentowana. W czasie wojny oskarżono ją o kolaborację z niemieckim okupantem. Współpracowała z wywiadem Armii Krajowej, była więźniarką na Pawiaku. Ostatni raz w Polsce widziano ją w czasie Powstania Warszawskiego. Jej powojenne losy długo pozostawały nieznane. Wiodły przez Niemcy, Francję, Algierię, Maroko i Casablankę, aż do Stanów Zjednoczonych, gdzie Ina Benita zmarła w 1984 r. w całkowitym zapomnieniu. Przez długie lata pozostawała bezpodstawnie wymazana z historii polskiej kultury.

„Ina Benita jest podobna do Mae West. Co ja mówię, to Mae West jest podobna do Iny Benity. (…) W każdym razie Mae West nie ma w sobie tego… tego czegoś, szukam odpowiedniej metafory i znajduję tylko jedno określenie: tajemnica. (…) Pod płaszczem seksapilu, beztroski, figlarnego humoru kryje się jakiś sekret, który nazwałbym smutkiem. Odkryłem ów tajemniczy spleen platynowej Iny Benity jesienią 1938 roku”.

O AUTORZE KSIĄŻKI

Cezary Harasimowicz – pisarz, scenarzysta, dramaturg. Autor scenariuszy, według których powstało kilkanaście filmów i seriali (między innymi „300 mil do nieba”, „Bandyta”, „Daleko od okna”, „Żyć nie umierać”, „Ekstradycja 3”, „Przeprowadzki”). Autor kilkunastu powieści (między innymi „Saga czyli filiżanka, której nie ma”, „Mirabelka”, „Była sobie miłość”). Laureat wielu nagród, w tym amerykańskiej nagrody Hartley-Merrill Prize.

GOŚĆ SPECJALNY:

Marek Teler (ur. 1996) - dziennikarz, popularyzator historii, bloger. Współpracownik portalu historycznego Histmag.org i czasopisma „Focus Historia”. Interesuje się między innymi historią kobiet, genealogią oraz artystami II Rzeczypospolitej. Autor książek „Kobiety króla Kazimierza III Wielkiego” i „Zapomniani artyści II Rzeczypospolitej”.

Książkę można kupić w księgarniach i online oraz na naszych Wirtualnych Targach Historycznych w promocyjnej cenie:

Więcej na temat przedwojennych gwiazd filmowych przeczytacie w naszym serwisie:

Polecamy książkę Marka Telera – „Zapomniani artyści II Rzeczypospolitej”

Marek Teler
„Zapomniani artyści II Rzeczypospolitej”
35 zł
Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org] i Wydawnictwo CM
Okładka: miękka
Liczba stron: 264
Format ebooków: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN: 978-83-65156-30-3 e-book / 978-83-66371-35-4 papier / 978-83-65156-49-5 audiobook

Książkę można też kupić jako e-booka lub audiobooka, w cenie 14,90 zł. Przejdź do możliwości zakupu e-booka lub do możliwości zakupu audiobooka!

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze

Polecamy artykuł...
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy