Zofia Wojtkowska – ,,Saga rodu Czartoryskich” – recenzja i ocena

opublikowano: 2020-11-23 11:23
wolna licencja
poleć artykuł:
„Saga rodu Czartoryskich” to opis dziejów jednej z najsłynniejszych i najbardziej wpływowych rodzin w historii naszego kraju. Potomkowie familii do dzisiaj pielęgnują pamięć o swojej historii.
REKLAMA

Zofia Wojtkowska –,,Saga rodu Czartoryskich” – recenzja i ocena

Zofia Wojtkowska
„Saga rodu Czartoryskich”
nasza ocena:
8.5/10
cena:
64,90 zł
Wydawca:
Iskry
Rok wydania:
2020
Okładka:
twarda z obwolutą
Liczba stron:
512
Premiera:
09.11.2020
ISBN:
978-83-244-1066-8
EAN:
9788324410668

Zofia Wojtkowska jest z wykształcenia historykiem (absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego), dziennikarką z zawodu. Pracowała m.in. w „Expresie Wieczornym”, „Wprost” i „Newsweeku”. Jest także autorką książki „Wiek ambasadora. Opowieść o życiu Edwarda Raczyńskiego” (Wyd. Iskry, 2017), która zwyciężyła w 2018 roku w Konkursie Historycznym Ministra Spraw Zagranicznych na najlepszą publikację dotyczącą historii polskiej dyplomacji. Jest również współautorką książki „Ona. Za kulisami III Rzeczypospolitej”.

Recenzowana publikacja przedstawiająca historię rodu Czartoryskich to intrygująca opowieść o ludziach z krwi i kości. Mimo posiadania ogromnych majątków i rozlicznych tytułów, również oni przeżywali chwile słabości, radość, życiowe wzloty i upadki. Ich losy nie były tak bajeczne i kolorowe, jak mogłoby się nam wydawać.

Czytając książkę Zofii Wojtkowskiej uświadamiamy sobie, ile radości jest w naszym życiu, kiedy możemy nim pokierować według własnych upodobań. Kilka wieków temu przedstawiciele wielkich rodów tyle szczęścia nie mieli. Tuż po narodzinach, życie nowego członka rodziny było już zaplanowane, a małżeństwa kalkulowane dla dobra całej familii. Jednym z wielu przykładów mariażu z rozsądku jest zamążpójście Izabelli Elżbiety z Czartoryskich za Jana Działyńskiego. Choć można wymienić również udane mariaże, w których małżonkowie byli dla siebie wręcz stworzeni. Takim przykładem jest para Witold Czartoryski i Jadwiga z Dzieduszyckich.

Recenzowana książka to kawał dobrej, historycznej literatury, która posiada odpowiedni aparat naukowy. Autorka dokonała słusznej decyzji wybierając poszczególnych przedstawicieli familii. To było konieczne, zwłaszcza, że ich liczba, przy wielu gałęziach rodowych, liczona jest w setki osób. Nie sposób przybliżyć życiorysy wszystkich z nich. Samo wydanie publikacji jest bardzo atrakcyjne. Składa się na nie: twarda oprawa, z dodatkową obwolutą, zarówno czarno-białe, jak i kolorowe ryciny oraz zdjęcia, bogata bibliografia, a także aneks, w którym znajduje się całe drzewo genealogiczne rodu Czartoryskich aż do czasów współczesnych.

REKLAMA

Na uznanie zasługuje również płynna narracja tekstu. Czuć, że autorka ma dobry warsztat pisarski oraz wiedzę merytoryczną, choć nie jest to zaskakujące biorąc pod uwagę zarówno wykształcenie Zofii Wojtkowskiej, jak i karierę zawodową. Barwna opowieść, pełna historii jest mimo wszystko lekka i przeznaczona dla każdego czytelnika. Dostępna także dla osób niezaznajomionych z tematyką, niemających wiedzy na temat rodu Czartoryskich. W tekście pojawiają się pojedyncze literówki, ale są to nieliczne uchybienia.

Dla niektórych czytelników pewnym mankamentem książki może być pobieżne potraktowanie przez autorkę niektórych wątków, a także brak dociekliwości w innych. Stając w obronie autorki warto podkreślić, że już we wstępie przybliża ona charakter pracy, jednocześnie zwracając uwagę na ominięcie niektórych tematów np. politycznych. Czytelnicy bardziej zaznajomieni z historią rodu Czartoryskich mogą czuć się zawiedzeni otrzymaniem jedynie garści ciekawostek, choć sama jestem zwolenniczką ścieżki, którą obrała autorka. Dzięki temu tematyka pracy jest dużo lżejsza, bardziej przystępna, otwarta na większe grono czytelników. Pamiętajmy, że nie sposób w jednej książce opowiedzieć tak bogatą historię osób niebanalnych, które przez setki lat wpływały na historię Polski i Europy.

„Saga rodu Czartoryskich” to książka warta uwagi. Spodoba się zwłaszcza osobom lubiącym ciekawostki oraz tym nieznającym historii wielkiej familii zapisanej na kartach historii naszego kraju. Może skłonić do rozszerzenia wiedzy w zakresie dziejów rodziny Czartoryskich i sięgnięcia po bardziej specjalistyczną literaturę. Jednak zaintryguje również pasjonatów historii. Niewątpliwie jest to świetna propozycja na prezent, np. bożonarodzeniowy, ze względu na atrakcyjne wydanie.

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Zofii Wojtkowskiej „Saga rodu Czartoryskich” bezpośrednio pod tym linkiem, dzięki czemu w największym stopniu wesprzesz działalność wydawcy lub w wybranych księgarniach internetowych:

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Judyta Ostapiak-Jagodzińska
Doktor nauk humanistycznych. Archeolog i historyk sztuki. Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i Polskiej Akademii Nauk. Z zamiłowania pasjonatka podróży. W ramach pracy doktorskiej prowadziła badania nad zagadnieniem obrazowania i technik zdobienia urn twarzowych z kultury pomorskiej. Interesuje się problematyką wizualizacji i obrazowania w pradziejach.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone