10 materiałów z Histmag.org, które szkoda byłoby przeoczyć (17 V 18)

opublikowano: 2018-05-17 17:39
wolna licencja
poleć artykuł:
„Anna, córka Kazimierza Wielkiego i teściowa Jagiełły”, „Kto odegrał największą rolę w pokonaniu III Rzeszy?” oraz matura z historii (mamy rozwiązania!), Noc Muzeów (program dla wszystkich miast wojewódzkich) i najlepsze historyczne pozycje na Warszawskich Targach Książki. To tylko niektóre spośród tematów poruszanych na łamach Histmaga w ostatnim tygodniu. Zapoznaj się z naszymi najciekawszymi materiałami!
REKLAMA


Kto odegrał największą rolę w pokonaniu III Rzeszy? Odpowiadają Brytyjczycy, Amerykanie, Niemcy i Francuzi

YouGov, brytyjska firma zajmująca się badaniami rynku i opinii publicznej, przeprowadziła niedawno ankietę wśród przedstawicieli czterech narodowości. Pytano ich o to, kto odegrał największą rolę w pokonaniu III Rzeszy. Wyniki, zależnie od narodowości, znacznie się różnią.

Anna, córka Kazimierza Wielkiego i teściowa Władysława Jagiełły

Anna, córka króla Kazimierza Wielkiego i Jadwigi żagańskiej została wydana przez jego następcę za mąż za hrabiego Celje Wilhelma z dalekiej Słowenii. Po latach mogła jednak powrócić do ojczyzny jako... matka polskiej królowej.

Noc Muzeów 2018 – data, program, atrakcje, lista muzeów

Noc Muzeów 2018 w poszczególnych miastach całej Polski. Jaka jest data konkretnych wydarzeń? Jaki program i atrakcje przygotowano? Które z muzeów i instytucji kultury biorą udział w wydarzeniu? Wszystkiego dowiesz się w naszym portalu!

Warszawskie Targi Książki 2018: 16 książek o historii, na które warto zwrócić uwagę!

W czwartek na Stadionie Narodowym w Warszawie rozpocznie się dziewiąta edycja Warszawskich Targów Książki – jednej z największych imprez wydawniczych w Polsce. Jak co roku zapytaliśmy zaprzyjaźnionych wydawców biorących udział w targach o to, jakie książki poleciliby czytelnikom naszego portalu. Oto 16 interesujących publikacji, które możecie znaleźć na Targach!

Przywróćmy obrazom ich dawny blask! – jak przebiega konserwacja i digitalizacja obrazów Biblioteki Kórnickiej? [galeria]

Trwają prace w ramach projektu cyfrowe udostępnianie zasobów Polskiej Akademii Nauk – Biblioteki Kórnickiej. Procesowi digitalizacji podlegają nie tylko rękopisy, starodruki i inne dokumenty. Częścią przedsięwzięcia jest również konserwacja i digitalizacja obrazów należących do zbiorów Biblioteki. Zobaczcie w jaki sposób przebiega ten proces!

Figle średniowiecznych artystów

Na marginesach średniowiecznych ważnych ksiąg i w zakątkach monumentalnych świątyń kryją się... osobliwości. Pokazują one, że żart i humor był w tej epoce na porządku dziennym.

Piątka z Cambridge. Anglicy w służbie NKWD

Siatka szpiegowska z Cambridge była nazywana najlepszym zespołem agenturalnym stworzonym przez Moskwę. Składał się on z ludzi, którzy nie mieli nic wspólnego z powszechnym wizerunkiem szpiega. Pewnie dlatego byli tak diablo skuteczni.

Matura historia 2018 – test: odpowiedzi, rozwiązania [WSZYSTKIE ODPOWIEDZI]

Matura historia 2018 za nami! W tym miejscu prezentujemy gotową, pełną listę odpowiedzi i rozwiązania części testowej – poziom rozszerzony. W Histmag.org sprawdzisz, jak poszedł Ci test na maturze z historii!

Na Facebooku jest nas już 75.000!

Profil Histmag.org na Facebooku śledzi już 75.000 Czytelników! Dziękujemy, że z nami jesteście – Wasze zainteresowanie jest dla nas niezwykle ważne. Jeśli nie ma Cię jeszcze z nami na Facebooku, gorąco zachęcamy do polubienia profilu!



Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!


Ponadto w serwisie opublikowaliśmy:



Konkurs: „Kobiety despotów” i „Spowiedź Nikosia zza grobu”!

„Kobiety despotów” to książka zawierająca prawdziwe biografie kobiet dyktatorów od czasów starożytnych do XXI wieku, a „Spowiedź Nikosia zza grobu” to pierwsza biografia ojca chrzestnego trójmiejskiej mafii. W naszym dzisiejszym konkursie możecie wygrać 4 zestawy tych książek. Zapraszamy do udziału w naszych zmaganiach!

Naukowcy szykują wydanie „zaginionego” notatnika Słowackiego

Rysunki z podróży po Bliskim Wschodzie, notatki obrazujące trudy wędrówki i słówka arabskie znajdują się m.in. w odkrytym kilka lat temu – uznawanym wcześniej za zniszczony – notatniku Juliusza Słowackiego. Jego reprodukcja zostanie wydana w tym roku.

Matura historia 2018 – konspekty wypracowań [AKTUALIZACJA]

Matura historia 2018 za nami! W tym miejscu zaprezentujemy konspekty wypracowań na poziom rozszerzony. W Histmag.org sprawdzisz, jak poszła Ci matura z historii!

Baron Roman von Ungern-Sternberg: mongolskie bóstwo wojny w ciele rosyjskiego dowódcy

Wśród Mongołów krążyła legenda o straszliwym starożytnym księciu-wojowniku, który mordował bez wytchnienia. Zabójcy potwora nie tylko zapieczętowali jego grób wielkim kamieniem, ale nałożyli też specjalne inkantacje, aby zły duch nigdy więcej się nie wydostał. W pewnym momencie w okolicy pojawił się jednak on – baron Roman von Ungern-Sternberg…

Warszawskie Targi Książki 2018 w obiektywie Histmag.org!

W czwartek rozpoczęły się 9. Warszawskie Targi Książki. Wydawnictwa, księgarnie, instytucje kultury i inne stowarzyszenia związane z rynkiem książki w Polsce otworzyły swoje stoiska dla tysięcy zwiedzających, którzy odwiedzą Targi przez weekend. Jak wyglądają Targi Książki Warszawa 2018 wyglądają od środka? Zobaczcie nasz fotoreportaż!

Gniezno: kolebka polskości jako pruskie miasto prowincjonalne na przełomie XIX i XX wieku

Zabory odcisnęły się głębokim piętnem na polskich miastach. Przykład Gniezna pokazuje, że historia tego okresu łączy w sobie intensywną germanizację z ogromnym rozwojem gospodarczym i wzrostem organizacji społecznej, typowym dla wielkopolskiej pracy organicznej.

Cinkciarze i przemytnicy

Przestępcy, kryminaliści, a może ofiary systemu? W PRL każdy kombinował jak umiał – sportowcy, wysoko postawieni urzędnicy, studenci. Jakie kary groziły za przemyt, handel obcą walutą i dewizami?

Włodzimierz Lubański – wielkość i pech

Na jego transfer do Realu Madryt za astronomiczną sumę miliona dolarów nie zgodził się Komitet Centralny PZPR. Kto wie, jak potoczyłyby się losy polskiej reprezentacji na Mundialu w 1974 roku, gdyby Włodzimierz Lubański rok wcześniej nie doznał poważnej kontuzji?

W pobliżu Wawelu odkryto dawny cmentarz. W jego miejscu powstanie apartamentowiec

Przy ul. Stradomskiej w Krakowie została wykupiona działka pod budowę hotelu i apartamentowca. Choć w miejscu tym odkryto pozostałości po starym cmentarzu i kilku budowlach, to prace będą kontynuowane – odpowiednie pozwolenie wydał wojewódzki konserwator zabytków.

Łódź, której już nie ma. Powstają cyfrowe rekonstrukcje łódzkich zabytków

Specjaliści z Politechniki Łódzkiej tworzą cyfrowe rekonstrukcje nieistniejących już zabytków Łodzi i regionu. Dzięki ich projektom można przenieść się do wirtualnych wnętrz zburzonych przez Niemców synagog, nieistniejących fabryk czy pałaców.

Czy Pomnik Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie zostanie usunięty?

Przyszłość Pomnika Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie pozostaje niepewna – według IPN propaguje on komunizm. Czy zostanie on rozebrany? Przeciwko takiemu rozwiązaniu protestowali ostatnio mieszkańcy miasta.

Marcin Luter: niepozorny mnich, który wstrząsnął Europą

Marcin Luter, choć niebył wojownikiem czy władcą, odcisnął swoje wyraźne piętno na historii Europy. W jaki sposób pobożny mnich doprowadził do rozłamu w Kościele katolickim? Ile prawdy jest w wizerunku Lutra, kreowanym przez jego przeciwników?

Zaginiony w trakcie wojny „Portret damy z wachlarzem” odnaleziony na aukcji w Berlinie

Dzieło Lovisa Corintha „Portret damy z wachlarzem” figuruje w ofercie berlińskiego domu aukcyjnego Grisebach GmbH. Obraz, zaginiony w trakcie II wojny światowej, znajduje się w polskim Katalogu strat wojennych.

Polska następców Piłsudskiego [Nieskończenie Niepodległa]

Śmierć Józefa Piłsudskiego nie zmieniła sytuacji w kraju – jego następcy postanowili kontynuować dotychczasową twardą linię dyktatury. Mnożyły się konflikty społeczne. Odpowiedzią na coraz większe napięcie międzynarodowe był chaos...

Historia „magii”, czarodziejów i nie tylko! [video]

W najnowszym odcinku na kanale Inna Historia w portalu Youtube prowadzący opowiada o tym jak podchodzono do magicznych obrzędów w Starożytności oraz Średniowieczu. Jaka jest historia magii i jak łączyła się ona z religią na przestrzeni wieków? Zobaczcie sami!

Filmy historyczne i seriale w telewizji (14 V – 20 V 2018)

Historia na małym ekranie, czyli filmy i seriale historyczne, produkcje inspirowane historią oraz dokumenty historyczne. To wszystko znajdziecie w naszym subiektywnym zestawie najciekawszych propozycji filmowych, które możecie zobaczyć w telewizji w najbliższym tygodniu!

Spielberg z Ełku, czyli nostalgia po polsku

Wraz z międzynarodowym sukcesem serialu „Stranger Things” do łask wróciła moda na kulturę lat 80. To czasy kaset magnetofonowych, VHS, komputerów Atari, BMX-ów, „Gwiezdnych Wojen” i Stevena Spielberga – i to wszystko czuć w serialu Netfliksa.

Jakie filmy zagraniczne oglądano w PRL? Powstaje filmowa baza danych

Badacze z Zakładu Historii i Teorii Filmu Uniwersytetu Łódzkiego przyjrzą się, jakie filmy z zagranicy oglądali Polacy w PRL. Przygotują też pierwszą w Polsce Internetową bazę danych zagranicznych filmów rozpowszechnianych w tym okresie w kinach i telewizji.

O romantyzmie i wolności po staropolsku!

Romantyzm i wolności po staropolsku będą tematami majowych spotkań w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Cykle „Przystanki do Niepodległej” i „XII wykładów o wolności” odbywają się w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

IV Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Jak osiągnąć sukces? Kariery w Europie na przestrzeni stuleci”!

Już po raz czwarty Wydział Historii i Dziedzictwa Kulturowego UPJPII przy współpracy z Kołem Naukowym Historyków Studentów i Doktorantów UPJPII organizuje konferencję naukową z serii „Jak osiągnąć sukces? Kariery w Europie na przestrzeni stuleci”. Konferencja pod patronatem naszego portalu odbywać się będzie w Krakowie, przy ul. Bernardyńskiej 3, w dniach 17-18 maja 2018 r.

Konferencja naukowa „Historia – wojsko – polityka. Marian Kukiel (1885–1973) i jego dzieło”

Już w przyszły czwartek, 24 maja, w Krakowie rozpocznie się dwudniowa konferencja naukowa poświęcona życiu i dorobkowi gen. dyw. prof. Mariana Kukiela – jednego z czołowych polskich historyków wojskowości i żołnierza Wojska Polskiego. Organizatorem wydarzenia jest Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Muzeum Narodowe w Krakowie. Histmag.org jest patronem medialnym konferencji.

Najnowszy, 95. numer kwartalnika „Karta” już w sprzedaży!

TEMAT NUMERU: Polska poza krajem. Emigranci z Polski – którzy w XX wieku, z rozmaitych powodów, emigrują do różnych państw: USA, Argentyny, Gwatemali, Wielkiej Brytanii, Szwecji – próbują odpowiedzieć na pytanie, czym jest dla nich miejsce pochodzenia i w jaki sposób wpłynęło na ich własną tożsamość.

Majowy numer Magazynu Historycznego „Mówią wieki” (5/2018)

Tematem miesiąca najnowszego numeru Magazynu Historycznego „Mówią wieki” są „Odsłony zimnej wojny”. „Zwycięstwa Andersa na Bliskim Wschodzie”, „Domine, przemyślny szlachcic z Podlasia”, czy „Umysł na tarczy” to niektóre inne tematy poruszane w najnowszym wydaniu „Mówią wieki”, które również warto przeczytać!

Z dziejów gospodarczych Polski – odc. 3!

To trzecia część serii magazynu "Mówią Wieki" zrealizowana wspólnie z Narodowym Bankiem Polskim, pod nazwą "Z dziejów gospodarczych Polski". W trzecim odcinku przeczytają Państwo o: Banku Polskim SA 1924-1939, czasach wojny oraz Stanisławie Grabskim. Zachęcamy do lektury!

5 najciekawszych nowości w Księgarni Odkrywcy w maju!

Prezentujemy wybór najciekawszych majowych nowości w Księgarni Odkrywcy. W tym miesiącu warto zwrócić uwagę na książki: „Pax Romana. Wojna, pokój i podboje w świecie rzymskim”, „Podchmielona historia Warszawy”, „Kraśnik 1914”, „Dom umarłych. Syberyjska katorga w czasach carów” oraz „Mundial. Historia. Od Urugwaju do Rosji”!

„Kobiety despotów” i „Spowiedź Nikosia zza grobu”

„Kobiety despotów” Przemysława Słowińskiego to książka zawierająca prawdziwe biografie kobiet dyktatorów od czasów starożytnych do XXI wieku. Natomiast „Spowiedź Nikosia zza grobu” Tadeusza Batyra to pierwsza biografia Nikodema Skotarczaka, ojca chrzestnego trójmiejskiej mafii. Polecamy je Waszej uwadze!

Szymon Jędrusiak – „Zawisza Czarny. Wielka wojna” – recenzja

Zawisza Czarny z Garbowa to ideał polskiego rycerza. Ulubieniec króla Władysława Jagiełły jest do dziś bohaterem licznych legend i anegdot. Zawisza jako as wywiadu w służbie Jego Królewskiej Mości? Czemu nie!

„Katyń – ostatni świadek” – reż. Piotr Szkopiak – recenzja filmu

Zwiastun filmu Piotra Szkopiaka „Katyń – ostatni świadek” wzbudził zainteresowanie w Polsce. Produkcja w niezłej, międzynarodowej obsadzie ma szansę przypomnieć światu o zbrodni katyńskiej. Czy dorównuje dziełu Andrzeja Wajdy?

Andrew Lownie – „Anglik Stalina. Szpiegowska historia wszech czasów!” – recenzja

Wszechstronnie wykształcony, o nienagannych manierach, a jednocześnie niebezpieczny agent sowieckich służb. Dlaczego Guy Burgess zdradził?

Ewa Kassala – „Hatszepsut” – recenzja

Jej postać wciąż fascynuje i wzbudza emocje. Jaki portret słynnej władczyni Egiptu kreśli na kartach swej najnowszej powieści Ewa Kassala?



Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!



Życzę miłej lektury!

Michał Świgoń
wydawca portalu „Histmag.org”
https://histmag.org
[email protected]
Facebook Histmag.org
tel.: 0692929681

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Michał Świgoń
Założyciel i wydawca „Histmag.org”. Odpowiada za działania promocyjne serwisu, kontakt z reklamodawcami i szeroko pojęte kwestie marketingowe. Jako dziennikarz współpracował z mediami ogólnopolskimi, regionalnymi i lokalnymi. Magister politologii Uniwersytetu Śląskiego (specjalność medioznawcza), ukończył również studia z zakresu marketingu.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone