Opublikowano
2019-05-16 16:42 (akt. 2019-08-14 11:09)
Licencja
Wolna licencja

Defilada 15 sierpnia 2019 – Katowice: program, trasa, utrudnienia

Defilada 15 sierpnia 2019 – Katowice okazały się miejscem organizacji obchodów Święta Wojska Polskiego. Decyzja ma związek z ogłoszeniem 2019 Rokiem Powstań Śląskich. Jak będą wyglądać: program, trasa, utrudnienia związane z tym wydarzeniem?


Zobacz też:
* Defilada w Katowicach [ZDJĘCIA]
* Defilada Wierni Polsce w Katowicach

15 sierpnia jest tradycyjnie obchodzony jako Święto Wojska Polskiego. W ten sposób upamiętnia się polskie zwycięstwo w bitwie warszawskiej z 1920 r. – przyzwyczailiśmy się zresztą. że wszelkie celebracje odbywają się w stolicy.

W tym roku jednak główne obchody odbędą się w Katowicach, co ma związek z uczczeniem powstań śląskich. Decyzja o takim rozwiązaniu zapadła w połowie maja:

Defilada 15 sierpnia 2019 – Katowice: program

W defiladzie weźmie udział 2600 żołnierzy, 185 jednostek sprzętu wojskowego i 60 statków powietrznych. Wydarzenie to będzie okazją do zobaczenia przedstawicieli oddziałów pancernych i specjalnych, spadochroniarzy, marynarzy oraz żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Swoich reprezentantów będą miały także uczelnie wojskowe: Wojskowa Akademia Techniczna, Akademia Marynarki Wojennej, Akademia Wojsk Lądowych i Lotnicza Akademia Wojskowa. Zaprezentują się także różne formacje proobronne oraz klasy mundurowe. Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zaprosił do udziału również śląskich górników, jako osoby wykazujące się na co dzień odwagą i kształtujące oblicze Śląska i całej Polski.

W przemarszu wezmą udział także zagraniczni reprezentanci z wojsk sojuszniczych stacjonujących w Polsce, tj. ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji.

Defilada 15 sierpnia 2019 – Katowice: trasa

Katowicka defilada rozpocznie się 15 sierpnia o godz. 14:00 na ul. Bagiennej, przejdzie al. Walentego Roździeńskiego (od wiaduktu na ul. Lwowskiej przez Rondo gen. Jerzego Ziętka) i dalej aleją W. Korfantego, a następnie zakończy się na wysokości Ronda Pętli Słonecznej.

Defilada 15 sierpnia 2019 – Katowice fot. Umkatowice, opublikowano na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0.

Defilada 15 sierpnia 2019 – Katowice: utrudnienia

Utrudnień należy spodziewać się już od godz. 19:00 14 sierpnia (środa).

Ze względu na organizację defilady ze zwykłego ruchu zostaną wyłączone:

  • al. Korfantego – zamknięta na odcinku od skrzyżowania z ul. Telewizyjną do skrzyżowania z ul. Moniuszki, na całym odcinku, łącznie ze wszystkimi skrzyżowaniami poprzecznymi z ulicami: Karłowicza, Gnieźnieńską, Konduktorską, Kozioła, Słoneczną, z rejonem pętli Słonecznej, ulicami: Katowicką, Olimpijską, Morcinka, Chorzowską.
  • rondo gen. Jerzego Ziętka –w tym miejscu nastąpi całkowite wstrzymanie ruchu.
  • ul. Chorzowska – zostanie zamknięta na odcinku od skrzyżowania z ul. Sokolską do ronda gen. Jerzego Ziętka.
  • ul. Roździeńskiego – zostanie wyłączona na odcinku: rondo gen. Jerzego Ziętka – Droga Krajowa 86.
  • ul. Bagienna – zostanie zamknięta na odcinku od centrum Katowic do rejonu wiaduktu przy ul. Lwowskiej, na całym odcinku łącznie z wszystkimi skrzyżowaniami poprzecznymi z ulicami: Murckowską (zjazdy i wyjazdy na węźle drogowym), Bohaterów Monte Cassino (zjazdy i wyjazdy), Braci Stawowych, 1 Maja, Krakowską.
  • tunel pod rondem gen. Jerzego Ziętka także będzie niedostępny całkowicie dla kierowców.

Utrudnień należy się spodziewać przynajmniej do godz. 18:00 15 sierpnia. Ze względu na organizację wydarzenia, zmianie ulegnie także kursowanie komunikacji miejskiej. Więcej informacji na ten temat dostępnych jest na stronie Zarządu Transportu Metropolitalnego.

Zobacz też:

15 sierpnia, 11 listopada i nie tylko... – defilady wojskowe w II RP [galeria]

Defilada wojskowa to jedna z najpopularniejszych form czczenia świąt państwowych, dlatego często urządzana jest przy okazji takich uroczystości jak Święto Wojska Polskiego 15 sierpnia czy Święto Niepodległości 11 listopada. Jak wyglądały defilady w II Rzeczpospolitej, w której armia odgrywała niezwykle ważną rolę? I z jakich innych okazji były urządzane? Zapraszamy do obejrzenia wyboru fotografii z tamtego okresu!Czytaj dalej...
Napisz komentarz
Regulamin komentarzy

Gość: yahu |

polecam NEWS: 321: https://rudaslaska-ruda-slaska.blogspot.com/p/xx.htmlPiS władza zdecydowała zrobić tą defiladę w Katowicach. Jest to o tyle dziwaczne, że cała ta defilada przejdzie po rondzie o nazwie 'jerzego ziętka'

i obok jego pomnika - czyli obok czegoś co jest (według IPN i obowiązującej ustawy) przestępstwem polegającym na istnieniu i propagowaniu / szerzeniu zakazanych "reliktów" z epoki komuny i PRL !!


Innymi słowy władze wolnej Polski tolerują i ignorują łamanie prawa przez władze Katowic i Śląska !! W rezultacie Wojsko Polskie będzie defilować po rondzie i obok pomnika stalinowskiego funkcjonariusza, kolesia 'bieruta' i innej czerwonej gadziny nasłanej tu do zaprowadzania zbrodniczego reżimu CCCP !!Jakby ktoś nie zdawał sobie sprawy kim był ów 'ziętek' to tu jest sporo danych: http://jerzy-jorg-zietek.blogspot.com/Odpowiedz

Gość: Ależ z ciebie cieknie mowa nienawiści |

@ Gość: yahuOdpowiedz

Gość: polonos |

@ Gość: yahu Gen Ziętek był Ślązakiem i dla Śląska zrobił bardzo dużo, jeśli uważasz, że wszystko, co za tzw, komuny powstało należy zniszczyć, zniszcz swój dom, rodzinę, dyplomy, wspomnienia niezapomniane. Ślązacy nie pozwolą na zniszczenie pamięci o Ziętku, tylko ze względu na to , że Morawiecki urządził sobie kampanię wyborczą w KatowicachOdpowiedz

Gość: CZEKISTA |

@ Gość: I DOSKONALE to ująłeś Mon Cheri Drogi Gościu, jak najbardziej od tym bardziej a każdy pajac tu wypowiadający się niech zastanowi się nim opluje WIELKIEGO POLAKA, czy uważa iż stan Katowic spadł mu z nieba w prezencie od jego bozia, bo doskonale pamiętam Katowice przed a studiując dzieje wielkiego Mu rodu Tiele - Winklerów, to właśnie Oni ze wsi stworzyli miasto , zbudowane na wyrąbanych lasach i zasypanych stawach , czyli z krótką przerwą w historii miasta niejako J. Ziętek pociągnął zadanie budowy po pruskiej dynastii . Naród Śląski wie , komu zawdzięczają zbudowanie miasta, familoków, szkół , przedszkoli i ochronek dla sierot, dla chorych górników. Do wielkich budowniczych Katowic, Następcą J. Ziętka , był E. Gierek , a krytykantom usiłującympluć na Wielkich synów Śląska poddaję zamysł , czego takiego sami dokonali że innych krytykują . A jeden z drugim tylko tyle wie, co z miski ryżu zje , a przecież należy brać pod uwagę uwarunkowania zarówno polityczne jak i gospodarcze budowy miasta, a każdy z tych poprzedników robił to jak umiał najlepiej i chwacit .Odpowiedz

Gość: Kl |

Kpiny, defilada na rondzie generala Jerzego Zietka.....starego lokaja komunistow. Slazaki nie dali tego rusxyc bo on nasz. Oni maja mentalnosc plemienna, jak zydzi czy cyganie. Niech bedzie taki czy owaki ale nasz ziomal I nie damy go ruszyc. Zietek byl sluga komuchow ale co tam, grunt ze wybudowal karuzel w parku..........Odpowiedz

Gość: adam |

O ile mi wiadomo niejaki pan kaczyński też do siebie kazał mówić "towarzyszu".Pamiętaj o tym.Odpowiedz
Redakcja

Redakcja Histmag.org

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org