Idea, która zmieniła świat - czy istnieje?

opublikowano: 2023-08-02 13:27
wolna licencja
poleć artykuł:
Idea, myśl, wizja świata - wszystko sprowadza się do motywu, który potrafi poruszyć miliony ludzi. Czy zastanawialiście się kiedyś, do czego potrzebna jest nam filozofia? Poniżej znajdziecie kompendium wiedzy Histmaga na tematy filozoficzne.
REKLAMA
Martwa natura z czaszką i piórem do pisania

Sylwetki filozofów i myślicieli

Który filozof mieszkał w beczce i dlaczego? Który filozof jest twórcą stoicyzmu? Te i wiele innych pytań kojarzycie na pewno z lekcji historii lub języka polskiego. Dlatego często filozofia brana jest pod uwagę jako przygotowanie do matury i... na tym koniec. Filozofowie potrafili jednak zmieniać świat, a ich biografie bywają równie fascynujące, jak poglądy, które głosili.

Idea w literaturze

Jeśli zastanawialiście się kiedykolwiek od tego, jak zacząć swoją przygodę z filozofią i tematyczną literaturą, ale brakowało wam inspiracji, polecamy kilka fragmentów ciekawych książek w tym zakresie. Anarchizm, koncepcje wojny czy pokoju, a nawet idea korporacjonizmu w doktrynie katolickiej! Różnorodność tematyczna potwierdza, że fiozofia niejedno ma imię!

Wojna a filozfia

Wartości takie jak prawda, piękno i dobro przyświecały wielkim myślicielom od czasów antycznych. Mówili o nich Platon czy Arystoteles. Historia uczy jednak, że idea wykorzystana w niecnych celach może gubić całe narody.

Książki 

Nasi redaktorzy nie zasypiają gruszek w popiele i z chęcią recenzują filozoficzne nowinki wydawnicze. W poniższym zestawieniu odnajdziecie ich subiektywne oceny publikacji, które pomogą wam zaoszczędzić czas w księgarniach. Kto wie? Może też rozwieją wasze wątpliwości przy wyborze prezentu dla bliskiej osoby?

Różne prądy myślowe

Od stoicyzmu, po korzenie faszyzmu. W tym zestawieniu przedstawiamy wam, jak idea może namacalnie zmieniać rzeczywistość, w której żyjemy. Jeśli szukacie odpowiedzi na pytanie: „Kiedy narodziła się filozofia”? Odpowiedź wydaje się oczywista - wtedy, kiedy pojawił się człowiek i jego refleksja na temat świata. Jeśli zapytacie „Jak wykorzystać filozofię w praktyce?". Przykłady znajdziecie poniżej.

Filozfia bez bólu

Jak antyczni filozofowie postrzegali charaktery i temperamenty człowieka? Co Jean-Jacques Rousseau myślał o Polakach? Czy Arystoteles wysłałby sześciolatka do szkoły? A może kilka słów o prawdzie? W tej części  proponujemy treści, które pokazują niecodzienne ujęcie filozofii.

Zobacz też: Tematy Histmag.org - jeśli nie wiesz od czego zacząć!

Polecamy książkę: „Historia. Poradnik maturalny”

Sebastian Adamkiewicz, Karolina Sikała
„Historia. Poradnik maturalny”
cena:
Okładka:
miękka
Liczba stron:
160
Format:
135x200
Redakcja:
Michał Świgoń
ISBN:
978-83-62329-12-0
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone