Autor: Redakcja
Tagi: Redakcyjne
Opublikowany: 2020-03-24 11:39
Licencja: wolna licencja

Top 20 z 20 tysięcy! Najpopularniejsze teksty z Histmag.org

Przykuwające Waszą uwagę, odkrywcze, edukujące, a nieraz zdumiewające. Oto teksty, które pokochaliście przez lata naszej działalności! Prezentujemy Wam wybór 20 absolutnie najchętniej czytanych przez Was tekstów spośród ponad 20 tysięcy, które ukazały się w Histmag.org. #Zostanwdomu i czytaj!
Tekst ma więcej niż jedną stronę!
Strona 1
Strona 2
Strona 3
Strona 4

Każdy rok działalności Histmag.org to nowe materiały dla Was. W ubiegłym roku staliśmy się pełnoletni, a w tym roku liczba treści na naszej stronie przekroczyła 20 tysięcy! Z tej okazji przygotowaliśmy zestawienie najpopularniejszych artykułów z ostatnich kilku lat. Zapraszamy do lektury!

1. Krainy historyczne w Polsce. 10 faktów, które warto poznać

Numerem jeden, czyli najchętniej przez Was czytanym tekstem, jest artykuł Tomasza Leszkowicza. Bierze on na tapet krainy historyczne w Polsce, które często różnią się od powszechniej znanych nam krain geograficznych. Jakie ziemie wchodziły w skład dawnej Korony? Czy dzisiejsze województwa pokrywają się z dawnymi dzielnicami? Podział na krainy historyczne Polski wykrystalizował się w średniowieczu, a dziś jest często nieuświadomiony.

2. Kunegunda, córka Kazimierza Wielkiego: nieszczęśliwa panna młoda

Drugim najchętniej czytanym tekstem jest artykuł Marka Telera o Kunegundzie – młodszej córce króla Polski Kazimierza III Wielkiego i Anny Aldony. Nie zaznała ona małżeńskiego szczęścia. Została co prawda poślubiona księciu bawarskiemu Ludwikowi, ale z powodu rodzinnych sporów przez lata nie mogła zamieszkać w ojczyźnie męża. Jak wyglądało życie bohaterki popularnego serialu opowiadającego o Kazimierzu Wielkim? Dowiedz się z artykułu Marka!

3. Skąd pochodzą nazwiska?

Trzecie miejsce na naszym podium to artykuł napisany wspólnie przez Natalię Zawadzką i Bartosza Rodaka o historii nazwisk. Opowiedziano w nim zarówno historię formowania się samego zjawiska nadawania nazwisk, początki antroponimii oraz sposoby poszukiwania początków własnego nazwiska. Znajdźcie i swoje!

4. Jak przeklinali nasi przodkowie?

Tuż za podium znajduje się felieton Sebastiana Adamkiewicza o wulgaryzmach używanych przez naszych pradziadów. Dzięki lekturze dowiemy się nie tylko o magicznej mocy przekleństw, ale także o zmieniającym się znaczeniu dziś powszechnie używanych wyrazów. Wiecie dlaczego kiedyś za powiedzenie o kobiecie „kobieta” można było dostać w zęby? Czas to sprawdzić!

5. Wikingowie i początki ich wypraw w VIII-IX w. – prawda i mity

Czy oglądaliście serial „Wikingowie”? Dzięki Marcinowi Sałańskiemu i napisanemu przez niego artykułowi mogą się państwo teraz dowiedzieć, na ile jest on realistyczny. W artykule przedstawiona została zarówno historia wikingów, jak ich wypraw oraz uwarunkowanie polityczno-gospodarcze. I sporo więcej.

Długa łódź wikińska, wizerunek z Tkaniny z Bayeux (fot. Urban, opublikowano na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported).

Spodobał ci się nasz artykuł? Podziel się nim na Facebooku i, jeśli możesz, wesprzyj nas finansowo. Dobrze wykorzystamy każdą złotówkę! Kliknij tu, aby przejść na stronę wsparcia.

6. Droga do niepodległości Polski – kalendarium i zdjęcia

Jesteśmy zgodni co do tego, że długą i trudną drogę Polski do niepodległości otworzył wybuch I wojny światowej, a zakończył... no właśnie, czy 11 listopada na pewno był końcem zmagań o niepodległość? Materiał Tomasza Leszkowicza i Sebastiana Adamkiewicza omawia tę kwestię używając ciekawej formy - kolejne niepodległościowe kroki milowe opatrzone są fotografiami omawianych wydarzeń.

7. Potrawy naszych dziadków, o których warto przypomnieć

Smutne czasy PRL mocno zubożyły polską kuchnię. Dla wielu ludzi rodzima tradycja kulinarna kończy się na schabowych i mielonych. Tymczasem niegdyś jadano rzeczy, które nawet dzisiaj rzadko goszczą na polskich stołach. Jakie były potrawy naszych dziadków?

Restauracja Kosza przy ulicy Grodzkiej w Krakowie, 1934 r. (fot. ze zbiorów NAC, Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji, sygn. 1-G-7056-1, domena publiczna).

8. Chicago ery Reagana [Galeria]

Jeff Wassmann (ur. 1958) amerykański artysta, pisarz i fotograf, w drugiej połowie lat 80. rozpoczął swój fotograficzny projekt ukazujący życie codzienne w słynnym „Wietrznym mieście”. Jak bardzo klimatyczne ulice Chicago czasów Reagana różniły się od polskich ulic w tym samych latach?

9. Skąd wzięli się Polacy?

Od pewnego czasu archeolodzy i historycy zasypują nas sensacjami głoszącymi, że dotychczasowy, utrwalony w szkolnych podręcznikach, obraz powstania Polski jest już nieaktualny i zasługujący na odesłanie do lamusa naukowych teorii. Skąd więc naprawdę wzięli się Polacy? To pytanie, na które od wieków próbują odpowiedzieć tabuny badaczy, wciąż fascynuje.

10. 15 potraw staropolskich, które warto przypomnieć

Ile jest „staropolskości” w każdym daniu określanym tym mianem? Mamy przecież przyprawy do mięsa, chleby, gulasze, bigosy, pierogi i inne przepisy. Pytanie brzmi: ile z tego wszystkiego to prawdziwie potrawy staropolskie? Jak wyglądała historyczna kuchnia staropolska?

Dziękujemy, że z nami jesteś! Chcesz, aby Histmag rozwijał się, wyglądał lepiej i dostarczał więcej ciekawych treści? Możesz nam w tym pomóc! Kliknij tu i dowiedz się, jak to zrobić!

11. Masakra nankińska: ludobójstwo, wina i pamięć [uwaga drastyczne fotografie]

13 grudnia 1937 roku w Nankinie, wówczas faktycznej stolicy Chin, Japończycy urządzili trwającą sześć tygodni rzeź ludności cywilnej i jeńców wojennych. Masakra nankińska pochłonęła wedle ocen około 300 tys. osób: mężczyzn, kobiet i dzieci. Była najbardziej dramatycznym momentem półwiekowej ekspansji Japonii na kontynent azjatycki, rozpoczętej wojną z Chinami w 1894 roku.

12. Bitwa pod Grunwaldem, 15 lipca 1410 roku

Oto bitwa pod Grunwaldem w świetle badań naukowych! Jak wyglądało ustawienie wojsk i ile wynosiła ich liczebność? Czy Krzyżacy użyli „wilczych dołów”, a po stronie polskiej walczyła chłopska piechota? Jaki był przebieg starcia?

„Epopeja słowiańska: Po bitwie pod Grunwaldem. Solidarność północnych Słowian” (obraz Alfonsa Muchy, 1924 r.)

13. 6 wynalazków, które zmieniły oblicze średniowiecza

Średniowiecze to zdecydowanie nie ciemne wieki, jeśli chodzi o wynalazki! Ludzie średniowiecza odznaczali się sporą pomysłowością: odkrycia z Antyku lub Dalekiego Wschodu udoskonalali i przerabiali na własną modłę. Nie stronili także od wprowadzania nowych rozwiązań. Sami zobaczcie, z ilu rzeczy korzystamy do dzisiaj!

14. Orzeł Biały. Dlaczego herb Rzeczypospolitej wymaga poprawek

Kolejnym tekstem w naszym zestawieniu jest artykuł Romana Sidorskiego poświęcony herbowi naszego kraju. Poznamy jego historię, problemy towarzyszącego jego powstaniu i okoliczności, dzięki którym ma wygląda taki, a nie inny. Na koniec zaś dowiemy, dlaczego powinien być inny.

15. Bolesław Śmiały i jego czarna legenda

Bolesław II, zwany Śmiałym lub Szczodrym, to do dziś jeden z najbardziej kontrowersyjnych władców Polski. Przyczynił się do podniesienia z upadku państwa Piastów po załamaniu z czasów Mieszka II, odnowił arcybiskupstwo gnieźnieńskie i koronował się na króla, prowadził także bardzo odważną i szeroko zakrojoną politykę zagraniczną. Jednak niewyjaśniony konflikt z biskupem krakowskim Stanisławem stał się przyczyną jego upadku. Kto miał rację? Biskup był zdrajcą, czy król mordercą?

Histmag jest darmowy. Prowadzenie go wiąże się jednak z kosztami. Pomóż nam je pokryć, ofiarowując drobne wsparcie! Każda złotówka ma dla nas znaczenie.

16. Więźniarki z Ravensbrück - piekło żeńskiego obozu koncentracyjnego

Jak wyglądały warunki w żeńskich obozach koncentracyjnych? Były lżejsze, czy też kobiece odpowiedniki strażników Auschwitz i Buchenwaldu wyróżniały się jeszcze większym okrucieństwem?

17. Najsłynniejsi rycerze

Połyskujące zbroje, turnieje i szlachetne czyny... A może pordzewiałe pancerze, brutalne pojedynki i rzezie niewinnych? Czego musiał dokonać rycerz, aby trwale zapisać się w pamięci potomnych? Kim byli najsłynniejsi rycerze?

Wilhelm Marshal wysadza z siodła Baldwina de Guinesa (domena publiczna)

18. Wrzesień 1939: jak rzeczywiście bili się polscy żołnierze?

Wojna w obronie II Rzeczpospolitej: trwała trzy tygodnie, czy może do momentu rozbicia grupy majora „Hubala”? Jak spisał się polski żołnierz, a jak jego dowódcy? Kto okrył się chwałą, a kto hańbą...?

19. 7 zabytków na Mazurach, które warto zobaczyć

Jeziora, żagle, lasy...Z tym kojarzą się wakacje na Mazurach. A jakie atrakcje w regionie można zaproponować osobom, które interesują się historią? Od jakich historycznych miejsc najlepiej zacząć zwiedzanie Mazur? Przedstawiamy przygotowany przez Tomasza Leszkowicza zbiór najciekawszych historycznych atrakcji turystycznych Pojezierza Mazurskiego i Iławskiego – czyli historycznych Mazur!

20. Prawdziwy powód wybuchu I wojny światowej

Od 1914 roku, kiedy Europa stanęła raptem w ogniu wojny światowej, przyjęło się uważać, że była ona czymś nieuniknionym. „Czy aby na pewno?”, stawia pytanie Michał Gadziński, po czym prezentuje wydarzenia, które doprowadziły do wybuchu światowego konfliktu. Poznajemy kryzysy, aspiracje mocarstw, grę dyplomatyczną między państwami i, na końcu, prawdziwy powód wybuchu I wojny światowej.

Lubisz czytać artykuły w naszym portalu? Wesprzyj nas finansowo i pomóż rozwinąć nasz serwis!

Tekst ma więcej niż jedną stronę!
Strona 1
Strona 2
Strona 3
Strona 4
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
telefon: 798 537 653
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy