Autor: Redakcja
Tagi: Wydarzenia, Historia kultury i sztuki, Książki, Naukowcy, Doktoranci, Studenci, Polska
Opublikowany: 2020-04-16 07:24
Licencja: wolna licencja

Wirtualne Targi Historyczne 2020: publikacje przekrojowe

Trwają Wirtualne Targi Historyczne. Publikacje prezentowane w ramach wspomnianego przedsięwzięcia zostały podzielone na 5 kategorii: starożytność i średniowiecze, nowożytność i XIX wiek, wiek XX (bez II wojny światowej), II wojna światowa oraz publikacje przekrojowe. Poniżej prezentujemy listę publikacji przekrojowych.

Uwaga, Targi zakończyły się. Ceny promocyjne podane przez wydawców mogą już być nieaktualne.

Zobacz także:

Oto publikacje prezentowane w ramach Wirtualnych Targów Historycznych:

Alicja Zawisza
„Do nich przyszła Polska”
22,00 zł
Wydawca: Centrum Historii Zajezdnia

Po dwudziestu pięciu latach wznowiona została cenna edycja wspomnień Polaków mieszkających we Wrocławiu od przełomu XIX i XX w. do końca II wojny światowej. Opublikowany w 1993 r. tom pt. „Do nich przyszła Polska... wspomnienia Polaków mieszkających we Wrocławiu od końca XIX w. do 1945 r.” był wydarzeniem edytorskim oraz sukcesem naukowym i osobistym Alicji Zawiszy, zaliczającej się do nielicznej grupy wrocławskich pionierów.

Marcelina Jakimowicz, Piotr Zubowski
„Obertyn. Opowieści o życiu miasteczka”
45,00 zł
Wydawca: Centrum Historii Zajezdnia

Polsko-ukraińska publikacja stanowi efekt międzynarodowego projektu naukowego, poświęconego jednemu z miasteczek dawnego województwa stanisławowskiego – Obertynowi. Na podstawie relacji mówionych i spisanych wspomnień ukazano w niej pamięć Polaków, Ukraińców i Żydów na temat wspólnego życia we wschodnich województwach II Rzeczypospolitej oraz okoliczności opuszczenia na trwałe domu rodzinnego i rozstania ze sobą w trakcie II wojny światowej i o okresie powojennym. Opowieści mieszkańców przeplatają się tworząc wspólną narrację o życiu w małym miasteczku na Pokuciu od ok. 1918 r. do końca lat 50. XX w.

Kolektyw Niebotyki
„Drapacz Chmur i inne wynalazki”
27,00 zł
Wydawca: Archifoto

W jaki sposób moderna zmieniła nasze myślenie o mieście? Co to jest winda paciorkowa? Do czego służyły ogrody zimowe? O architekturze dwudziestolecia międzywojennego oraz zachodzących w tym okresie zmianach na ulicach Katowic opowiada skierowana do dzieci publikacja: “Drapacz chmur i inne wynalazki” autorstwa kolektywu Niebotyki. Autorzy zapraszają w podróż ulicami Katowic z lat 20. i 30. XX wieku. Cofając się w przeszłość, skupiają się na stanowiących wówczas sensację wynalazkach.

Praca zbiorowa
„Z historią na szlaku. Zabytki w Polsce, które warto zobaczyć”
35,00 zł
Wydawca: Histmag

Książka jest dostępna w 2 częściach również jako e-book w cenie po 7,90 zł każda część.

W Polsce znaleźć można setki zabytków i miejsc związanych z przeszłością – wystarczy tylko trochę poszukać. „Z historią na szlaku. Zabytki w Polsce, które warto zobaczyć” to poradnik, który zainspiruje miłośników podróży po atrakcjach historycznych. Zapraszamy na podróż po terenach znanych turystycznie i tych, które mniej kojarzą się jako miejsce wycieczek. Opisujemy Pomorze Zachodnie, Warmię, Mazury, Podlasie, okolice Łodzi i Częstochowy, Góry Świętokrzyskie, Lubelszczyznę i Zagłębie Dąbrowskie. Pokazujemy miejsca znane w całej Polsce jak i takie, które popularne są raczej lokalnie. Każde z nich ma za sobą historię wartą uwagi. Publikację uzupełnia mapa krain historycznych w Polsce, uzupełniona o komentarz poświęcony podziałom naszego kraju na różne dzielnice, ziemie i regiony.

Nadia Sola-Sałamacha
„Moda patriotyczna w Polsce. Od konfederacji barskiej do powstania warszawskiego”
28,26 zł
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej

Album ukazuje jak Polacy wyrażali uczucia patriotyczne przez strój i jego dodatki. Głównym założeniem było opisanie procesu świadomego stylizowania wyglądu zewnętrznego w ten sposób, aby epatował on uczuciami miłości do ojczyzny lub wrogości wobec jej przeciwników. Proces ten został ujęty w szerokim kontekście i długich ciągach czasowych, poczynając od narodzin mody narodowej na przełomie XVI i XVII w. po koniec II wojny światowej. Naświetlone zostały okoliczności, w których moda patriotyczna się rodziła, oraz te, które doprowadzały do jej zaniku. Omówiono również proces powstawania, zapominania i odradzania się na nowo pewnych symboli i haseł patriotycznych. Celem przyświecającym powstaniu albumu było ustalenie stopnia trwałości lub zmienności sposobów wyrażania uczuć patriotycznych przez sposób ubierania się.

Elżbieta Błażewska
„Mechaniczne zegary domowe w zbiorach Muzeum Historycznego Miasta Krakowa”
150,00 zł
Wydawca: Muzeum Krakowa

Wydawnictwo prezentuje cenną kolekcję zegarów domowych w Muzeum Krakowa. Jej trzon stanowi zbiór 198 zegarów z prywatnej kolekcji Władysława Miodońskiego, która po jego śmierci trafiła do muzeum.

Publikacja przedstawia zegary nie tylko w aspekcie artystycznym, ale jako wytwory różnych gałęzi rzemiosła. Noty katalogowe szczegółowo opisują oprawy czasomierzy, jak również budowę ich mechanizmów. Katalog zawiera noty biograficzne twórców zegarów oraz czas i miejsce ich powstania.

Yuri Slezkine
„Dom Władzy”
111,20 zł
Wydawca: Państwowy Instytut Wydawniczy

Książka dostępna także jako ebook w cenie 20,00 zł: LINK

Nowatorska praca znanego amerykańskiego historyka i eseisty poświęcona wyjątkowemu budynkowi w Moskwie, gdzie zamieszkiwali wszyscy prominentni politycy najwyższych władz partii i rządu Związku Sowieckiego. Autor opowiada dzieje komunistycznej władzy w Rosji przez pryzmat losów kolejnych generacji mieszkańców „Domu Władzy” wybudowanego w centralnym punkcie dzielnicy Błota w Moskwie. Trudno znaleźć lepszą perspektywę do opowiadania o kulisach życia sowieckich ludzi na świeczniku. Rzecz odkrywcza, świetnie napisana, która trafi do kanonów literatury sowietologicznej.

Praca zbiorowa pod redakcją Timothy Brooka, Michaela van Walta van Praaga, Miek Boltjes
„Święty ład. Stosunki międzynarodowe w Azji od czasów Chyngis-chana”
55,20 zł
Wydawca: Państwowy Instytut Wydawniczy
Tłumaczenie: Józef Pawłowski

Książka jest rezultatem badań nad istotą suwerenności, władzy i jej legitymizacji, tworzenia się państw oraz nad relacjami między bytami politycznymi w Azji Środkowej i Wschodniej, od początku XIII do początku XX w. Badania te kwestionują opis współczesnych stosunków międzynarodowych w Azji jako systemu niezależnych państw, sprawujących suwerenną władzę nad swym terytorium. W regionach, o których jest mowa, suwerenność państw i relacje między różnymi podmiotami kształtowały się na całkowicie odmiennych zasadach niż na Zachodzie. Autorzy postawili sobie za cel nie tyle opisanie zasad funkcjonowania relacji międzypaństwowych w Azji obecnie, ale doprowadzenie do głębszego poznania dziejów tego regionu i lepszego rozumienia kontekstu współczesnych dyskusji na temat tego, czym w istocie są te relacje i co wpływa obecnie na napięcia i konflikty w Azji.

Eric Kurlander
„Demony Hitlera. Ezoteryczne korzenie III Rzeszy”
27,50 zł
Wydawca: Państwowy Instytut Wydawniczy
Tłumaczenie: Katarzyna Pachniak

Książka dostępna także jako ebook w cenie 20,00 zł: LINK

Zainteresowanie sferami okultystycznymi w nazistowskich Niemczech nie jest rzeczą nieznaną. Pokutuje jednak przekonanie, że były to prywatne fascynacje Himmlera czy Goeringa. Kurlander przeprowadził staranne badania docierając do nieznanych wcześniej materiałów źródłowych. Na tej podstawie kreśli niezwykle intere­sujący obraz daleki od dotychczasowej wiedzy potocznej. Pokazuje jak astrologia, kulty pogańskie, czarnoksięstwo, mity aryjskie czy przekazy o zaginionych królestwach i cudownych broniach były ba­dane i wplątywane niejako w oficjalne życie państwowe III Rzeszy. I dzieje się to wszystko wobec oficjalnego potępienia praktyk ezote­rycznych i „ludowego” okultyzmu z jednej strony, a z astrologami na etatach fabryk broni z drugiej. Kurlander ten niejednoznaczny świat zbadał – z pasją, talentem i rzetelnością historyka o nim opowiedział.

Rafał Węgrzyniak
„Procesy doktora Weicherta”
24,95 zł
Wydawca: Państwowy Instytut Wydawniczy
Tłumaczenie: Katarzyna Pachniak

Książka dostępna również jako jako ebook w cenie 20,00 zł: LINK

Monografia życia i twórczości znakomitego przedwojennego reżysera żydowskiego pochodzenia Michała Weicherta (1890-1967). Autor śledzi losy swojego bohatera począwszy od dzieciństwa spędzonego w chederze w Stanisławowie, przez czas studiów w Berlinie, gdzie ten poznawał nowoczesne trendy teatralne w szkole Maxa Reinhardta i sukcesy odnoszone w latach międzywojennych w Warszawie. Autor monografii sporo miejsca poświęca oskarżeniom o kolaborację z Niemcami jakie po II wojnie dotknęły Weicherta. Książka jest próbą wyjaśnienia tych oskarżeń, staje w obronie jego dobrego imienia i przywraca pamięć o wybitnym, a zapomnianym twórcy.

Tomasz Ulanowski
„O powstawaniu Polaków”
29,32 zł
Wydawca: Wydawnictwo Czarne

Książka dostępna jest także jako ebook w cenie 22,32 zł: LINK

W Jaskini Obłazowej w Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej odkryto ludzkie kości i bumerang wykonany z ciosu mamuta. Znalezisko to liczy około trzydziestu tysięcy lat, moglibyśmy więc ogłosić światu, że najstarszym bumerangiem na świecie rzucał Polak. Problem w tym, że Polska jako państwo liczy sobie niewiele ponad tysiąc lat, a i do tej tezy wielu historyków miałoby zastrzeżenia. Niemniej jest to historyczny bagaż, którego nie można lekceważyć. Co tak naprawdę łączy Polaków, na czym opiera się narodowa tożsamość i skąd się wzięła? Te pytania stawia sobie Tomasz Ulanowski, sięgając w przeszłość znacznie dalej niż do symbolicznego roku 966. Autor rekonstruuje nasz rodowód na podstawie najnowszych badań. Przepytuje paleontologów, archeologów, historyków, genetyków, antropologów i językoznawców, dzięki którym wkraczamy do świata zagadek i tajemnic sprzed tysięcy lat. Niestety odpowiedzi nie są jednoznaczne. Pewne jest tylko jedno: wszyscy jesteśmy dziećmi ewolucji, która toczy się nieprzerwanie od czterech miliardów lat, a każdy Polak to mieszaniec, potomek wiecznego tułacza, który wyszedł z Afryki i zrządzeniem losu znalazł się właśnie tu.

Beata Szady
„Wieczny początek. Warmia i Mazury”
33,52 zł
Wydawca: Wydawnictwo Czarne

Książka dostępna jest także jako ebook w cenie 25,52 zł: LINK

Warmia i Mazury to od lat raj wczasowiczów, kuszący bezkresnymi jeziorami, lokalną kulturą i obietnicą relaksu. Cud natury, którym z przyjemnością chwalimy się za granicą. Wydawać by się mogło, że to kwintesencja polskości. Jednak nie zawsze tak było. Ziemie te, przez lata niemieckie, weszły w skład państwa polskiego po II wojnie światowej. W jednej chwili zmieniło się wszystko. Mieszkańcy, którzy pozostali, musieli na nowo odnaleźć się w niełatwej rzeczywistości. Beata Szady przemierza Warmię i Mazury, szukając odpowiedzi na pytanie o tożsamość. Poznaje ludzi, z całych sił pragnących uciec z kraju, z którym nie czuli się związani, spotyka katolickich księży, którzy na Mazurach przejmowali ewangelickie kościoły, rozmawia z ludźmi, którzy bez skrupułów pozyskują budulec z zabytkowych poniemieckich domów, i z tymi, którzy tworzą własną definicję tożsamości regionalnej. Łączy ich jedno – wciąż muszą zaczynać od nowa.

Filip Gańczak
„Jan Sehn. Tropiciel nazistów”
37,72 zł
Wydawca: Wydawnictwo Czarne

Książka dostępna również jako ebook w cenie 21,54 zł: LINK

Filip Gańczak kreśli fascynujący portret profesora Jana Sehna, szukając jego śladów nie tylko w polskich i niemieckich archiwach, lecz także odwiedzając liczne miejsca związane z bohaterem książki – od jego rodzinnego Tuszowa Małego aż po Frankfurt nad Menem. Nie był więźniem obozów koncentracyjnych, nie doświadczył osobiście niemieckich represji. W czasie wojny zajmował skromną posadę w stowarzyszeniu restauratorów. A jednak to właśnie on, potomek niemieckich kolonistów osiadłych w Galicji, po roku 1945 stał się wybitnym ekspertem od Auschwitz i motorem polskich rozliczeń z brunatną okupacją. Jako przewodniczący Okręgowej Komisji Badania Zbrodni Niemieckich w Krakowie przesłuchiwał czołowych zbrodniarzy nazistowskich wydanych Polsce: Amona Götha, Rudolfa Hössa, Marię Mandl. I choć później deklarował się jako przeciwnik kary śmierci, wielu katów spod znaku swastyki pomógł posłać na szubienicę. Materiały dowodowe odnajdował nawet w ruinach i śmietnikach. Tropieniu nazistów poświęcił dwadzieścia lat przedwcześnie przerwanego życia.

Karolina Kuszyk
„Poniemieckie”
37,72 zł
Wydawca: Wydawnictwo Czarne

Książka dostępna jest także jako ebook w cenie 28,72 zł LINK

Poniemieckie to błyskotliwa opowieść o losach domów, cmentarzy i rzeczy, od szaf po oleodruki. Karolina Kuszyk – sama „wychowana na poniemieckim” – tropi ślady, wczytuje się we wspomnienia osadników i przesiedleńców, a przede wszystkim rozmawia – z przedstawicielami trzech pokoleń ludzi mieszkających w poniemieckich domach i korzystających z poniemieckich przedmiotów, ze zbieraczami i kolekcjonerami, z poszukiwaczami niemieckich skarbów, z regionalistami z ziem zachodnich i północnych odkrywającymi przedwojenną historię swoich małych ojczyzn. I zadaje pytania. Czym są dla nas poniemieckie rzeczy? Wdzięcznymi, lecz niewiele mówiącymi gadżetami w rodzaju obrazka z Aniołem Stróżem przeprowadzającym dzieci przez kładkę nad przepaścią? Obcymi śmieciami, na których rodzice i dziadkowie musieli się urządzać, bo nie mieli innego wyjścia? Jak bardzo dom poniemiecki musiał się napracować, żeby zasłużyć na miano polskiego? A co się stało z niemieckimi cmentarzami na ziemiach przyłączonych do Polski w 1945 roku?

Omer Bartov
„Anatomia pewnego ludobójstwa. Życie i śmierć Buczacza”
46,12 zł
Wydawca: Wydawnictwo Czarne

Książka dostępna jest także jako ebook w cenie 35,12 zł: LINK

Buczacz, niewielkie kresowe miasteczko, dziś należy do Ukrainy. Założyli je Polacy, a obok nich mieszkali tu Żydzi i Rusini. Wybitny historyk Omer Bartov z imponującą precyzją i z dystansem analizuje kształtowanie się relacji pomiędzy nimi, odtwarza codzienność, opisuje, jak przez kilka stuleci, pomimo różnic religijnych i etnicznych, tworząc odrębne opowieści o przeszłości, inaczej rozumiejąc teraźniejszość i całkowicie odmiennie planując przyszłość, żyli obok siebie polscy, ukraińscy i żydowscy mieszkańcy. I zadaje pytanie: jak doszło do ludobójstwa? Badając dzieje Buczacza, autor przygląda się narastaniu napięć, które przerodziły się w okrucieństwo, przemoc i zdradę. Nie szczędzi słów krytyki ani polskiej polityce wobec mniejszości narodowych, ani ukraińskim nacjonalistom zainfekowanym nazizmem, nie unika też pokazywania ciemnych stron społeczności żydowskiej.

Maria Fredro-Boniecka
„Za kryształową szybą. Przypadki rodziny Bonieckich”
37,72 zł
Wydawca: Wydawnictwo Czarne

Książka dostępna jest także jako ebook w cenie 28,72 zł LINK

Historia rodziny Bonieckich sięga piętnastego wieku i osady Bończa, położonej na obu brzegach Pilicy, dokąd przodkowie rodu przybyli podobno aż z Italii. Los rzucał ich następnie od Mazowsza po dzisiejszą Ukrainę i na dobre związał z ziemią i z rolnictwem, choć bywali też wśród nich kawalerzyści, urzędnicy państwowi i artyści. We dworach i w pałacach przekazywano kolejnym pokoleniom Bonieckich, że noblesse oblige – ziemiańskie pochodzenie zobowiązuje. Dzięki rozmowom ze stryjem księdzem Adamem Bonieckim, ojcem Tadeuszem, zapiskom krewnych oraz wspomnieniom z dzieciństwa Maria Fredro-Boniecka odtwarza barwne, choć często bolesne losy swojej rodziny. Za kryształową szybą to również uniwersalna opowieść o losach polskich ziemian i o sile więzów, które wytrzymują nawet najcięższą próbę.

Julian Baczyński
„Dzieje Polski Ilustrowane”
159,00 zł
Wydawca: Wydawnictwo Graf_ika

Dwa tomy w jednym woluminie. Barwny reprint z 1909 roku z licznymi czarno-białymi zdjęciami i kolorowymi ilustracjami znanych polskich malarzy. Przepiękna okładka z epoki ze złoconymi literami. Autor spisał historię Polski od początków powstania państwa polskiego wraz z opisem m.in. geograficznym ziem polskich, licznym mapami, aż do czasów porozbiorowych i burzliwych dziejów Polski i Polaków.

Marcin Kromer
„Kronika Polska Marcina Kromera”
156,00 zł
Wydawca: Wydawnictwo Graf_ika

Wznowienie. Inicjały oraz drzeworyty pochodzą z pierwszego wydania z 1611 r., teksty z uwspółcześnioną czcionką, jak na ówczesne czasy, pochodzą z drugiego wydania z 1857 r. Kromer był kronikarzem króla Zygmunta Starego, dzięki czemu korzystał z wielu ciekawych materiałów źródłowych i dokumentów. Opisuje w swej Kronice historię Polski od początku powstania narodu polskiego do początku XVI w.

Załęski Stanisław
„O masonii w Polsce”
79,00 zł
Wydawca: Wydawnictwo Graf_ika

Książka dostępna także w oprawie miękkiej: 69,00 zł

Reprint oryginału z 1908 r., opisujący od roku 1742 do 1822, na źródłach wyłącznie masońskich historię masonerii w Polsce w XVIII i na początku XIX wieku. Dwa tomy w jednym woluminie. Część I Dzieje masonii w Polsce. Część II - Ryty (obrzędy) i obrazy (spisy) masonii polskiej. Zawiera słowniczek rzeczy masońskich (wyjaśnienia nazewnictwa) oraz unikatowe ilustracje.

Marcin Bielski
„Kronika polska Marcina Bielskiego”
126,00 zł
Wydawca: Wydawnictwo Graf_ika

Kroniki polskie zostały wydane w opracowaniu syna Bielskiego, na podstawie jego wcześniej opublikowanych Kronik wszystkiego świata dzieła czytanego i wydawanego trzykrotnie w Rzeczpospolitej XVI w., przekładanego także na inne języki. Bielski wywarł wielki wpływ na kształt staropolskiej myśli historycznej, współtworzył wizję dziejów Polski jako połączenia historii świętej z historią świecką. Z tego powodu współcześni historycy uznają jego dzieło za takie, które jest początkiem historiografii polskiej. Kroniki Bielskiego są wielkim zabytkiem literatury staropolskiej, ważnym źródłem dla nauk historycznych, dla samej historii Polski, historii literatury.

Barbara Magierowa, Antoni Kroh
„Z polskiego na nasze, czyli prywatny leksykon współczesnej polszczyzny”
71,91 zł
Wydawca: Wydawnictwo Iskry

Książka dostępna jest także jako ebook: LINK

Leksykon mowy potocznej, pisanej i mówionej, dokumentujący dzieje kultury polskiej od zakończenia drugiej wojny światowej do dziś, w układzie chronologicznym. Zbiór wyrażeń, wypowiedzi, komentarzy, frazesów, sloganów, zbitek pojęciowych, epitetów, napisów na murach i transparentach, lapsusów językowych. Zdaniem autorów polszczyzna potoczna to najsumienniejszy obserwator i kronikarz życia zbiorowego.

Michał Jagiełło
„Piarżysko. Tatry i Zakopane w reportażach prasowych przełomu XIX i XX wieku”
44,91 zł
Wydawca: Wydawnictwo Iskry

Książka dostępna jest także jako ebook: LINK

Fascynacja górami, któż z nas jej nie doświadczył? Zachwyt ich potęgą nie był także obcy pierwszym turystom XIX wieku. Byli wśród nich wielcy pisarze, malarze, dziennikarze i ciekawi świata podróżnicy. Niektórzy opisali swoje wrażenia, publikując je w gazetach i tomach wspomnień. Niniejsza książka zbiera wiele z tych relacji i zapisków. Opatrzone ciepłym, serdecznym komentarzem Michała Jagiełły są źródłem wiedzy o odkrywaniu piękna Tatr, kultury ich mieszkańców, opisem bohaterów wypraw górskich.

Mirek i Magda Osip-Pokrywka
„Kresy. Śladami wielkich Polaków. Tom I. Od Sobieskiego do Lema”
62,30 zł
Wydawca: Wydawnictwo Jedność

Miłośnicy historii odszukają w tej książce miejsca słynnych wydarzeń, pozostałości po wielowiekowych śladach dawnych mieszkańców, relikty przynależności tych terenów do polskiej kultury. Autorzy zabierają czytelnika w podróż śladami polskich bohaterów narodowych. To nie tylko miejsca związane z ich życiem, ale również tereny nawiązujące do ich twórczości. Za każdym razem proponowana trasa prezentowana jest na poglądowej mapie, na której zaznaczone są kluczowe miejsca, co zainteresowanym może pomóc w samodzielnym wyruszeniu na taką kresową wyprawę. Wspaniałe zdjęcia zachęcają do podróży na kresy.

Mirek i Magda Osip-Pokrywka
„Kresy. Śladami wielkich Polaków. Tom II. Od Jagiełły do Miłosza”
75,65 zł
Wydawca: Wydawnictwo Jedność

Gdy autorzy zaczęli gromadzić materiały o kresach, wykonywać zdjęcia, bardzo szybko okazało się, że jedna książka tego nie pomieści. Bohaterami drugiego tomu są: Władysław II Jagiełło, Stanisław Żółkiewski, Tadeusz Kościuszko, Aleksander Fredro, Juliusz Słowacki, Józef Ignacy Kraszewski, Eliza Orzeszkowa i Czesław Miłosz. Podążając ośmioma biograficznymi szlakami poznamy wiele miejsc znajdujących się dzisiaj w granicach Litwy, Ukrainy, Białorusi, Rosji i oczywiście Polski. Oglądając wspaniałe zdjęcia tworzące ten album, zachwycimy się mitycznymi twierdzami, magnackimi rezydencjami, pałacami i dworami szlacheckimi oraz mieszczańskimi kamienicami.

Zenon Gierała
„Zamki i klasztory w legendach i baśniach polskich”
64,60 zł
Wydawca: Wydawnictwo Jedność

Książka Zenona Gierały „Zamki i klasztory w legendach i baśniach polskich” zwróci uwagę zarówno starszych jak i młodszych czytelników. Z zainteresowaniem powinni sięgnąć po nią osoby mieszkające w różnych częściach naszego kraju. Autor nie pominął bowiem żadnego z regionów, o każdym przypomniał wiele pasjonujących i tajemniczych legend. W sumie, w tej monumentalnej księdze znajdziemy aż 113 opowieści. Książka przyciąga uwagę już samą okładką w kolorze czarnym z dziurką od klucza przez którą widać rycinę przedstawiającą mury jednego z najpiękniejszych polskich zamków, w Pieskowej Skale. A to dopiero początek podróży…

Niall Ferguson
„Rynek i ratusz”
53,93 zł
Wydawca: Wydawnictwo Literackie
Tłumaczenie: Wojciech Tyszka

Książka jest dostępna także jako ebook w cenie 38,17 zł: LINK

Kto pociąga za sznurki, z kim spiskuje i jak zyskuje władzę? Niall Ferguson, jeden z najsławniejszych historyków świata, profesor Uniwersytetów Harvarda, Oxfordu i Stanforda, demaskuje hierarchie i sieci, które wpływają na losy świata. To książka, która jako pierwsza oddaje należne miejsce sieciom powiązań – powszechnej od stuleci i zyskującej na popularności dzięki nowym technologiom formie organizowania się, niedocenianej dotąd przez historyczne źródła.

Sharon Cameron
„Światło ukryte w mroku”
23,60 zł
Wydawca: Wydawnictwo Kobiece

Książka dostępna również jako ebook w cenie 32,90 zł: LINK

Nastoletnia Fusia Podgórska mieszka i pracuje w Przemyślu u żydowskiej rodziny Diamantów, kiedy do miasta wkraczają Niemcy. Opiekunowie dziewczyny trafiają do getta, a ona musi walczyć o przetrwanie swoje i siostry. Ich życie zmienia się, gdy w drzwiach domu Fusi staje Maks, syn Diamantów, który wyskoczył z pociągu jadącego do obozu zagłady. Wbrew zakazom siostry Podgórskie zapewniają mu schronienie. Z czasem w domu przy ulicy Tatarskiej 3 ukrywają się kolejni Żydzi z getta.

Jan Strękowski
„Sześć tapczanów Lwowa”
36,00 zł
Wydawca: Wydawnictwo MOST

Książka dostępna także jako ebook w cenie 31,50 zł: LINK

Książka opowiada o niezwykłych losach Panoramy Plastycznej Dawnego Lwowa - dzieła, które już podczas swego powstawania było sensacją. Tworzona w czasach II RP, po wkroczeniu Sowietów w 1939 roku, Niemców w 1941 roku i ponownie Sowietów w 1944, przetrwała w ukryciu cały okres PRL, a od kilku lat jest wystawiona w bocznej sali Hali Stulecia we Wrocławiu. Książka opowiada o niezwykłych losach tego dzieła: sześciu spośród jej twórców straciło życie, jej główny twórca: inż. Janusz Witwicki został zamordowany skrytobójczo w przeddzień wyjazdu z Panoramą do Polski. Warto poznać niezwykłe losy Panoramy i jej twórcy: lwowskiego architekta, miłośnika Lwowa, który za miłość do rodzinnego miasta zapłacił najwyższą cenę.

Danuta Chlupová
„Blizna”
20,40 zł
Wydawca: Wydawnictwo Novae Res

Katarzyna otrzymuje ofertę wyjazdu do Ostrawy, aby otworzyć zagraniczną filię firmy. Przyjmuje propozycję i już trzy tygodnie później zjawia się w czeskim hotelu. Od miejscowego studenta historii, którego zatrudnia jako tłumacza, przypadkiem dowiaduje się o tragedii pobliskiej wioski. To właśnie w Żywocicach, w 1944 roku, hitlerowcy w odwecie za atak partyzantów na gestapowców rozstrzelali 36 Polaków. Katarzyna ma powody, by sądzić, że ta historia ma związek z młodością jej 91-letniej teściowej.

Stephen R. Bown
„Wyspa niebieskich lisów. Legendarna wyprawa Beringa”
29,94 zł
Wydawca: Wydawnictwo Poznańskie
Tłumaczenie: Krzysztof Cieślik i Maciej Miłkowski

„Wyspa niebieskich lisów” to opowieść o jednym z najbardziej ambitnych i tragicznych przedsięwzięć w annałach historii morskiej i arktycznej. Wyprawa nazwana Wielką Ekspedycją Naukową miała za zadanie zbadać obszary od Petersburga przez Syberię aż po wybrzeża Ameryki Północnej. Zlecona przez cara Piotra I kosztowała 1/6 rocznych przychodów Imperium Rosyjskiego. Dowodzona przez legendarnego Duńczyka – Vitusa Beringa obejmowała ponad 3 tys. naukowców i żeglarzy. Była jednym z najbardziej ambitnych i tragicznych przedsięwzięć w annałach historii morskiej i arktycznej.

Jennifer Wright
„Co nas (nie) zabije? Największe plagi w historii ludzkości”
23,94 zł
Wydawca: Wydawnictwo Poznańskie
Tłumaczenie: Maciej Miłkowski

Z tej książki dowiesz się, że zabić cię może: taniec, brudne ręce, seks, w zasadzie wszystko… W 1518 r. kobieta zaczęła tańczyć w centrum Strasburga. Po tygodniu dołączyły do niej 34 osoby, po miesiącu kolejne 400. Wszyscy zmarli z powodu ataków serca, udarów mózgu, wycieńczenia organizmu. Zatańczyli się na śmierć. Od stuleci ludzkość była nawiedzana przez śmiercionośne plagi. Od czasów Imperium Rzymskiego, przez średniowiecze, aż po XX wiek dżuma, gruźlica, cholera i inne choroby próbowały zabić jak najwięcej osób. „Co nas (nie) zabije. Największe plagi w historii ludzkości” pozwala spojrzeć nam na najmroczniejsze chwile w historii. Z lekkością i humorem poznać najtragiczniejsze zarazy oraz bohaterów, którzy z nimi walczyli.

Edith Sheffer
„Dzieci Aspergera”
26,94 zł
Wydawca: Wydawnictwo Poznańskie
Tłumaczenie: Sławomir Kędzierski

Hans Asperger był uznanym wiedeńskim psychiatrą, który w uniwersyteckiej klinice dziecięcej badał osoby z zaburzeniami umysłowymi. Brał również udział w nazistowskiej akcji mordowania niepełnosprawnych dzieci. Dbał o „higienę rasową” w III Rzeszy. Asperger i jego koledzy starali się je „przekształcać” w produktywnych obywateli Rzeszy. Te, które uznali za nieuleczalne, wysyłano do kliniki Spiegelgrund, a następnie zabijano. „Dzieci Aspergera” to przejmująca książka o tym, co człowiek może zrobić drugiemu – słabszemu. To również opowieść o człowieku wplątanym w morderczą ideologię i historia początków badań nad autyzmem, która zmusza do rozważań nad dziedzictwem hitlerowskiej nauki.

Wiktoria Michałkiewicz
„Kraj nie dla wszystkich. O szwedzkim nacjonalizmie”
23,94 zł
Wydawca: Wydawnictwo Poznańskie

Dlaczego w Szwecji płoną ośrodki dla uchodźców? Dlaczego w holu największego instytutu badawczego w kraju, Karolinska Institutet, nadal znajduje się popiersie Gustafa Retziusa, pioniera teorii czystości rasy? Jak to się stało, że zaledwie trzy lata po II wojnie światowej mieszkańcy Jönköping postanowili wypędzić z miasta tattare – ludzi wędrownych? Wiktoria Michałkiewicz szuka źródeł wzrostu poparcia dla nacjonalistycznych idei i ugrupowań w kraju uznawanym za oazę szczęścia. Szuka ich nie tylko w rozmowach ze współczesnymi szwedzkimi narodowcami, ale też przywołując duchy przeszłości. Ta książka to ważne ostrzeżenie, że we właściwych okolicznościach niewiele trzeba, by wyzwolić nienawiść, która zatruwa całe społeczeństwa.

Antonio Scurati
„M. Syn stulecia”
27,45 zł
Wydawca: Wydawnictwo Sonia Draga

Książka jest dostępna także jako ebook w cenie 33,20 zł: LINK

Wstrząsająca, lecz prawdziwa opowieść o dojściu Mussoliniego do władzy. To portret człowieka, który stał się absolutnym mistrzem włoskiej polityki oraz jednym z najbardziej wpływowych i podziwianych władców. Wielka i śmiała powieść przypominająca o niebezpieczeństwach, z którymi wciąż zmaga się współczesny świat. Nikt wcześniej nie przedstawił w ten sposób sylwetki Benita Mussoliniego, demagoga i twórcy faszyzmu, który stał się inspiracją dla dziesiątek dyktatorów. Obierając Mussoliniego za głównego bohatera swej powieści, Scurati patrzy na niego z fascynacją, ale i przerażeniem oraz świadomością, że warunki, które umożliwiły przedwojennemu hegemonowi dojście do władzy, wciąż istnieją – nie tylko w społeczeństwie włoskim, lecz we wszystkich narodach XXI wieku.

Przemysław Słowiński
„33 Żydów, którzy wpłynęli na losy świata. Od Mojżesza do Kevina Mitnicka”
19,95 zł
Wydawca: Wydawnictwo Videograf S.A.

Książka dostępna także jako ebook w cenie 27,90 zł: LINK

Podobno obecnie na świecie żyje 14,2 miliona osób narodowości żydowskiej. To stosunkowo niewielki procent ludności globu. Jednakże wpływ Żydów na rozwój cywilizacji naszego świata jest dużo większy, niż mogłaby na to wskazywać liczebność tego narodu. Dzieje Żydów naznaczone są prześladowaniem i cierpieniem, mimo to ich religia miała ogromny wpływ na zachodnią filozofię, teologię i kulturę. Warto poznać tych, którzy najbardziej wpłynęli na kształt naszego świata.

Wika Filipowicz
„Przy stole z królem. Jak ucztowano na królewskim dworze”
26,99 zł
Wydawca: Wydawnictwo Znak

Jak wyglądała prawdziwa kuchnia staropolska? Czy na obiadach czwartkowych u króla Stasia można się było najeść? I jak – znana z drakońskich diet – Sisi uwiodła Franciszka Józefa swoim apetytem? Poznaj wielką historię od kuchni! Królowa Jadwiga lubiła napić się piwa ze swoimi dwórkami. Jagiełło z kolei nienawidził alkoholu i… jabłek. Musiał ukrywać swoją miłość do gruszek, które ze względu na kształt uchodziły za przysmak kobiecy. Zwycięzcy spod Grunwaldu nie wypadało się nimi zajadać. Wika Filipowicz ze swadą opowiada o tym, co gościło na królewskich stołach. Od królewskiego przepychu do „cienkiego jadania”. Od korzennego zawrotu głowy do wyrafinowanego podkreślania smaku dań. Od średniowiecza po dziś dzień.

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Polecamy artykuł...
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy