Autor: Michał Świgoń
Tagi: Redakcyjne
Opublikowany: 2021-02-18 16:54
Licencja: wolna licencja

10 materiałów z Histmag.org, które szkoda byłoby przeoczyć (18 II 21)

„Urodzona gwiazda”: Kim jest serialowa Klaudia Kowal?; Niezależne Zrzeszenie Studentów, czyli młodszy brat „Solidarności” ma już 40 lat!; Podróż do Warszawy u progu II wojny światowej; Kartaczownica Gatlinga - maszyna o sile kilku kompanii – to tylko niektóre z publikowanych ostatnio u nas materiałów. Zapoznajcie się z zestawieniem najciekawszych treści minionego tygodnia z Histmaga!


„Urodzona gwiazda”: Kim jest serialowa Klaudia Kowal?

Klaudia Kowal to bohaterka rosyjskiego serialu z 2015 roku, opowiadającego dzieje jednej z najpopularniejszych radzieckich piosenkarek – Edyty Piechy, posiadającej polskie korzenie. Okazuje się, że to druga po Annie German Polka, która zrobiła oszałamiającą karierę piosenkarską w Związku Radzieckim. Jednak jak zaczęła się jej kariera sceniczna?

Niezależne Zrzeszenie Studentów, czyli młodszy brat „Solidarności” ma już 40 lat!

Dokładnie cztery dekady temu, 17 lutego 1981 r., udało się zarejestrować Niezależne Zrzeszenie Studentów. Wydarzenie to poprzedził protest studencki, uznawany za najdłuższy w Europie strajk okupacyjny zorganizowany przez środowiska akademickie. Jego dzieje można poznać dzięki najnowszej publikacji Instytutu Pamięci Narodowej – „Egzamin studenta i obywatela. Rzecz o strajku studentów łódzkich w 1981 r.”., autorstwa Jadwigi Kowalczyk, a zredagowanej przez doktora Sebastiana Pilarskiego.

Podróż do Warszawy u progu II wojny światowej

Ta historia wydarzyła się naprawdę. Dwie Polki podróżują pociągiem z Francji do Polski nieświadome zbliżającej się katastrofy. Jest połowa sierpnia 1939 roku...

Kartaczownica Gatlinga - maszyna o sile kilku kompanii

Kartaczownica Gatlinga była jednym z pierwszych udanych prekursorów karabinu maszynowego, który odmienił pole walki. Koncepcja Richarda Gatlinga jest do dziś wykorzystywana przez wojsko. Mimo że była to niezwykle śmiercionośna broń, według jej twórcy powstała z przyczyn… humanitarnych.

Zapraszamy na spotkanie autorskie online z autorami książki „Wielkie sekrety arcydzieł sztuki”!

Artyści nierzadko umieszczali zagadkowe znaki w swoich dziełach. Co chcieli nam przez to przekazać? Jakie tajemnice skrywają dzieła sztuki? Aby dowiedzieć się więcej, zapraszamy na spotkanie autorskie z Joanną Łenyk-Barszcz i Przemysławem Barszczem, autorami książki „Wielkie sekrety arcydzieł sztuki”!

Operacja „Husky” i U-Booty

Operacja „Husky” była największą operacją amfibijną II wojny światowej. Czy U-Booty mogły pokrzyżować alianckie plany inwazji na Sycylię?

Drużyna harcerska „Mury” z Ravensbrück stanowi fenomen na skalę światową

W obozie Ravensbrück prowadzono badania nad sulfonamidami i wykonywano okrutne eksperymenty medyczne. Królikami doświadczalnymi były więźniarki. Kobietom tym pomagały nieustraszone harcerki z drużyny „Murów”. O jej dziejach opowiada Anna Kwiatkowska-Bieda, autorka książki „Harcerki z Ravensbrück”.

Augustine i historia histerii

Histeria była początkowo traktowana jako choroba biedaków, a nie bogatych neurasteników. Wszystko zmieniła republikańska Francja, a nowe nastawienie przyjęło formę wojny o sekularyzm. Jedną z „twarzy” walki z chorobą stała się młoda kobieta, której nadano pseudonim Augustine.

„Giganci nauki PL – polski wkład w przyrodoznawstwo i technikę” – nowa kampania IPN

IPN rozpoczyna kampanię „Giganci nauki PL”, która ma przybliżyć postacie wybitnych naukowców, wynalazców i odkrywców, którzy niestety w dużej mierze pozostają zapomniani. Został już wydany 5-tomowy słownik polskich i związanych z Polską pionierów nauk matematyczno-przyrodniczych i techniki, a zaprezentowane będą jeszcze inne publikacje.Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!


Ponadto w serwisie opublikowaliśmy:Konkurs: Alpiniści Stalina

Książka „Alpiniści Stalina” autorstwa Cédrica Grasa opisuje historię dwóch sowieckich alpinistów, braci Abałakowów, których czas aktywności przypadł na ponury czas rewolucji październikowej i okresu wielkiej czystki. W naszym dzisiejszym konkursie możecie wygrać 4 egzemplarze tej publikacji!

Sonda Histmag.org – Jakie jest Twoje ulubione zwierzę, które zapisało się na kartach historii wojen?

W ostatniej sondzie zapytaliśmy o Wasze ulubione zwierzę, które zapisało się na kartach historii wojen. Zobaczcie, jak głosowali Czytelnicy! Teraz z kolei pytamy o najwybitniejszą Waszym zdaniem polską sportsmenkę XX wieku.

Egzekucje harcerek w Ravensbrück

W 1941 roku na terenie obozu koncentracyjnego Ravensbrück powstała Tajna Drużyna Harcerska „Mury”. Harcerki organizowały pomoc dla potrzebujących, dostarczały pożywienie i leki. A przede wszystkim przynosiły uśmiech, który osładzał tragiczną obozową rzeczywistość. Jednak Niemcy rozpoczęli wkrótce wykonywanie wyroków śmierci na więźniarkach...

Tajemnicza śmierć Geli Raubal

Geli Raubal była siostrzenicą Adolfa Hitlera. Podobno również jego kochanką. We wrześniu 1931 roku została znaleziona martwa z raną postrzałową serca. Broń, z której padł strzał, należała do samego Hitlera. Ale to nie koniec...

6 unikalnych tradycji regionalnych, o których nie słyszałeś

Siuda Baba, Przywołówki Szymborskie, pańska skórka czy Święto Ogniowe - to tylko niektóre z lokalnych polskich tradycji, kultywowanych od wielu dekad, o których mieszkańcy pozostałych regionów Polski nie mają pojęcia. A jakie unikatowe zwyczaje znane są w Waszym miejscu zamieszkania?

KEN: w wykazie czasopism punktowanych 73 niekonsultowane pozycje, 237 niekonsultowanych zmian punktacji

W opublikowanym 9 lutego wykazie czasopism punktowanych znalazły się 73 czasopisma, które nie były procedowane ani rekomendowane przez Komisję Ewaluacji Nauki; w przypadku 237 czasopism pojawiła się podwyższona punktacja, która również nie była konsultowana z komisją – poinformowała w specjalnym oświadczeniu KEN.

Średniowieczny tunel odkryto pod Zamkiem Książąt Pomorskich w Szczecinie

Ceglany średniowieczny tunel odkryto pod Zamkiem Książąt Pomorskich w Szczecinie – poinformowała w czwartek dyrektor instytucji. Tunel połączony jest z innym – żelbetonowym z czasów II wojny światowej, mają łączną długość 270 metrów.

Cichociemni – elitarni i skuteczni

Cichociemni: kim byli ci, od których tradycje wywodzi jeden z najlepszych oddziałów specjalnych świata? Jednostka Wojskowa 2305. Za tym enigmatycznym numerem kryje się elitarny oddział polskiej armii: jednostka GROM im. Cichociemnych.

Karol Darwin: człowiek szczęśliwego trafu, który odmienił naukę

12 lutego 1809 roku urodził się Karol Darwin – człowiek o bezgranicznej ciekawości, niespotykanej wytrwałości i pracowitej naturze. Te niezwykłe cechy charakteru sprawiły, że dokonał odkrycia, które całkowicie zmieniło postrzeganie świata.

Michał Anioł – artysta, który doczekał się sławy

18 lutego 1564 roku, w wieku prawie 90 lat zmarł Michał Anioł – geniusz wielu dziedzin sztuki. Człowiek o trudnym charakterze, którego można było kochać lub nienawidzić, ale zawsze doceniało się jego twórcze dokonania.

Jak bracia Lumiére opatentowali kinematograf

13 lutego 1895 r., bracia Lumière opatentowali kinematograf, wnosząc tym samym wielki wkład w rozwój sztuki filmowej.

Galileusz – naukowiec skazany przez inkwizycję i zrehabilitowany 350 lat po śmierci

Astronom, fizyk, filozof, a nade wszystko matematyk. Odkrył prawo ruchu wahadła i swobodnego spadania ciał. Zbudował lunetę i zastosował ją do obserwacji astronomicznych. Galileo Galilei, czyli Galileusz, to postać, która zapisała się złotymi zgłoskami na kartach historii.

Kiła – choroba, która kształtowała bieg historii [Video]

„Uwaga! Naukowy Bełkot” w swoim nowym materiale opisuje syfilis – ciężką chorobę weneryczną, która jak się okazuje, miała wpływ na modę w Europie, a nawet przebieg konkwisty! Jak leczono syfilis przed wynalezieniem antybiotyków? Sprawdźcie sami!

Cédric Gras – „Alpiniści Stalina”

Książka „Alpiniści Stalina” Cédrica Grasa to niepublikowana dotąd historia dwóch sowieckich alpinistów, braci Abałakowów. Korzystając z wielu źródeł, między innymi z zachowanych dzienników Jewgienija, Cédric Gras z reporterską pasją odkrywa białe plamy w historii światowego alpinizmu.

Joanna Łenyk-Barszcz, Przemysław Barszcz – „Wielkie sekrety arcydzieł sztuki” – recenzja i ocena

„Krzyk” Edvarda Muncha czy „Gwieździsta noc” Vincenta van Gogha – to obrazy, które znają osoby nawet słabo zaznajomione ze sztuką. Joanna Łenyk-Barszcz i Przemysław Barszcz przedstawiają powszechnie znane dzieła w zupełnie nowym świetle.

David Serrano Blanquer – „Dziewczynka z walizki. Historia dwóch sióstr rozdzielonych przez wojnę” – recenzja i ocena

Półtoraroczna Żydówka uratowana z getta i młoda dziewczyna – bohaterka powstania warszawskiego. Urugwaj i Polska. Pamięć i tęsknota. Co łączy te pojęcia? Można się o tym przekonać sięgając po książkę Davida Serrano Blanquera „Dziewczynka z walizki. Historia dwóch sióstr rozdzielonych przez wojnę”.

„Rustler (Grand Theft Horse)” – recenzja i ocena

„Rustler” to, najprościej rzecz ujmując, pierwsze odsłony „GTA”, tyle że w średniowieczu i z mnóstwem absurdalnego humoru. Zapytacie: „czy to się mogło udać”? Odpowiadam: „a czy starego konia da się odpicować”?

Marek Kornat, Mariusz Wołos – „Józef Beck. Biografia” – recenzja i ocena

Czy polska polityka zagraniczna w latach 1932-1939 była prowadzona w sposób racjonalny? Czy polityka Józefa Becka miała realny wpływ na sytuację międzynarodową? A może istniała jakaś alternatywa dla jego działań? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w monumentalnej pracy autorstwa Marka Kornata i Mariusza Wołosa.Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!Życzę miłej lektury!

Michał Świgoń
wydawca portalu „Histmag.org”
https://histmag.org
m.swigon@histmag.org
Facebook Histmag.org
tel.: 0692929681


Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Michał Świgoń
Założyciel i wydawca „Histmag.org”. Odpowiada za działania promocyjne serwisu, kontakt z reklamodawcami i szeroko pojęte kwestie marketingowe. Jako dziennikarz współpracował z mediami ogólnopolskimi, regionalnymi i lokalnymi. Magister politologii Uniwersytetu Śląskiego (specjalność medioznawcza), ukończył również studia z zakresu marketingu.

Wszystkie teksty autora

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
telefon: 798 537 653
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy