Autor: Redakcja
Tagi: Ciekawostki i rocznice, Historia polityczna, Historia społeczna, Historia gospodarki, Historia wojskowości, Wczesne średniowiecze, Skandynawia, Europa
Opublikowany: 2016-02-19 16:30
Licencja: wolna licencja

Wikingowie i ich podboje

Kim byli wikingowie? Czy rzeczywiście w średniowieczu Europa drżała przed nimi ze strachu? Czemu wyruszali ze Skandynawii na swoje podboje? Jak wyglądała nordycka mitologia? I w końcu dlaczego od lat funkcjonują w kulturze i popkulturze, o czym świadczy telewizyjny fenomen – serial „Wikingowie”? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszych artykułach!
REKLAMA

Podboje wikingów

Jak wyglądały początki ery wikingów? Co ze znanych nam historii jest prawdą, a co mitem? Czy wyprawy wikingów mogły zacząć się pokojowo? Kim byli Swen Widłobrody i Máel Sechnaill? Dlaczego wikingowie zdobyli swoją sławę? Czy mogli dotrzeć aż do Chin? Na temat tych zagadnień przeczytasz w poniższych tekstach.

Ragnar Lodbrok

Ragnar Lodbrok to jedna z postaci która wielu osobom przyjdzie na myśl, kiedy będą mieli pomyśleć o historycznych wikingach. Jednak czy Ragnar istniał w rzeczywistości? Co oznaczają i skąd się wzięły przydomki jego i jego synów? Jak wiele wikińskie sagi mają wspólnego z rzeczywistością historyczną? Tego dowiesz się z poniższych tekstów.

Herosi i bogowie, czyli nordyckie wierzenia

Mitologia skandynawska to bardzo bogaty system podań i wierzeń. W co wierzyli wikingowie? Jaką rolę w mitologii nordyckiej odgrywają smoki? Kim byli herosi mitów germańskich? Co wiemy o poszczególnych skandynawskich bogach? O tym przeczytasz w poniższych artykułach.

Wikingowie, a sprawa polska, czyli, czy Mieszko I był wikingiem?

Wiele tajemnic budzi osoba naszego pierwszego historycznego władcy. Czy Mieszko mógł być wikingiem? Ta teza wciąż wraca do publicznej dyskusji. Informacje na temat Mieszka I, a także ciekawe hipotezy o jego możliwym pochodzeniu możecie przeczytać w poniższych tekstach.

Wikingowie współcześnie

Historie wikingów i mitologia skandynawska od lat są tematem wielu dzieł z zakresu kultury i popkultury. W ostaniach latach wielką popularność zdobył serial „Wikingowie”, czy rożne gry video i planszowe. Wikingowie są również często odgrywani przez grupy rekonstrukcyjne. O współczesnym przedstawieniu wikingów przeczytacie w poniższych tekstach.

Ciekawostki i odkrycia związane z wikingami

W naszym portalu wielokrotnie pisaliśmy o najnowszych odkryciach i wydarzeniach związanych z wikingami. Jak walczyli wikingowie i jak ich walka była przedstawiana na obrazach? Skąd pochodził Rollo? Jakie skarby związane z wikingami ostatnio odkryto? Co miało skłonić wikingów do kolonizacji Grenlandii? O tym wszystkim i nie tylko przeczytasz w poniższych tekstach.

Zobacz też: Tematy Histmag.org - jeśli nie wiesz od czego zacząć!

Polecamy e-book Michała Beczka – „Wikingowie na Rusi”

Michał Beczek
„Wikingowie na Rusi”
14,90 zł
Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron: 135
Format ebooków: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN: 978-83-65156-37-2
REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy