Autor: Michał Świgoń
Tagi: Redakcyjne
Opublikowany: 2021-04-01 17:00
Licencja: wolna licencja

10 materiałów z Histmag.org, które szkoda byłoby przeoczyć (1 IV 21)

Zygmunt Luksemburski i krucjata antyturecka; „Szczerbcowa Brygada” była najsilniejszą, najlepiej uzbrojoną i zorganizowaną jednostką Okręgu Wileńskiego Armii Krajowej; Lida Abti: słowik okupowanej Warszawy; Triduum Paschalne – historia i symbole: Wielki Czwartek – przedstawiamy najciekawsze treści publikowane w Histmagu w ostatnich dniach! Zarejestruj się w naszym newsletterze, aby otrzymywać takie zestawienie co tydzień!


Życzenia wielkanocne od redakcji Histmag.org

Drodzy czytelnicy! Z okazji nadchodzących świąt wielkanocnych przyjmijcie najserdeczniejsze życzenia od całego zespołu redakcyjnego i współpracowników portalu Histmag.org!

Zygmunt Luksemburski i krucjata antyturecka

Krucjata nikopolitańska była ostatnią wielką wyprawą krzyżową. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia Węgier król Zygmunt Luksemburski postanowił przeprowadzić manewr wyprzedzający i zmusić Osmanów do stoczenia bitwy. W tym celu zwrócił się o pomoc do europejskiego rycerstwa...

„Szczerbcowa Brygada” była najsilniejszą, najlepiej uzbrojoną i zorganizowaną jednostką Okręgu Wileńskiego Armii Krajowej

3. Brygadą Armii Krajowej dowodził por. Gracjan Fróg „Szczerbiec”. Od września 1943 roku żołnierze wchodzący w jej skład walczyli z jednostkami litewskimi i niemieckimi, zarówno policyjnymi, jak i wojskowym. Dzieje jednostki przybliżył dr Tomasz Balbus, autor książki „Szczerbcowa Brygada. W fotografii i relacjach”. Dzięki barwnym zdjęciom historia ożywa, a autor oddaje głos świadkom dziejów.

Lida Abti: słowik okupowanej Warszawy

W okupowanej Warszawie dużą popularnością cieszyły się w latach 1942–1944 koncerty śpiewaczki Lidy Abti, uczennicy słynnej Ady Sari. Po wojnie artystka znalazła się w Stanach Zjednoczonych, gdzie z powodzeniem występowała w Nowym Jorku, San Francisco i Novato.

Triduum Paschalne – historia i symbole: Wielki Czwartek

Triduum Paschalne w Kościele rzymskokatolickim jest największą i najważniejszą celebracją w roku. Bogata w symbole liturgia kształtowała się przez wieki próbując dotknąć istoty chrześcijaństwa i wiary. Cała celebrę rozpoczynał Wielki Czwartek.

NBP organizuje konkurs na najlepszą pracę magisterską z historii społeczno-gospodarczej

Narodowy Bank Polski, realizując misję krzewienia wiedzy ekonomicznej, od wielu lat organizuje konkursy dla absolwentów polskich uczelni podejmujących w swoich pracach tematykę makroekonomii i finansów. Do tych konkursów w roku 2021 dołączy kolejny: o Nagrodę Centrum Pieniądza NBP za najlepszą pracę magisterską z historii społeczno-gospodarczej.

Tegoroczny Grunwald w reżimie sanitarnym. Rycerze nie zbliżą się bardziej niż na długość kopii

17 lipca 2021 roku odbędzie się kolejna, 23. edycja Inscenizacji Bitwy pod Grunwaldem. Z uwagi na pandemiczne warunki, tegoroczna odsłona wydarzenia będzie wyjątkowa. Co się zmieni?

Dzień z życia Hitlera

Oto dzień powszedni Hitlera w Berlinie, widziany oczyma francuskiego pisarza André Beuclera w październiku 1933 roku.

Ponad 425 tys. Czytelników i 880 tys. odsłon Histmag.org w marcu! Dziękujemy!

W marcu odnotowaliśmy 426 434 użytkowników i 883 998 odsłon. Ponownie odnotowaliśmy wzrost liczby czytelników w porównaniu z ubiegłym rokiem! Dziękujemy za zainteresowanie treściami na naszych stronach. Zachęcamy do wspierania naszego portalu lub zakupu reklamy w Histmagu.Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!


Ponadto w serwisie opublikowaliśmy:Konkurs: Nowości IPN w kwietniu

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza do wzięcia udziału w naszym konkursie, w którym do wygrania jest 5 egzemplarzy nowych pozycji wydawniczych Instytutu.

Luwr udostępnił w wirtualnej sieci swoje cenne zbiory

Muzeum w Luwrze jest jednym z najpopularniejszych muzeów na świecie. W 2018 r. instytucję odwiedziło aż 10,2 milionów ludzi. Teraz udostępnia swoje zbiory online i zachęca do wirtualnego zwiedzania!

Przed bitwą w Lesie Dziadoszan

Jest rok 1015. Młode państwo polskie od kilkunastu lat toczy wyczerpujące boje z Cesarstwem. Książę Bolesław dostrzega szansę zaskoczenia przeciwnika na tajemniczej ziemi Dziadoszan...

Zanim Maria Kazimiera d’Arquien stała się „Marysieńką” Sobieską

Maria Kazimiera d’Arquien – to w niej zakochał się bez pamięci Jan Sobieski. Przyszły król Polski i zwycięzca spod Wiednia musiał jednak o swoją miłość zawalczyć...

Konsul honorowy to coś więcej, niż tylko funkcja

Nie milkną echa ewentualnego mianowania profesora Roberta A. Schwartza na konsula honorowego RP w amerykańskim Newark. Zapewne kontrowersje wynikają z tego, że prof. Schawrtz jest ojcem Edmunda Jannigera, który był doradcą ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza. Bez względu na to jak sprawa się zakończy, warto dowiedzieć się trochę więcej o funkcji konsula honorowego Rzeczypospolitej Polskiej.

Powstanie serial o Korfantym i powstaniach śląskich. Ma być gotowy w 2023 roku

29 marca w Katowicach zorganizowano konferencję „100-lecie Powstań Śląskich”, w której uczestniczyli: marszałek Jakub Chełstowski, historyk dr Andrzej Krzystyniak, dyrektor Biblioteki Śląskiej prof. Zbigniew Kadłubek i redaktor Tomasz Sakiewicz. Moderatorem dyskusji był prof. Zygmunt Woźniczka. Zapowiedziano także powstanie serialu opowiadającego o dziejach Śląska oraz przybliżającego postać Wojciecha Korfantego.

Luigi Chiarini – warszawski cenzor judaizmu, który „nie znał się na rzeczy”

Życie Luigiego Chiariniego pełne było paradoksalnych zdarzeń i niewytłumaczalnych przypadków protekcji, które doprowadziły go do wysokiego stanowiska uniwersyteckiego. Pomimo całkowitego braku kompetencji, z biegiem czasu stał się cenzorem i samozwańczym reformatorem judaizmu w czasach Królestwa Polskiego (1815-1831).

Żydowskie filozofowanie Tivadara Sorosa

Tivadar Soros był węgierskim pisarzem pochodzenia żydowskiego, który pisał w języku esperanto. Jak wspominał swoje dzieciństwo i młodość na Węgrzech? Jaki był jego stosunek do religii?

Aniela Rzyszczewska: piękna kobieta ze smutnym życiorysem

Hrabianka Aniela Rzyszczewska, która w 1929 roku zdobyła tytuł wicemiss Polonia, była jedną z najpiękniejszych kobiet II Rzeczypospolitej. Życie nie oszczędziło jej jednak dramatycznych wydarzeń i rodzinnych tragedii.

„Hirszberg” ‒ mekka szabru na polskim „Dzikim Zachodzie”

Zanim powojenny „Hirszberg” został Jelenią Górą miasto zyskało sławę jednego z centrów polskiego „Dzikiego Zachodu”. Wraz z pojawieniem się w mieście nowych osadników szukających nowego miejsca do życia, uaktywnili się tam również szabrownicy.

Z czego wynikała skuteczność Brygady „Szczerbca”?

3 Wileńska Brygada AK powstała we wrześniu 1943 roku, a jej organizatorem był por. Gracjan Fróg ps. i „Szczerbiec”. Jest uważana za najlepszy pod względem uzbrojenia, umundurowania i wyszkolenia oddział partyzancki Okręgu Wileńskiego AK. Z czego wynikała sprawność organizacyjna brygady?

Proklamowanie strajku okupacyjnego na Akademii Medycznej w Łodzi (styczeń 1981)

W styczniu i lutym 1981 roku w odpowiedzi na odmowę rejestracji NZS wybuchł strajk łódzkich studentów, który był częścią szerokiej akcji protestacyjnej podjętej przez polskie uczelnie. Jak proklamowanie strajku wspominała ówczesna studentka AM w Łodzi Jadwiga Kowalczyk?

Zmarła Anna Koźmińska - najstarsza na świecie Sprawiedliwa wśród Narodów Świata

Anna Koźmińska (1919–2021) zmarła 24 marca, czyli w Narodowym Dniu Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Miała 102 lata.

Prof. Marciniak-Kajzer: w średniowiecznym domu brakowałoby mi światła i luster

Gdybym miała mieszkać w średniowiecznym domu, najbardziej brakowałoby mi światła dziennego, możliwości funkcjonowania po zmierzchu, ale i... luster - mówi w rozmowie z PAP archeolożka prof. Anna Marciniak-Kajzer, autorka książki „Rzeczy ludzi średniowiecza”.

Stanisław Heinrich: tajemnica przedsiębiorczego tancerza

Stanisław Heinrich to jedna z najbardziej niejednoznacznych moralnie postaci okupowanej Warszawy. Chociaż uchodził za ulubieńca szefa propagandy i był właścicielem kilku jawnych teatrzyków, pomógł w czasie okupacji między innymi słynnej Mirze Zimińskiej.

Archeolog: odkryliśmy największe w Polsce centrum produkcji garncarskiej z okresu rzymskiego

Olbrzymie centrum produkcji garncarskiej z okresu wpływów rzymskich, czyli mające ponad 1,5 tys. lat, odkryli archeolodzy we Wrzępi (Małopolska). Zdaniem odkrywców jest to największe w Polsce i jedno z największych w Europie stanowisk archeologicznych tego typu. Składa się na nie ok. 130 pieców.

Odnaleziono najstarszą szczegółową mapę Mazur z XVI wieku

Szczegółową mapę z XVI wieku, przedstawiającą drogę wodną z Rynu przez Wielkie Jeziora Mazurskie i rzekę Pisę do granicy zakonu krzyżackiego (Księstwa Prus) z Mazowszem, w archiwum w Berlinie-Dahlem odnalazł historyk z Olsztyna.

Archeolodzy zarzucą sieci. Sztuczna inteligencja pomoże w masowym wykrywaniu pradziejowych zabytków

Naukowcy z Polski jako pierwsi na świecie planują wykorzystanie sztucznej sieci neuronowej do wykrywania pradziejowych cmentarzysk, grodów czy osad. - Spodziewam się bardzo dużego przyrostu danych - mówi PAP inicjator projektu, archeolog Piotr Wroniecki z UW.

Ciekawe tradycje wielkanocne z Polski i świata [Galeria]

Święta Wielkanocne obfitują w piękne, różnorodne tradycje. Oto zbiór kilkunastu ciekawych obyczajów z Polski i świata – niektóre są wciąż całkiem powszechne, niektóre znajdują się w zasadzie na wymarciu. Wszystkie posiadają jednak specyficzny, często bardzo lokalny charakter.

Mata Hari – niezwykłe przypadki żądnej uwagi kobiety

Legenda jaką obrosła Mata Hari, „najsłynniejsza kobieta-szpieg”, uniemożliwia wręcz dokładne ustalenie kim tak naprawdę była. Niemieckim czy francuskim szpiegiem? Podwójną agentką? Czy kobietą, która lubiła być w centrum uwagi?

O sprawach państwowych przy kawie – spotkanie Piłsudskiego z Mościckim i ministrami [Video]

Na kanale British Pathé znajduje się film niemy, prawdopodobnie nakręcony po zamachu majowym i zaprzysiężeniu Ignacego Mościckiego na urząd prezydenta II RP. Przedstawia Józefa Piłsudskiego i ministrów podczas spotkania w uroczych okolicznościach. Zobaczcie nagranie!

5 najciekawszych propozycji IPN w kwietniu

Oto 5 nowości wydawniczych IPN. Wśród nich m.in. „Walki powietrzne w obrazach”, „Księża diecezjalni ekspatrianci archidiecezji lwowskiej obrządku łacińskiego. Słownik biograficzny” czy „Sojusz Piłsudski-Petlura w kontekście politycznej i militarnej walki o kształt Europy Środkowej i Wschodniej”.

Wacław Król – „Loty ku zwycięstwu”

Książka Wacława Króla „Loty ku zwycięstwu” to nigdy niepublikowany, a odnaleziony po latach tom znanego autora książek o tematyce lotniczej. To wnikliwe obserwacje, skrzące dowcipem komentarze i adrenalina pilota myśliwskiego, ocierającego się co dzień o śmierć podczas wydarzeń II wojny światowej.

Sławomir Leśniewski – „Sobieski. Lew, który zapłakał” – recenzja i ocena

To kolejna książka w dorobku Sławomira Leśniewskiego. Doświadczony popularyzator naszej historii tym razem wziął na warsztat sylwetkę Jana III Sobieskiego – słynnego Lwa z Lechistanu.

Johannes-Dieter Steinert – „Deportacja i praca przymusowa. Dzieci z Polski i ZSRS w nazistowskich Niemczech...” – recenzja i ocena

Utrzymanie kruchej potęgi Trzeciej Rzeszy nie byłoby możliwe, gdyby nie armia robotników przymusowych. Działali oni w każdej możliwej gałęzi gospodarki – nie ważne czy to fabryka czy gospodarstwo rolne. Każde ręce w okupowanej Europie, a szczególnie w Polsce i ZSRS miały pracować dla ostatecznego zwycięstwa.

Stanisław Płużański – „Mróz, głód i wszy. Życie codzienne Wyklętych” – recenzja i ocena

Historia Żołnierzy Wyklętych to nie tylko świadectwo bohaterskich walk czy bezkrytycznej wiary w możliwość wyzwolenia ojczyzny spod komunistycznego dyktatu. To także historia głodu, zmęczenia, trudów codzienności, a nierzadko i zwątpienia oraz dezercji. W swojej książce Stanisław Płużański podjął się próby odczarowania mitologizowanego nierzadko obrazu podziemia antykomunistycznego. Czy skutecznie?

Jesus Hernandez – „Kaci z SS. Nazistowskie bestie” – recenzja i ocena

Totenkopfverbände oraz Allgemeine SS są symbolem największego bestialstwa wobec drugiego człowieka. Dlatego też ich członkowie są po dzień dzisiejszy „wdzięcznym” obiektem rozlicznych publikacji. Czasami też służą jako przestroga.

Jarosław Molenda – „Bikini Killer. Seryjny morderca Charles Sobhraj – jego życie i zbrodnie” – recenzja i ocena

Charles Sobhraj, seryjny morderca, który przez kilkanaście lat wymykał się organom ścigania, zmieniał tożsamości jak rękawiczki i do perfekcji opanował sztukę manipulacji. Zwany „Bikini Killerem” lub po prostu „Wężem”, prowadził swoją zbrodniczą działalność na szlaku hipisów w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Do dzisiaj uważany jest za jednego z najbardziej niebezpiecznych i intrygujących przestępców w historii.Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!Życzę miłej lektury!

Michał Świgoń
wydawca portalu „Histmag.org”
https://histmag.org
m.swigon@histmag.org
Facebook Histmag.org
tel.: 0692929681


Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Michał Świgoń
Założyciel i wydawca „Histmag.org”. Odpowiada za działania promocyjne serwisu, kontakt z reklamodawcami i szeroko pojęte kwestie marketingowe. Jako dziennikarz współpracował z mediami ogólnopolskimi, regionalnymi i lokalnymi. Magister politologii Uniwersytetu Śląskiego (specjalność medioznawcza), ukończył również studia z zakresu marketingu.

Wszystkie teksty autora

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
telefon: 798 537 653
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy