Autor: Michał Świgoń
Tagi: Redakcyjne
Opublikowany: 2021-06-10 13:52
Licencja: wolna licencja

10 materiałów z Histmag.org, które szkoda byłoby przeoczyć (10 VI 21)

Jak stworzyć komunistycznego bohatera? Początki kultu Karola Świerczewskiego w Polsce; Najmro - „król złodziei” i ucieczek. Rzecz o Zdzisławie Najmrodzkim, słynnym przestępcy PRL; Jakie przekłamania zawiera „Gladiator” Ridleya Scotta?; Koncesja w Tiencinie – czyli jak Włochy przejęły kontrolę nad częścią Chin – przedstawiamy najciekawsze treści publikowane w Histmagu w ostatnich dniach! Zarejestruj się w naszym newsletterze, aby otrzymywać takie zestawienie co tydzień!


Premiera: Kacper Nowak – „Konkwista. W imię Boga, złota i Hiszpanii”

Imponujące wynalazki XV wieku rozbudziły głód zamorskich podróży oraz chęć odkrycia nieznanych dotąd szlaków i lądów. Pierwsza ekspedycja Kolumba utorowała drogę do podboju Ameryki. Druga rozpoczęła trwającą niemal sto lat epokę konkwisty, która przyniosła skutki dla całej ludzkości.

Jak stworzyć komunistycznego bohatera? Początki kultu Karola Świerczewskiego w Polsce

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu Karol Świerczewski był komunistycznym świętym i patronem licznych instytucji. Dziś jego nazwisko kojarzy się z narzuconą przez ZSRR komunistyczną władzą i… pijaństwem. Jak doszło do wypromowania generała „Waltera” na największego bohatera PRL?

Najmro - „król złodziei” i ucieczek. Rzecz o Zdzisławie Najmrodzkim, słynnym przestępcy PRL

Zdzisław Najmrodzki – mistrz ucieczek, „król złodziei”, kolorowy ptak przestępczego półświatka doby PRL-u, ale też grafoman i znawca literatury. To jeden z najbardziej znanych polskich przestępców lat 80. ubiegłego wieku. Żył szybko, a zginął tragicznie.

Jakie przekłamania zawiera „Gladiator” Ridleya Scotta?

Profesor Kathlen Coleman, konsultantka historyczna filmu „Gladiator” załamała ręce, gdy zapytano ją o to, czy pancerz gladiatorek powinien mieć… zaostrzone sutki. Ile przekłamań i dowodów na ignorancję twórców zawiera słynny film Ridleya Scotta?

Koncesja w Tiencinie – czyli jak Włochy przejęły kontrolę nad częścią Chin

Osiedlanie Europejczyków, eksmisja tubylców, burzenie dotychczasowej infrastruktury i budowa własnej oraz swobodny handel. Jak wyglądały realia włoskiej koncesji w chińskim Tiencinie na początku XX wieku?

Boy i schyłek belle époque

Do stolika Tadeusza Żeleńskiego „Boya” w słynnej restauracji Karpowicza podchodzi młody i ambitny pisarz. Spotkają się jeszcze raz, w przededniu II wojny światowej. Wspominając tę rozmowę „Boy” powie mu: „Pływamy na tym polskim statku, pływamy, ale stałego gruntu nie poczujemy, aż zatoniemy! Taki to nasz los i to się nigdy nie zmieni”...

Nadav Eyal: Żyjemy w epoce, w której wielu ludzi chce zburzyć istniejące struktury władzy

Jak wskazuje Nadav Eyal, zdobywca nagrody Sokolova zwanej izraelskim Pulitzerem, międzynarodowy korespondent „Israel’s Reshet News”, żyjemy w epoce rewolty. Na kartach swojej najnowszej książki z reporterską precyzją opisuje fundamentalizmy, populizm, nacjonalizm, brexit, kryzys imigracyjny i klimatyczny, ekstremizmy, wojny handlowe i zaburzenie globalnego porządku.

Chrzest bojowy Guya Gibsona

Gdy wybuchła II wojna światowa, Guy Gibson miał zaledwie 21 lat. Był wówczas pilotem 83 Dywizjonu RAF. W czasie wojny wykonał ponad 170 lotów bojowych, dowodził akcją bombardowania zapór wodnych w Zagłębiu Ruhry. Jednak we wrześniu 1939 musiał być zdziwiony, że samoloty Królewskich Sił Powietrznych nie otrzymały rozkazu przeprowadzenia nalotów na centra przemysłowe nieprzyjaciela...

Międzynarodowa Nagroda Instytutu Pileckiego dla autorów najlepszych książek naukowych i reporterskich 2020 roku

Z okazji przypadającej w 2021 roku 120. rocznicy urodzin rotmistrza Instytut Pileckiego zainaugurował Międzynarodową Nagrodę im. Witolda Pileckiego. Nagrodę otrzymają autorzy najlepszych książek naukowych i reporterskich, które ukazały się w minionym roku po polsku lub po angielsku i dotykają polskiego doświadczenia dwóch totalitaryzmów. Nagroda przyznana zostanie również w specjalnej kategorii dla korespondentów wojennych.Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe oraz nasze e-booki i audiobooki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!


Ponadto w serwisie opublikowaliśmy:Konkurs: Jak Związek Radziecki wygrał wojnę?

Mark Sołonin w książce „Jak Związek Radziecki wygrał wojnę?” używając odtajnionych w ostatnich latach dokumentów pokazuje jak zakłamana jest oficjalna historia Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. W naszym dzisiejszym konkursie możecie wygrać 4 egzemplarze tej publikacji!

Ankieta Histmag.org – pomóż ulepszyć nasz portal!

To już ostatnie dni, w których można wypełnić ankietę oceniającą treści publikowane w Histmag.org. Wypełnij ją i pomóż nam tworzyć lepszy portal historyczny!

Wybieramy najlepsze książki historyczne I półrocza 2021 w Historii Zebranej!

Aż 46 publikacji walczy o tytuł najlepszej książki historycznej I półrocza 2021 r. w trzech kategoriach. Zapraszamy do zapoznania się ze zgłoszonymi do plebiscytu pozycjami. Najlepsze książki wybiorą internauci w powszechnym głosowaniu oraz jurorzy. Dla głosujących internautów mamy aż 60 nagród książkowych!

Krzysztof Potaczała: Świerczewski był kiepskim dowódcą i strategiem, ale zrobił wielką karierę w wojsku

Karol Świerczewski był generałem pułkownikiem Armii Czerwonej i generałem broni ludowego Wojska Polskiego. Kiedyś niemal w każdym mieście znajdowała się ulica jego imienia. Krzysztof Potaczała, autor książki „Świerczewski. Śmierć i kult bożyszcza komunizmu” wskazuje, iż pomimo tego, że nadużywał alkoholu i często wydawał błędne rozkazy, był lubiany przez żołnierzy, a po śmierci uczyniono z niego „bohatera” Polski Ludowej. Jak do tego doszło?

Wanda Gertz czyli „Kazik”

Wanda Gertz dosłużyła się w Wojsku Polskim stopnia majora. W czasie wojny polsko-bolszewickiej walczyła w Ochotniczej Legii Kobiet, we wrześniu 1939 roku uczestniczyła w obronie Warszawy, a po upadku powstania warszawskiego trafiła do obozów jenieckich Lamsdorf, Muhlberg i Oflag IX C w Molsdorfie. Imponowała otoczeniu odwagą, nieugiętością i wielkim patriotyzmem.

Od wielkiej sławy do wielkiego upadku – historia Halstona, zapomnianego projektanta mody w USA

Jego kreacje nosiły największe gwiazdy show-biznesu, a tworzone przezeń sukienki na nowo zdefiniowały amerykańską modę lat 70. ubiegłego wieku. Mimo że projekty przyniosły mu międzynarodową sławę, a „Newsweek” okrzyknął go „czołowym projektantem mody w całej Ameryce”, pamięć o jego nazwisku zginęła równie szybko, jak szybko utracił prawa do własnej marki. Kim był Roy Halston Frowick – bohater najnowszej produkcji Netfliksa?

Stonka ziemniaczana – mały chrząszcz, wielka propaganda. Redaktor Tomasz Leszkowicz o „żuku Colorado” w audycji TOK FM

Stonka ziemniaczana jako narzędzie propagandy PRL była tematem audycji TOK FM „Maciej Zakrocki przedstawia”, której gościem był dr Tomasz Leszkowicz – redaktor Histmaga. 1 czerwca 1950 roku w stalinowskiej Polsce rozpoczęła się wielka kampania propagandowa wymierzona w „żuka Colorado”, czyli „pasiastego dywersanta” niszczącego polskie uprawy. Co składało się na elementy stalinowskiej propagandy? Posłuchajcie audycji!

Operacja „Overlord” [Galeria]

Operacja „Overlord”, trwająca od 6 czerwca do końca sierpnia 1944 roku była jednym z kluczowych wydarzeń II wojny światowej. Rozpoczęła się aliancką inwazją w Normandii – największą tego typu akcją w historii ludzkości, a zakończyła ostatecznym uformowaniem i zabezpieczeniem frontu zachodniego. Oto zbiór ciekawych zdjęć z tych letnich miesięcy, gdy ważyły się losy walk z hitlerowskimi Niemcami.

Pamiątki po ofiarach wciąż czekają na rodziny. Wystawa #StolenMemory w Warszawie

Arolsen Archives oraz Centrum Informacji o Ofiarach II Wojny Światowej IPN zapraszają do odwiedzenia wystawy #StolenMemory, prezentującej pamiątki po więźniach niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych, które czekają na zwrócenie ich rodzinom. W dniu otwarcia ekspozycji do wnuczki więźnia Neuengamme Franciszka Czaplickiego wróci jego zegarek kieszonkowy.

Podkarpackie/ W Jarosławiu przebadano i zeskanowano laserowo drewnianą drogę sprzed kilkuset lat

To jeden z najdłuższych drewnianych traktów, jakie udało się do tej pory odkryć naukowcom na obecnych terenach Polski - twierdzi archeolog Katarzyna Oleszek, która przebadała i zeskanowała laserowo w centrum Jarosławia XVIII-wieczną drogę o długości 30 m.

W Folwarku Batorówka odsłonięto pomnik upamiętniający Trianon

W sobotę, 5 czerwca, w podwarszawskim w polsko-węgierskim Folwarku Batorówka miała miejsce uroczystość odsłonięcia pierwszego i jedynego w Polsce pomnika upamiętniającego TRIANON.

Pięć dzieł Heweliusza wpisanych na listę krajową Programu UNESCO „Pamięć Świata”

Pięć dzieł Jana Heweliusza zostało wpisanych na Polską Listę Krajową Programu UNESCO „Pamięć Świata”. Wśród nich są unikatowe egzemplarze dzieł „Selenographia” i „Machina coelestis”, zawierające dedykacje autora i ryciny kolorowane przez samego astronoma.

Japońskie wojowniczki: w cieniu samurajów [Video]

W historii Japonii kobiety niejednokrotnie stawały na polu walki u boku mężczyzn. Kimy były tajemnicze Onna-musha? Jak naprawdę wyglądały i jaką bronią walczyły? Co mówią o nich przekazy?

Czerwcowe wydanie miesięcznika „Odkrywca” (nr 06/2021)

Najnowszy numer czerwcowy 2021 „Odkrywcy” na pierwszych dwudziestu swoich stronach jest zamkowy, mieczowy i komnatowy. Zamek to Gryf, miecz to „grunwaldzki”, a komnata jest bursztynowa. Mamy więc element i badań, i fartu, a także legend. Który z tych porządków dla eksploratorów jest najważniejszy? Naukowy? Oparty na szczęściu czy może na wyobraźni? A może w tym świecie skarbów nie warto tak dzielić zapałki na czworo?

5 najciekawszych nowości w Księgarni Odkrywcy w czerwcu!

Oto najciekawsze czerwcowe nowości w Księgarni Odkrywcy. W tym miesiącu warto zwrócić uwagę m.in. na książki: „Anatomia grabieży. Polityka Rosji wobec polskiego dziedzictwa kultury od XVII do XXI wieku”, „Armia Chanatu Krymskiego. Organizacja i taktyka (XV-XVIII w.)” czy „Chamstwo”.

Mark Sołonin – „Jak Związek Radziecki wygrał wojnę”

W książce „Jak Związek Radziecki wygrał wojnę” Mark Sołonin udowadnia, jak zakłamana jest oficjalna historia Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. Wykorzystując odtajnione w ostatnich latach dokumenty, przedstawia kulisy układu w Monachium i próby wywołania wojny przez Stalina, analizuje też gry operacyjne Armii Czerwonej.

Agnieszka Janiszewska – „Aż po horyzont” (t. I i II)

„Aż po horyzont” to kolejna znakomita powieść Agnieszki Janiszewskiej – mistrzyni wikłania osobistych losów bohaterów w tryby wielkiej historii. Akcja dzieje się w Warszawie lat 70. Weronika Piontkowska niedawno się rozwiodła, uczy francuskiego w liceum i wychowuje dwóch rezolutnych chłopców. Jednak w żadnej z ról, jakie przyniosło jej życie, nie odnajduje się zbyt dobrze – poza jedną...

Krzysztof Potaczała – „Świerczewski. Śmierć i kult bożyszcza komunizmu” – recenzja i ocena

28 marca 1947 roku w Jabłonkach koło Baligrodu, w zasadzce zorganizowanej przez UPA, zginął Karol Świerczewski. Czy generał mistrzowsko rozegrał swój ostatni bój? Czy też przeciwnie, jak często miał w zwyczaju, w czasie akcji był pod wpływem alkoholu?

„Piękna epoka. Historia XIX w. Narodziny współczesnego świata” – recenzja i ocena

Historycy zwykli nazywać wiek XIX najdłuższym stuleciem. Towarzyszyły mu głębokie przemiany technologiczne, polityczne i społeczne. Wieloaspektowość owych przemian sprawia, że trudno jest opisać je w sposób zwięzły bez pominięcia ważnych szczegółów. Czy ta sztuka udała się autorom kolejnej części „Poradnika Historycznego”?

Krzysztof Rak – „Piłsudski między Stalinem a Hitlerem” – recenzja i ocena

Książka Krzysztofa Raka stanowi próbę opisu trzech sojuszy, które nie doszły do skutku – sowiecko-niemieckiego, polsko-sowieckiego i polsko-niemieckiego. Czy gra dyplomatyczna podjęta przez Józefa Piłsudskiego miała szansę odmienić los II Rzeczpospolitej?

Jarosław Górski – „Parweniusz z rodowodem. Biografia Tadeusza Dołęgi-Mostowicza” – recenzja i ocena

Najpoczytniejszy pisarz II Rzeczpospolitej. Autor powieści średnich lotów, na których zbił majątek. Naraził się władzom sanacyjnym, za co został dotkliwie pobity przez „nieznanych sprawców”. Na tym przeciętnie kończy się znajomość życiorysu Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. Tymczasem to dopiero początek, o czym przekonuje autor jego biografii.Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe oraz nasze e-booki i audiobooki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!Życzę miłej lektury!

Michał Świgoń
wydawca portalu „Histmag.org”
https://histmag.org
m.swigon@histmag.org
Facebook Histmag.org
tel.: 0692929681


Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Michał Świgoń
Założyciel i wydawca „Histmag.org”. Odpowiada za działania promocyjne serwisu, kontakt z reklamodawcami i szeroko pojęte kwestie marketingowe. Jako dziennikarz współpracował z mediami ogólnopolskimi, regionalnymi i lokalnymi. Magister politologii Uniwersytetu Śląskiego (specjalność medioznawcza), ukończył również studia z zakresu marketingu.

Wszystkie teksty autora

Polecamy artykuł...
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
telefon: 798 537 653
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy