Autor: Michał Świgoń
Tagi: Redakcyjne
Opublikowany: 2021-10-07 14:27
Licencja: wolna licencja

10 materiałów z Histmag.org, które szkoda byłoby przeoczyć (7 X 21)

20 lat Histmag.org – jak zmieniał się portal? Zobaczcie interaktywną oś czasu!; Wolna elekcja: szlachta wybiera sobie króla; Szykuje się zmiana w hymnie Polski. Co zostanie zmodyfikowane?; Historia – co kryje się pod tym pojęciem? – przedstawiamy najciekawsze treści publikowane w Histmagu w ostatnich dniach! Zarejestruj się w naszym newsletterze, aby otrzymywać takie zestawienie co tydzień!
REKLAMA


Premiera: Tomasz Leszkowicz – „Ludowe Wojsko Polskie w cieniu zimnej wojny”

Przez blisko pół wieku po zakończeniu II WŚ Polska znajdowała się w sowieckiej strefie wpływów. Oznaczało to konieczność uczestnictwa w rywalizacji między ZSRR i USA oraz ich sojusznikami. Dr Tomasz Leszkowicz w e-booku „Ludowe Wojsko Polskie w cieniu zimnej wojny” zaprasza nas do koszar, na poligony i pola walki, a także uchyla drzwi do gabinetów w Warszawie i Moskwie, gdzie zapadały postanowienia o praktycznej stronie „braterstwa broni”.

20 lat Histmag.org – jak zmieniał się portal? Zobaczcie interaktywną oś czasu!

Najstarszy polski portal historyczny Histmag kończy 20 lat! Dziś jest najstarszym, czołowym portalem historycznym w Polsce. Wspólnie z nami możecie prześledzić, jak zmieniał się przez lata, a przy tym zobaczyć jak zmieniało się środowisko internetowe w Polsce! Co ważnego udało nam się wspólnie zrobić przez te 20 lat? Zapraszamy na podróż w czasie!

Wolna elekcja: szlachta wybiera sobie króla

Wolna elekcja viritim była zjawiskiem odróżniającym ustrój Rzeczypospolitej od innych państw w Europie epoki nowożytnej. Sposób wybierania władcy, tak charakterystyczny dla Wenecji czy Niderlandów, przez niemal 200 lat z gorszym lub lepszym skutkiem sprawdzał się w olbrzymim państwie polsko-litewskim.

Szykuje się zmiana w hymnie Polski. Co zostanie zmodyfikowane?

Mazurek Dąbrowskiego powstał w 1797 roku, a 130 lat później został oficjalny hymn państwowy Rzeczypospolitej Polskiej. Niebawem dobrze znana nam pieśń zostanie lekko zmodyfikowana. Co się zmieni? Wyjaśniamy!

Historia – co kryje się pod tym pojęciem?

Historia – pozornie może wydawać się, że zdefiniowanie tego pojęcia jest rzeczą banalną. A jednak trudno wskazać jedną, ogólnie przyjętą definicję. Można powiedzieć, że ilu naukowców, tyle objaśnień tego terminu. Czym zatem jest historia i jak należy rozumieć to pojęcie?

Krzysztof Szwagrzyk: Cmentarz Osobowicki we Wrocławiu to jedyna nekropolia w Polsce, na której zachowały się kwatery więzienne

Cmentarz Osobowicki we Wrocławiu jest prawdopodobnie jedyną nekropolią w Polsce, na której zachowały się w prawie niezmienionym kształcie kwatery więźniów – ofiar terroru komunistycznego. Na 22 polach pochowano blisko 840 osób. Ich identyfikacją zajmuje się wrocławski oddział Instytutu Pamięci Narodowej, a efekty badań opublikowano w albumie „Cmentarz Osobowicki we Wrocławiu. Pola ofiar komunizmu” autorstwa dra hab. Krzysztofa Szwagrzyka.

Historia świata w 20 wydarzeniach na 20-lecie Histmaga

Niełatwo wytypować listę zaledwie 20 istotnych wydarzeń w dziejach ludzkości. Z okazji 20 urodzin naszego portalu redakcja Histmaga przygotowała subiektywny przegląd 20 wydarzeń w historii świata, które w jakimś stopniu wpływają także na współczesną rzeczywistość. Zgadzacie się z naszymi wyborami? A może macie własne pomysły? Napiszcie w komentarzach!

Wędrówki po historii mówionej (odc. 2)

czyli subiektywny przewodnik po relacjach świadków historii. Odcinek 2: „Odpowiednie dać rzeczy słowo” czyli o tworzeniu własnej opowieści.

Nowy rekord! Ponad 455 tys. Czytelników i 1,5 mln. odsłon Histmag.org we wrześniu! Dziękujemy!

We wrześniu odnotowaliśmy 455 934 użytkowników i rekordową liczbę 1 517 905 odsłon! Liczba naszych Czytelników wzrosła aż o prawie 60% w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku! Dziękujemy za zainteresowanie treściami na naszych stronach. Zachęcamy do wspierania naszego portalu lub zakupu reklamy w Histmagu.Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe oraz nasze e-booki i audiobooki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!


Ponadto w serwisie opublikowaliśmy:Konkurs: Nowości IPN w październiku

Zapraszamy do wzięcia udziału w naszym konkursie, w którym do wygrania jest 5 egzemplarzy nowych pozycji wydawniczych Instytutu Pamięci Narodowej.

Histmag.org od kuchni [Galeria]

Portal, który wspólnie tworzymy, kończy właśnie dwadzieścia lat! Z tej okazji chcielibyśmy pokazać naszym czytelnikom kim są, jak pracują i czym zajmują się poza pracą ludzie, którzy dokładają wszelkich wysiłków, aby codziennie dostarczać ciekawe i rzetelne historyczne treści popularnonaukowe polskim internautom.

20 najlepszych filmów i seriali historycznych według Czytelników Histmag.org!

Portal Histmag ma już 20 lat! Przez lata naszej działalności publikowaliśmy wiele materiałów poświęconych filmom i serialom historycznym. Niedawno spytaliśmy naszych Czytelników o ich ulubione historyczne produkcje filmowe – oto zestawienie 20 najlepszych na 20. urodziny!

20 najlepszych historycznych gier video według Czytelników Histmag.org!

Portal Histmag ma już 20 lat! Dla wielu osób tworzących go gry osadzone w realiach historycznych były przyczynkiem do zainteresowania historią. Nie inaczej bywało także w przypadku Czytelników. Spytaliśmy o ich ulubione historyczne gry video – oto zestawienie 20 najlepszych na 20. urodziny!

Sonda Histmag.org – Czy po studiach historycznych można znaleźć satysfakcjonującą, dobrze płatną pracę?

Jeśli ktoś uwielbia historię, to podjęcie studiów w jej kierunku z pewnością jest ciekawym pomysłem, jednak czy po takich studiach można znaleźć dobrą, satysfakcjonującą pracę? Spytaliśmy o to w sondzie naszych Czytelników! Teraz z kolei pytamy, jaki Waszym zdaniem był wkład Jana Pawła II i Kościoła Katolickiego w Polsce w obalenie komunizmu?

Bezwzględni handlarze niewolnikami z Gustavii

Pod koniec XVIII wieku Saint-Barthélemy na Karaibach staje się szwedzkim terytorium zależnym. Kwitnie handel niewolnikami, a porządek na wyspie egzekwuje się za pomocą bicza.

Polscy katolicy w ZSRS

W wyniku rozbiorów Rzeczypospolitej pod koniec XVIII w. w granicach imperium carskiego znalazła się jej wschodnia część z liczną ludnością katolicką. Byli to zarówno łacinnicy, jak i przedstawiciele katolików obrządku wschodniego. Wśród nich największą grupę stanowiły osoby utożsamiające się z narodowością polską. W XIX w. Kościół rzymskokatolicki posiadał na tych terenach 15 diecezji oraz kilkaset parafii i klasztorów. Ponieważ jednak uważany był w Rosji za „wyznanie obce”, skrępowany był dotkliwymi ograniczeniami i poniósł ogromne straty.

Technologia 3D pomaga w badaniach pisma z Wyspy Wielkanocnej

Powstał trójwymiarowy model unikatowej tabliczki, pokrytej tajemniczym pismem z Wyspy Wielkanocnej. Dzięki modelowi naukowcy dostrzegli symbole niewidoczne wcześniej gołym okiem. W badaniach uczestniczyło dwóch Polaków.

Podpisano list intencyjny w sprawie ustanowienia 2022 Rokiem Ignacego Łukasiewicza

2022 Rokiem Ignacego Łukasiewicza – w środę w Rzeszowie marszałek województwa, prezydent Rzeszowa oraz rektor Politechniki Rzeszowskiej, która nosi imię Łukasiewicza, podpisali list intencyjny w tej sprawie.

Będzie nowe święto państwowe. 27 grudnia uczcimy Powstanie Wielkopolskie

W kalendarzu pojawi się nowe święto państwowe. Sejm zdecydował, że 27 grudnia będziemy obchodzić Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Jak zaznaczono w uzasadnieniu projektu ustawy, nie spowoduje ona żadnych skutków ekonomicznych i gospodarczych, nie będzie to też dzień wolny od pracy.

„Sowiecka Norymberga”: procesy japońskich zbrodniarzy wojennych w Chabarowsku

Po zakończeniu II wojny światowej odbywały się liczne procesy zbrodniarzy wojennych i kolaborantów państw Osi. Międzynarodowe Trybunały Wojskowe działały w Norymberdze i Tokio. Również ZSRR urządziło w Chabarowsku swój własny proces, który miał silny wymiar propagandowy.

Shakespeare bardziej pronaukowy, niż sądzono - wynika z analizy m.in. Polaków

Shakespeare zakorzeniony był w średniowiecznym obrazie świata i nie interesował się astronomią? Analiza dzieł poety, dokonana m.in. przez Polaków, temu przeczy. Obrazy planet i gwiazd obecne w jego poezji współbrzmią z kosmologicznymi dyskusjami epoki i z przekonaniami czołowych londyńskich astronomów.

„Pajęczyna” – kolejny serial z historią w tle

19 października na małym ekranie (w Playerze) będziemy mogli zobaczyć nowy serial pod marką Player Original. „Pajęczyna” to 7-odcinkowa historia inspirowana mało znanymi faktami z późnego PRL-u. Akcja została osadzona w epoce Gierka, w czasach, kiedy w kraju pracowano nad własnym programem jądrowym.

Kurhany i pochówek szkieletowy odkryte na Wzgórzu Wisielców w Wolinie

Kilka kurhanów i prawdopodobnie pozostałości specjalnej konstrukcji otaczającej jeden z nich, a także m.in. pochówek szkieletowy, odnaleźli badacze IAE PAN na Wzgórzu Wisielców w Wolinie. Odkrycia na jednym z największych w północnej Europie wczesnośredniowiecznych cmentarzysk mogą pozwolić poznać zwyczaje związane z kultem zmarłych ówczesnych Wolinian.

Odkryto unikatową złotą misę sprzed 3 tys. lat, z motywem słońca

Unikatową złotą misę sprzed ponad 3 tys., zdobioną motywem słońca, odkryli archeolodzy na terenie pradziejowej osady w miejscowości Ebreichsdorf (Austria). Nieopodal znaleziono setki przedmiotów wykonanych z brązu. Było to miejsce kultu - komentuje dla PAP kierownik wykopalisk, polski archeolog dr Michał Sip.

Jak przygotować pracę roczną/semestralną – poradnik dla studentów (część druga)

Wiemy już, jak nie zabłądzić w gąszczu źródeł i opracowań podczas przygotowywania pracy zaliczeniowej na studiach. Jakie zatem elementy powinna zawierać dobra praca? Jak stosować aparat naukowy?

Rozwiązanie Selbstschutzu

Volksdeutscher Selbstschutz był rodzajem bojówki złożonej z członków niemieckiej mniejszości narodowej zamieszkałej na ziemiach polskich. Ta utworzona we wrześniu 1939 roku formacja odpowiedzialna jest za zbrodnie na kilkudziesięciu tysiącach Polaków, w dużej mierze inteligencji. Brutalność i bezwzględność Selbstschutzu dziwiła nawet dowództwo SS. Dlaczego doszło do jego rozwiązania?

Kryptydy – zobaczcie niezwykłe zwierzęta! [Galeria]

Potwór z Loch Ness, Chupacabra, Mothman - niemal każdy o nich słyszał, ale nikt nie widział. Poznajcie kryptydy, czyli hipotetyczne zwierzęta! Istoty te zasiedlają fikcyjne światy z kart powieści i ludowych podań. Ich badaniem zajmują się kryptozoolodzy, ale ich istnienie nie zostało potwierdzone przez zoologię. Kryptydy dzielą się na zwierzęta lądowe, wodne i powietrzne. Słyszeliście o nich?

„Nie czas umierać” - tak kończy James Bond?

„Nie czas umierać” to najnowsza, 25. część z serii filmów szpiegowskich o agencie specjalnym Jamesie Bondzie. Produkcję recenzuje specjalista od popkultury - Marcin Łukański z kanału YouTube „Na Gałęzi” Zapraszamy do obejrzenia!

Henry Cavill - od Supermana do Jamesa Bonda?

Czy Henry Camvill to „najbardziej pechowy człowiek w Hollywood”? Taką właśnie łatkę przyszył mu magazyn filmowy „Empire”. Sprawie przyjrzał się Marcin Łukański z kanału YouTube „Na Gałęzi”. Zapraszamy do obejrzenia!

Październikowe wydanie miesięcznika „Odkrywca” (nr 10/273)

Październikowy numer „Odkrywcy” ponownie proponuje historie związane z różnego rodzaju zagubionymi skarbami i tajemnicami: dziełami sztuki, zamkowymi lochami, drugowojennymi projektami, jak próby maskowania obiektów poprzez nadawanie im kryptonimów i kodów.

5 najciekawszych propozycji IPN w październiku

Oto 5 nowości wydawniczych IPN. Wśród nich m.in. „W cieniu Einsatzgruppen. Volksdeutscher Selbstschutz w okupowanej Polsce 1939-1940”, „Wartheland. Dzieje zbrodni” czy „Centralna Agencja Fotograficzna 1951–1991”. Sprawdźcie je!

Ilona Florczak (opr.) – „Jędrzej Moraczewski. Wspomnienia. Ludzie, czasy i zdarzenia. Część I. Młodość i praca inżynierska. Tom 3. Lata 1900–1907”

Trzeci tom pierwszej części „Wspomnień...” w redakcji Ilony Florczak ukazuje – na tle barwnie opisywanych wydarzeń z początku XX w. – proces dojrzewania Moraczewskiego do podjęcia decyzji o czynnym zaangażowaniu w życie polityczne Galicji.

Niklas Natt och Dag – „1794” – recenzja i ocena

Kontynuacja świetnie przyjętej powieści Niklasa Natt och Daga to nie tylko naturalistyczny kryminał silnie osadzony w realiach XVIII-wiecznej Szwecji, ale pogłębiona refleksja nad kondycją moralną społeczeństwa. Całość napisana tak, że nie sposób oderwać się od lektury.

Krzysztof Mazowski – „Saragossa 1808–1809” – recenzja i ocena

Walki o Saragossę w czasie wojen napoleońskich mają w hiszpańskiej historii status porównywalny z obroną Jasnej Góry, Zbaraża lub Westerplatte. W wydanym niedawno HaBeku pod tytułem „Saragossa 1808–1809”, Krzysztof Mazowski stara się przybliżyć ten fenomen polskiemu czytelnikowi.

Andrzej Walicki – „PRL i skok do neoliberalizmu”, t. 1: „Jaruzelski, Solidarność, zdrada elit” – recenzja i ocena

Pisma Andrzeja Walickiego bez wątpienia zasługują na wnikliwą lekturę. Stanowią ważny i inspirujący punkt odniesienia nie tylko dla badaczy, bowiem podważają utarte schematy w opisywaniu PRL.

Jean-Christophe Brisard – „Księga gości Hitlera. Dyplomaci w sercu III Rzeszy” – recenzja i ocena

Księga gości Nowej Kancelarii Rzeszy, zawierająca personalia wszystkich składających wizyty Hitlerowi (z uwzględnieniem członków korpusu dyplomatycznego) to bezsprzecznie interesujące źródło historyczne. Znajduje się ono w archiwach rosyjskich i do niedawna pozostawało praktycznie niedostępne. Ukazała się właśnie książka będąca owocem zapoznania się z tą księgą przez wziętego francuskiego reportera. Czy jest to dobry owoc?

Wojciech Przybyszewski – „Śledztwa kolekcjonera” – recenzja i ocena

Dzieła sztuki, zabytki, ciekawe historie, próby rozwikłania zagadek i tajemnice, które czekają na swojego odkrywcę. To wszystko znajdziemy w książce „Śledztwa kolekcjonera”.Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe oraz nasze e-booki i audiobooki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!Życzę miłej lektury!

Michał Świgoń
wydawca portalu „Histmag.org”
https://histmag.org
[email protected]
Facebook Histmag.org
tel.: 0692929681


REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Michał Świgoń
Założyciel i wydawca „Histmag.org”. Odpowiada za działania promocyjne serwisu, kontakt z reklamodawcami i szeroko pojęte kwestie marketingowe. Jako dziennikarz współpracował z mediami ogólnopolskimi, regionalnymi i lokalnymi. Magister politologii Uniwersytetu Śląskiego (specjalność medioznawcza), ukończył również studia z zakresu marketingu.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy