Matura z historii 2023. Jak będzie wyglądała?

opublikowano: 2022-04-26 15:25
wolna licencja
poleć artykuł:
Egzamin dojrzałości to symboliczne wejście w dorosłość. Zdawany jest w maju przez abiturientów od dekad. Do matury przystępują absolwenci szkół średnich. Co prawda nie jest obowiązkowa, ale stanowi przepustkę do studiowania na uczelni wyższej. Jak będzie wyglądała matura 2023 z historii? Sprawdzamy!
REKLAMA

Za pomysłodawcę matury uznawany jest pruski baron Karl von Zedlitz, XVIII-wieczny minister sprawiedliwości, a później także minister do spraw Kościoła i szkolnictwa. To on w 1788 roku wprowadził maturę jako egzamin dla absolwentów szkół średnich. Jej zdanie gwarantowało wejście do kręgu elity państwowej i pozwalało na podjęcie dalszych studiów, bądź pracy.

Zobacz też: 

Zmiany na maturze z historii 2023

W ciągu mijających lat egzamin maturalny ewoluował. Ostatnie zmiany wprowadzono zimą tego roku. W 2023 roku maturzyści zdający maturę z historii na poziomie rozszerzonym będą mieli 180 minut na rozwiązanie wszystkich zadań. Do zdobycia będzie 60 punktów. Najwięcej, bo aż 15 punktów, można otrzymać za wypracowanie. Przed nimi 21 zadań. Ostatnie z nich to dłuższa forma wypowiedzi. Abiturienci będą musieli napisać wypracowanie na jeden spośród trzech tematów. Wypowiedź powinna liczyć minimum 300 słów.

Arkusze zostały dostosowane do potrzeb maturzystów. Te dedykowane dla osób zdających bez niepełnosprawności nieznacznie różnią od tych przeznaczonych dla zdających ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się.

Przygotowano arkusze egzaminacyjne dla zdających z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera (czas do 210 minut), dla zdających słabosłyszących (czas do 210 minut), słabowidzących (czas do 270 minut), niewidomych, niesłyszących (czas do 210 minut), z niepełnosprawnością ruchową spowodowaną mózgowym porażeniem dziecięcym (czas do 210 minut).

Przed przystąpieniem do egzaminu należy sprawdzić, czy arkusz zawiera opisaną na pierwszej stronie liczbę stron, a ewentualny brak trzeba zgłosić przewodniczącemu zespołu nadzorującego egzamin.

Podczas matury z historii 2023 pamiętaj  o tym:

  • Udzielając odpowiedzi na pytania, należy odpowiadać tylko na podstawie źródeł i tylko własnymi słowami – chyba że w zadaniu polecono inaczej. Udzielaj tylu odpowiedzi, o ile Cię poproszono.
  • Odpowiedzi zapisz w miejscu na to przeznaczonym przy każdym zadaniu.
  • Pisz czytelnie. Używaj długopisu albo pióra tylko z czarnym tuszem/atramentem.
  • Nie używaj korektora, a błędne zapisy wyraźnie przekreśl.
  • Pamiętaj, że zapisy w brudnopisie nie będą oceniane.
  • Nie wpisuj żadnych znaków w części przeznaczonej dla egzaminatora.

Jak wyglądają przykładowe zadania?

Nie różnią się od tych, które pojawiały się w arkuszach maturalnych podczas poprzednich egzaminów. W przypadku zadania 21, dotyczącego przygotowania dłużej wypowiedzi pisemnej, przygotowano trzy przykładowe pytania:

  • 1. Epoka średniowiecza niesłusznie jest nazywana „wiekami ciemnymi”. Zajmij stanowisko wobec powyższej tezy, uwzględniając w swojej argumentacji aspekt ekonomiczny, społeczny i kulturowy.
  • 2. O upadku Rzeczypospolitej w końcu XVIII wieku zadecydowały w głównej mierze czynniki wewnętrzne. Zajmij stanowisko wobec powyższej tezy, uwzględniając w swojej argumentacji aspekt militarny, ustrojowy i społeczno-gospodarczy.
  • 3. Polskie Państwo Podziemne było ewenementem w skali całej okupowanej Europy. Zajmij stanowisko wobec powyższej tezy, charakteryzując postawę wobec okupantów władz i społeczeństwa polskiego oraz dwóch wybranych innych państw okupowanych w okresie II wojny światowej.

Matura historia 2023 – porady:

Jak napisać wypracowanie na maturze z historii? (cz. 1);

Jak napisać wypracowanie na maturze z historii? (cz. 2);

Analiza i interpretacja źródeł;

REKLAMA

Słowniczek maturzysty – 100 najważniejszych pojęć historycznych;

Matura z historii przed wojną:

Matura przedwojenna a matura współczesna. Język polski i historia;

Matura przedwojenna a współczesna. Matematyka i fizyka;

Maturalna masakra w wileńskim gimnazjum

Matura z historii 2023 – inne:

Jak wykorzystać czas przed maturą? – radzi psycholog Witold Szwedkowski;

Ostatnie porady przed maturą;

Andrzej Chwalba: Nie można biec dziesięciu kilometrów w sprinterskim tempie;

„Matura z historii to nie teleturniej Wielka Gra”. Rozmowa z prof. Jolantą Choińską-Miką;

Matura próbna przygotowana przez autorów Poradnika maturalnego. Historia;

Matura z historii – z czym to się je?;

Historia po reformie… (felieton);

Komentarz: Matura od nowa;

Matura po nowemu. Zmiany w egzaminie maturalnym od 2015 roku;

Maturalna porażka 2017.

Jak wyglądała matura z historii w poprzednich latach?

Matura z historii 2021

Matura z historii 2020

Matura z historii 2019

Matura z historii 2018

Matura z historii 2017

Matura z historii 2016

Matura z historii 2015

Matura z historii 2014

Matura z historii 2013

Matura z historii 2012

Matura z historii 2011

Matura z historii 2010

Matura z historii 2009

Matura z historii 2008

Polecamy książkę: „Historia. Poradnik maturalny”

Sebastian Adamkiewicz, Karolina Sikała
„Historia. Poradnik maturalny”
cena:
Okładka:
miękka
Liczba stron:
160
Format:
135x200
Redakcja:
Michał Świgoń
ISBN:
978-83-62329-12-0
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka książki "Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana" (2022), monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" (2015) oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone