Matura z historii 2025 [TERMINY, ARKUSZE, ROZWIĄZANIA]
Matura historia 2025 arkusze CKE:
Informacje zostaną podane tuż po zakończeniu matury 2025 z historii.
Stara matura z historii, formuła 2015 arkusze CKE 2025:
Informacje zostaną podane tuż po zakończeniu matury 2025 z historii.
Matura historia 2025 – klucze odpowiedzi:
Informacje zostaną podane tuż po zakończeniu matury 2025 z historii.
Matura z historii 2025 – konspekty wypracowań:
Informacje zostaną podane tuż zakończeniu matury 2025 z historii.
Matura z historii 2025 – harmonogram egzaminów pisemnych:
Matury 2025 zostaną przeprowadzone zgodnie z harmonogramem CKE. Zaplanowano, że będą się odbywały od 5 do 22 maja 2025 roku w dwóch porach, porannej od godziny 9:00 oraz popołudniowej od godziny 14:00. Egzamin maturalny 2025 w formie ustnej przeprowadzony zostanie od 9 do 24 maja (z wyjątkiem 11 maja oraz 16-18 maja).
Egzaminy w terminie dodatkowym będą odbywały się od 3 do 17 czerwca 2025 roku.
Wyniki matur 2025 zostaną opublikowane online w systemie ZIU we wtorek 8 lipca 2025 roku o godzinie 8.30.
Egzaminy w terminie poprawkowym zaplanowano od 19 do 20 sierpnia 2025 roku, a ogłoszenie wyników egzaminów poprawkowych - 10 września 2025 roku.
Historię można zdawać na egzaminie maturalnym wyłącznie jako przedmiot dodatkowy na poziomie rozszerzonym.
Termin główny:
- 19 maja 2025 o godz. 9:00
Za pomysłodawcę matury uznawany jest pruski baron Karl von Zedlitz, XVIII-wieczny minister sprawiedliwości, a później także minister do spraw Kościoła i szkolnictwa. To on w 1788 roku wprowadził maturę jako egzamin dla absolwentów szkół średnich. Jej zdanie gwarantowało wejście do kręgu elity państwowej i pozwalało na podjęcie dalszych studiów, bądź pracy.
Zasady panujące na maturze z historii 2025
W ciągu mijających lat egzamin maturalny ewoluował. Pewne zmiany wprowadzono zimą 2022 roku. W 2023 roku maturzyści zdający maturę z historii na poziomie rozszerzonym mieli 180 minut na rozwiązanie wszystkich zadań. Do zdobycia będzie 60 punktów. Najwięcej, bo aż 15 punktów, można było otrzymać za wypracowanie, a do rozwiązania było 21 zadań. Ostatnie z nich to dłuższa forma wypowiedzi. Abiturienci musieli napisać wypracowanie na jeden spośród trzech tematów. Wypowiedź musiała liczyć minimum 300 słów.
Arkusze zostały dostosowane do potrzeb maturzystów. Te dedykowane dla osób zdających bez niepełnosprawności nieznacznie różnią od tych przeznaczonych dla zdających ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się.
Przygotowano arkusze egzaminacyjne dla zdających z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera (czas do 210 minut), dla zdających słabosłyszących (czas do 210 minut), słabowidzących (czas do 270 minut), niewidomych, niesłyszących (czas do 210 minut), z niepełnosprawnością ruchową spowodowaną mózgowym porażeniem dziecięcym (czas do 210 minut).
Przed przystąpieniem do egzaminu należy sprawdzić, czy arkusz zawiera opisaną na pierwszej stronie liczbę stron, a ewentualny brak trzeba zgłosić przewodniczącemu zespołu nadzorującego egzamin.
Jak wskazano w informatorze CKE, absolwent, przystępując do egzaminu maturalnego w 2025 roku, zdaje obowiązkowo i musi uzyskać co najmniej 30 proc. punktów możliwych do zdobycia:
- w części ustnej – egzaminy, dla których nie określa się poziomu, z następujących przedmiotów:
- język polski
- język obcy nowożytny wybrany spośród języków: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego albo włoskiego
- język mniejszości narodowej, jeżeli jest absolwentem szkoły lub oddziału z językiem nauczania danej mniejszości narodowej; uczeń/absolwent szkoły lub oddziału z nauczaniem języka danej mniejszości narodowej nie może wybrać języka danej mniejszości narodowej na egzaminie maturalnym z języka obcego nowożytnego jako przedmiotu obowiązkowego
- w części pisemnej – egzaminy na poziomie podstawowym z następujących przedmiotów:
- język polski
- matematyka
- język obcy nowożytny
- język mniejszości narodowej, jeżeli jest absolwentem szkoły lub oddziału z językiem nauczania danej mniejszości narodowej; uczeń/absolwent szkoły lub oddziału z nauczaniem języka danej mniejszości narodowej nie może wybrać języka danej mniejszości narodowej na egzaminie maturalnym z języka obcego nowożytnego jako przedmiotu obowiązkowego.
Matura historia 2025 – porady:
Jak napisać wypracowanie na maturze z historii? (cz. 1);
Jak napisać wypracowanie na maturze z historii? (cz. 2);
Analiza i interpretacja źródeł;
Słowniczek maturzysty – 100 najważniejszych pojęć historycznych;
Polecamy e-book pod red. Magdaleny Mikrut-Majeranek „Poradnik młodego humanisty. Studia bez tajemnic”
Matura z historii przed wojną:
Matura przedwojenna a matura współczesna. Język polski i historia;
Matura przedwojenna a współczesna. Matematyka i fizyka;
Maturalna masakra w wileńskim gimnazjum
Matura z historii 2025 – inne:
Jak wykorzystać czas przed maturą? – radzi psycholog Witold Szwedkowski;
Andrzej Chwalba: Nie można biec dziesięciu kilometrów w sprinterskim tempie;
„Matura z historii to nie teleturniej Wielka Gra”. Rozmowa z prof. Jolantą Choińską-Miką;
Matura próbna przygotowana przez autorów Poradnika maturalnego. Historia;
Matura z historii – z czym to się je?;
Matura z historii – z czym to się je?;Historia po reformie… (felieton);Komentarz: Matura od nowa;Matura po nowemu. Zmiany w egzaminie maturalnym od 2015 roku;Maturalna porażka 2017.